Tilbage i februar 2012 skar en mand halsen over på sin udlejers hund - en ung golden retriever. Manden tog en Stanley-kniv fra sit værksted og skar brutalt halsen over på hunden med et 15 cm langt snit. I retten mandag kunne han ikke forklare hvorfor. Helt mirakuløst overlevede hunden det voldsomme overgreb i 2012, og den løb selv blødende hen til sin ejer efter hændelsen. Ejeren fik den straks bragt til dyrlæge, og her blev det konstateret, at hundens luftrør var skåret over. - Men det var altså kun 1 milimeter fra, at han havde ramt hovedpulsåren, genfortæller anklager Carsten Petersen til Ekstra Bladet efter retsagen. Lejeren, der skar halsen over på hunden, blev i går tiltalt for at overtræde Dyreværnsloven for 'grov uforsvarlig behandling med karakter af mishandling af hunden'. Manden erkendte sig skyldig og fik 20 dages betinget fængsel. Han blev derudover frakendt retten til at have med dyr at gøre de næste to år. Anklagemyndigheden overvejer at anke afgørelsen. Kilde: ekstrabladet.dk
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.