Stigende tendens: Menneskets bedste ven har også problemer med fertiliteten

02-06-2022 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ufrivillig barnløshed har længe været en voksende udfordring i det danske samfund, men det er ikke blot blandt mennesker, at problematikken er udbredt. Mange hunde har nemlig også problemer med fertiliteten og skal i stigende grad have hjælp til at reproducere. Sådan lyder det fra dyrlæge Nina Diers, som arbejder med reproduktion hos hunde til dagligt

Copyright Ridehesten.com
Foto: Anicura

 

I Danmark har der ifølge tal fra Sundhedsdatastyrelsen de seneste år været en stigning i antallet af børn, som er kommet til verden ved hjælp af fertilitetsbehandling. Det skyldes, at fortsat flere par har udfordringer med fertiliteten og derfor søger lægens hjælp. Men mennesker er ikke alene om denne problematik, da også vores firbenede venner oplever udfordringer med fertiliteten. Sådan lyder det fra en af landets største grupper af dyrehospitaler, AniCura, der oplever et stigende behov for fertilitetsbehandling hos hunde.

- Vi er efterhånden oppe på omkring 6-8 procent af danske hunde, som har drægtighedsproblemer. Derfor oplever vi større efterspørgsel fra hundeejere, som ønsker at få deres hund udredt og komme ind til kernen af problemet. I langt de fleste tilfælde kan vi hjælpe hunden godt på vej med den rette behandling, men der er også situationer, hvor problemet skyldes genetik, og vi desværre ikke kan gøre noget – ligesom hos mennesker, fortæller Nina Diers, der er dyrlæge og klinikchef på AniCura Køge Dyrehospital.

Selvom langt de fleste hunde er helt normalt frugtbare, er fertilitetsproblemet noget, som kan ramme alle hunderacer. Ifølge Nina Diers er infektioner med mikroorganismer en af de årsager til nedsat sædkvalitet og faldende fertilitet, som de hyppigst ser på klinikken, og derudover er alder også en væsentlig faktor, da fertiliteten falder med årene.

 

Kemikalier og selektivitet kan være synderen

Hunden er menneskets bedste ven, som i stor grad færdes i samme miljø og omgivelser som sin ejer, og derfor er det måske ikke overraskende, at det er mange af de samme ydre omstændigheder, som er medvirkende til den faldende fertilitet hos både hunde og mennesker.

- Selvom der ikke er foretaget lige så indgående undersøgelser af årsager til fertilitetsproblemer blandt hunde som hos mennesker, tyder meget på, at det er mange af de samme faktorer, som påvirker fertiliteten. Særligt den måde vi lever på i dag, hvor hunde oftere udsættes for tilsætningsstoffer og kemikalier blandt andet gennem mad, samtidig med at de i højere grad bliver eksponeret for forurening gennem luften, formodes at have en afgørende betydning, siger Nina Diers og fortsætter:

- Derudover er det også væsentligt, at danske hundeejere er blevet langt mere selektive i forhold til, hvilken partner de ønsker at parre deres hund med. Tidligere fandt hundene selv dem, som de ønskede at parre sig med, men nu går vi mennesker i højere grad ind og bestemmer, fordi vi ønsker en bestemt type hund. Desværre er det ikke altid hensigtsmæssigt fra naturens side, da man i visse tilfælde får avlet nogle gener videre, som ikke ville kunne have reproduceret sig selv ved naturlig selektion. På den måde kan man sige, at vi selv er med til at holde gang i problematikken.

 

Den rette behandling kan styrke fertiliteten

Selvom et stigende antal tæver oplever udfordringer med at blive drægtige, og hanhundens sædkvalitet er blevet dårligere de seneste år, er reproduktion i mange tilfælde stadig en mulighed. Ligesom hos mennesker findes der nemlig i dag flere behandlingsformer, som kan hjælpe hunde med nedsat fertilitet til at blive drægtige. AniCura Køge Dyrehospital er henvisningshospital inden for reproduktion og modtager dagligt patienter med fertilitetsproblemer.

- Vi får henvisninger fra hele Danmark samt fra det sydlige Sverige, men det er sjældent, at vi oplever to ens forløb. Som regel indebærer en udredning en række indledende undersøgelser i vores laboratorie, såsom hormonprøver, sædundersøgelser og ultralydsscanninger. Undersøgelserne kan hjælpe os med at se, om der er noget, som går ind og forhindrer en parring eksempelvis misdannelser eller andre abnormaliteter, som kræver behandling. Derudover kan vi også hjælpe med at kortlægge optimale parringstidspunkter, da det også er en meget almindelig årsag til, at tæven ikke bliver drægtig, forklarer Nina Diers.

Nina Diers anbefaler, at du tager fat i din egen dyrlæge, hvis du oplever, at din hund er svær at gøre drægtig, da der i mange tilfælde er mulighed for, at hunden kan blive drægtig, hvis der igangsættes relevante undersøgelse og den rette behandling.

Læs også

Nu kan kæledyr også blive MR-scannet

27-06-2019 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som det første private dyrehospital i Danmark tilbyder AniCura Aarhus Dyrehospital nu MR-scanning til smådyr 24 timer i døgnet. Det giver mulighed for mere præcise diagnoser af blandt andet hjernelidelser og skader på centralnervesystemet.

 

Sådan har coronatiden påvirket dine kæledyr

16-09-2020 08:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Corona har vendt op og ned på de fleste danskeres hverdag, og det gælder faktisk også for vores kæledyr, som pludselig skulle omstille sig til en helt ny virkelighed. Det kan ende med at få konsekvenser for dyrenes ve og vel, ifølge AniCura dyrehospitaler

4 sjove idéer: Det kan du give dit kæledyr i julegave

09-12-2020 12:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Julen nærmer sig, hvor mange vælger at gemme en gave under juletræet til familiens kæledyr. AniCura Dyrehospitaler har samlet fire gode idéer til, hvordan du kan forkæle din hund eller kat til jul

AniCura og Donnas Dyreklinik i Grønland indgår samarbejde

23-10-2018 14:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

AniCura Dyrehospitaler i Danmark har indgået et samarbejde med den eneste praktiserende dyreklinik på Grønland, Donnas Dyreklinik, i Nuuk. AniCuras vision om at skabe fremtidens dyrlægebehandling kommer nu også de grønlandske kæledyr til gode

Husker du at lufte hunden i de kolde måneder

08-01-2021 12:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kulde og mørke får mange hundeejere til at blive hjemme fra gåturen, men det er vigtigt, at hunden bliver luftet hele året. AniCura Dyrehospitaler giver her fem tips til at gøre gåturen lettere i de kolde måneder

Pas på svampene. Tre hvalpe aflivet

21-09-2021 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Anicura Odense Dyrehospital har lagt et opslag på Facebook, som i den grad bør give stof til eftertanke

Dyrehospitaler slår alarm: For mange overvægtige hunde

20-10-2023 11:58, af Anne Cecilie Sohl

Op mod halvdelen af danske hunde er i dag overvægtig, lyder det fra en af Danmarks største grupper af dyrehospitaler, Anicura, der er bekymret over stigningen i antallet af overvægtige hunde. Hundeejere bør derfor være mere opmærksom på kæledyrets sundhed, da overvægtige hunde oftest lever kortere og er i større risiko for alvorlige følgesygdomme, lyder opfordringen fra dyrlæge.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Vinterferien skydes i gang med udstilling og hundeglæde – logrende haler, jubilæum og oplevelser for hele familien.

Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.