Hundepension i kæmpe shitstorm

13-11-2018 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er altid to sider af en sag. Det må være læren efter en hundepension i Sønderjylland i starten af måneden havnede i en voldsom shitstorm efter et hundeslagsmål på kennelen, der endte med at koste den ene hund livet

 

Copyright Ridehesten.com

Trusler på livet og om at brænde ”lortet” ned. Det er ifølge jv.dk blevet hverdag for Fritz Andersen, der er indehaver af Hundepension Hafran i Hjordkær og hans familie.

Sagen starter 27. oktober, hvor Melanie Rou og hendes mand afleverer deres tre hunde på hundepensionen. Parret skal holde dåb for deres datter den efterfølgende dag og har desuden valgt at krydre dåben med et surprisebryllup.

Søndag morgen skal de tre hunde luftes, og af uvisse årsager ryger de i totterne på hinanden.

I et facebookopslag beskriver Melanie Rou, hvordan Fritz Andersen senere har fortalt, at han måtte tæve hundene med en motorcykelstøvle for at få dem fra hinanden. Selv afviser han at have brugt den formulering, idet han mener, der blot var tale om et par dask.

Hundene bliver sat i hver deres bur, og Fritz Andersen mener ikke, der er behov for at kontakte familien, idet han ikke mener, hundene har lidt stor skade. Desuden vil han ikke forstyrre familiens store dag.

Festen er slut
Da festen er slut, ringer Melanie Rou til hundepensionen og får fortalt om slagsmålet. Parret skynder sig hen til pensionen og forstår ikke, at de ikke har fået noget at vide tidligere.
I facebookopslaget skriver Melanie Rou:

Da vi kom og så vores ambull/amstaff blanding var han helt tyk i den ene side af hovedet og som tidligere beskrevet total skambidet. Det ejer har at sige til det var, at de er barske hunde og kan tåle smerte. Hvis det havde været en kamphund var den blevet smidt i et bur og fået lidt antibiotika i nogle dage og så kommet i kamp igen. Hvad fanden er det for en sammenligning?? Vores dyr er familiedyr og ikke kamp dyr.

Parret tog hunden med til dyrlæge. Ifølge opslaget på Facebook, mente Fritz Andersen ikke, det var nødvendigt. Senere har han udtalt, at det var ham, der anbefalede det.

Resultatet blev, at parret så sig nødsaget til at aflive deres hund.

En kendt ejer
I skrivende stund er Melanie Rous opslag delt 7852 gange og kommenteret 2132 gange. Langt de fleste af kommentarerne er negative overfor hundepensionen, mens der er nogle enkelte, som støtter pensionen.

Ifølge jv.dk har Fritz Andersen drevet hundepensionen i 36 år. Der er 8000 overnatninger om året, og pensionen har udelukkende fået supersmileys uden anmærkninger. Pensionen passer blandt andet politiets hunde, vm-hunde og hunde fra kendte kenneler. Derfor er de mange negative kommentarer og trusler noget helt nyt for Fritz Andersen, der forsøger at få pensionen solgt og ellers vælger at lukke den. Alt det fortæller han til jv.dk.

Vi har forsøgt at gengive historien så nøgternt som muligt, idet vi ikke vil opildne konflikten. Dog synes vi, at historien er interessant, idet en åbenbart anerkendt pensionsejer bliver lagt for had på grund af en kundes dårlige oplevelser. På samme tid er den interessant, da den også rejser diskussionen om, hvordan ansatte og ejere af pensioner bør reagere i sådanne situationer.

Under alle omstændigheder er det en ulykkelig historie for alle parter.

Du kan læse hele historien på jv.dk (Dette link viser en til en af de artikler, der ikke skal betales for at læse)

 

Læs også

Dianas pelsbrøl er i den grad blevet hørt

14-05-2020 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

6. maj lagde Diana Clare Bentley et opslag på Facebook, som i skrivende stund er blevet delt 269 gange og har fået over 500 reaktioner. Opslaget handler om pels, shitstorm, taknemmelighed og ansvar

Hunderegister: En storm i et glas vand

05-02-2019 15:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hos Dansk Hunderegister undrer man sig over den shitstorm, registeret har været udsat for de sidste par dage. Problemerne skyldes udelukkende den øgede trafik, lyder det

DKK har erklæret lørdag den 4. juni for national ”Hundens dag”

02-06-2016 15:00, af Kasper Larsson
Den 4. juni 2016 fejrer Dansk Kennel Klub Hundens Dag med arrangementer i hele landet og gode muligheder for at opleve mange af de forskellige hunderacer, som findes i Danmark.

Årets hunde

06-11-2011 19:02, af Tine Luther
I dag blev Dansk Kennel Klubs sidste årskonkurrencer afgjort og vinderne fejret.

Lille spejl på væggen der…

30-04-2013 11:28, af Tine Luther
… hvem har den smukkeste hund i landet her? Det kan du få svaret på i den kommende weekend, den 4. og 5. maj, hvor flere end 6.000 hunde sætter hinanden stævne på Dansk Kennel Klubs internationale dobbeltudstilling i Roskilde.

Ny tendens på vej når vi vælger hunde

21-07-2013 10:06, af Signe Wiese
Der er kommet en ny tendens til at danskerne vælger flere forskellige racer, og ikke bare de "moderne" - og det er en god tendens, mener Dansk Kennel Klub

Racen er stadig et vigtigt parameter ved valg af hund

06-05-2022 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Flere danske medier, herunder Videnskab.dk og Ekstra Bladet, har for nyligt omtalt en forskningsartikel med overskriften: ”Racen spiller meget lille rolle for en hunds adfærd”.
Det er selvfølgelig en god ”click-bait”-overskrift, men den er ikke helt dækkende for studiets konklusioner, mener Dansk Kennel Klub

Foredrag om farvegenetik

18-04-2013 09:08, af Tine Luther
Alle er velkomne til foredrag om farvegenetik ved Dansk Kennel Klubs dyrlæge og genetikforsker Helle Friis Proschowsky. Foredraget arrangeres af Coton-gruppen i Klubben for Små Selskabshunde.

Bakkeskuet

31-05-2011 14:06, af Anne Kristine Tollestrup
Kristi Himmelfartsdag afholder Dansk Kennel Klub Kreds 1 traditionen tro Bakkeskuet på Dyrehavsbakken.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet