I starten af marts blev Joe Bidens hunde Major og Champ sendt ud af Det Hvide Hus og hjem til Delaware. Det skete efter en bidepisode, hvor Major skulle have nappet i en vagt. Hjemsendelsen skyldtes dog ikke biddet, fastslår Joe Biden nu, efter at hundene er kommet tilbage til Det Hvide Hus igen.
I et interview med ABC News og journalisten George Stephanopoulos svarer Joe Biden gladelig på spørgsmål om de to hunde og bidepisoden.
– Major bed ikke gennem huden på nogen. Men man skal forstå, hvordan det er at bo i Det Hvide Hus. Hver gang man åbner en dør, står der et nyt menneske, man ikke kender på den anden side, og det kan være svært for en hund, der gerne vil beskytte en, siger han i interviewet.
Derudover slår han fast, at Major er ved at blive trænet i at vænne sig til det nye liv med mange fremmede mennesker.
Han afviser desuden, at hundene blev sendt ud af Det Hvide Hus på grund af episoden i starten af marts.
– Hundene blev ikke sendt væk fra Det Hvide Hus på grund af biddet. Det skyldtes derimod, at Jill (Jill Biden) skulle være væk i fire dage, og jeg selv skulle være væk i to dage. Derfor blev hundene sendt hjem til Delaware, siger han.
I går kunne vi fortælle, at Joe Bidens hunde er kommet tilbage til Det Hvide Hus, men nu har hunden Major igen bidt en person i præsidentens residens
Da Joe Biden afløste Donald Trump i Det Hvide Hus, havde han de to schæferhunde Major og Champ med sig. De er nu smidt ud efter en bidepisode
Bliver den nye amerikanske præsident Joe Biden, får USA igen et hundemenneske i Det Hvide Hus
En 55-årig kvinde er blevet sigtet for overtrædelse af dyrværnslovgivningen, efter politiet torsdag fandt en tynd schæferhund i hendes hjem
Tirsdag var der officiel åbning af VM i Randers, og onsdag kom hundene i konkurrence. Office manager Tina Nørgaard fortæller om travl men god start
Det er ikke kun omkring stadion, der bliver noget for hundeelskere, når VM for schæferhunde afholdes i Randers. Hele byen kommer til at fejre begivenheden
140 hunde fra 33 forskellige nationer er klar til at dyste til verdensmesterskabet i Randers sammen med deres hundeførere. Det bliver benhård konkurrence, når de mange schæferhunde indtager Cepheus Park Randers i dagene 28. september - 2. oktober 2022
Østjyllands Politi leder efter ejerne af en schæferhvalp
Så er verdensmesteren i IGP fundet. Vinderen blev tyske Nico Kertzinger og hans hund, Nitra vom Eisernen Kreuz, men en flot indsats af det danske hold placerede dem på en fremragende 3. plads i holdkonkurrencen
Allerede inden verdensmesterskaberne for schæferhunde er gået i gang i Randers, er mesterskaberne blevet ramt af en frygtelig trist hændelse. En amerikaner har fået stjålet sin hund
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse