Hunde er det nye dating must-have for danske singler

22-04-2025 12:30, af Cecilie Friis Amstrup

Når det kommer til online dating, er kæledyr ikke bare søde ledsagere. De er den ultimative icebreaker og en måde at tjekke kompatibilitet med et match eller endda en terapeut post break-up. 

Copyright Ridehesten.com
Ifølge Tinder er der sket en stigning på hele 25% fra 2023-2025 i omtale af hunde som kæledyr på singlers profiler. Foto: Adobe

Uanset om det handler om at knytte bånd over en kærlighed til golden retrievere, matche med et kattemenneske eller tage på en kæledyrsvenlig date er vores pelsede (eller endda skællede) venner blevet en stor del af moderne dating. 

Som det fremgår af Tinders seneste Year in Swipe-rapport, står det højt på alles tjekliste at fortælle, hvilke kæledyr man har, eller om man ønsker sig et*. Og det kæledyr, der dominerer som danskernes favorit, er den loyale hund. 

Ikke alene toppede hunden kategorien "Kæledyr" i lokale Tinder-profiler sidste år, den nævnes også hyppigere i biografier med en stigning på 25% i omtale mellem januar 2023 og januar 2025**.

Flere danskere angiver også i deres biografi, at menneskets bedste ven er en del af pakken, når de dater: “Min hund og jeg er en package deal”, “Du skal kunne lide hunde, for jeg har en sød en” og “Større sandsynlighed for match, hvis du har en hund.”

Det handler dog ikke kun om hunde. Danskerne viser også hengivenhed over for en række andre dyr, hvor de fem mest populære kæledyr er:

  • Hunde
  • Katte
  • Kaniner
  • Skildpadder
  • Fisk

– At være hunde- eller kattemenneske kan betragtes som den ultimative moderne kompatibilitetstest. Uanset hvilken side du er på, afspejler en kærlighed til dyr kvaliteter, som folk leder efter i et match. Kæledyrsejere ses ofte som omsorgsfulde, venlige og ansvarlige, hvilket er egenskaber, der naturligt overføres til, hvordan de dater. Og hvem vil ikke gerne have det i en partner?, siger Sinead Purcell, Senior Communications Director hos Tinder i Norden.

Vil du være min golden retriever-boyfriend? 
Kæledyr er ikke bare en del af vores liv, men også en del af den måde, vi udtrykker, hvem vi er. Fra "spirit animals" til virale trends. Måden, vi taler om dyr på, afslører ofte noget dybere. Det kom klart og tydeligt frem i Tinders opgørelse over datingtrends i 2024, hvor udtrykket "golden retriever-boyfriend" lå på fjerdepladsen blandt de mest TikTok-inspirerede biografier, mens "My favorite animal is..." også landede i top ti. 

– Når danske singler siger, at deres yndlingsdyr er en golden retriever - eller endda beskriver sig selv som en - handler det ikke kun om kæledyr. Det er et personlighedstegn og en samtalestarter. Det signalerer varme, loyalitet og følelsesmæssig dybde. Hvis du tager dig tid til virkelig at læse et matchs profil, og hvad de har valgt at dele, får du et nyttigt indblik i, hvem de er, og om der er en gnist, der venter på at blive skabt, slutter Sinead Purcell.

Ifølge Soundvenue er en golden retriever boyfriend: "en mand, der indkapsler energien af børnefamiliens foretrukne hunderace: Rar, lalleglad, til tider ikke den skarpeste kniv i skuffen, men trods alt nem at træne."

*Dansk data fra Tinder-bios, beskrivelser og interesser fra 1. januar til 1. oktober 2024.

**Data fra en søgning på ordet 'hund' i danske Tinder bios fra 1. januar til 31. marts 2025

Læs også

Lad din hund forbedre din livskvalitet

19-04-2025 07:21, af Cecilie Friis Amstrup

Din egen hund kan hjælpe dig med at opnå en stigning i dit oxytocin niveauet (følelsen af lykke og velvære) allerede ved 1-5 minutters samvær. 

Mangler du en date? Skaf en hund

09-03-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny undersøgelse viser, at tinderprofiler med hundefotos er mere tiltalende end andre

 

Ny bog om golden retriever

15-10-2011 10:10, af Tine Luther
Nu kan de mange fans af golden retriever få fingre i en ny, grundig specialbog om racen. Værket hedder ”Golden retirever– Udvælgelse, pasning, opdragelse, beskæftigelse”

Allergi har ikke altid skylden

13-08-2011 11:03, af Tine Luther
Der er en tendens til, at man straks konkluderer, at ens hund har allergi, hvis den får hudproblemer. Det er dog langt fra altid rigtigt.

Hund fandt guldur på golfbane

01-08-2012 12:44, af Tine Luther
En golfspiller var forleden så uheldig at tabe sit kostbare guldur under en golfrunde. Uret blev efterfølgende fundet af en effen golden retriever.

Politiet efterlyser hundeejere i Grenaa og Hørning

02-09-2011 13:37, af Tine Luther
Politiet har optaget en golden retriever i Hørning ved Randers og en lille hund – formentlig af racen löwchen – i Grenaa. Hundene skal afhentes inden tre dage.

Fredagsquiz: Hvad ved du om golden retriever

16-03-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Så er vi kommet til en af de mest kendte hunde. Golden retrieveren står for tur. Hvor mange rigtige kan du få

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Hundematch blev en kæmpe succes på Boeslunde Camping

12-09-2025 07:09, af Redaktionen

SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.