Social kontakt er vigtigt for alle mennesker og er med til at give vores liv indhold. Personer med udviklingshandicap kan dog have svært ved at komme ud og snakke med nye mennesker, og dermed danne nye sociale relationer. Kommer de ikke i kontakt med andre, kan de let føle sig uden for fælleskabet og deres generelle livskvalitet påvirkes, viser studier på området.
Kæledyr skaber nye kontakter
Flere studier har vist, at kæledyr kan fremme mødet mellem mennesker, og derfor besluttede et australsk forskerhold fra Melbourne Universitet sig for at undersøge om hunde kan hjælpe udviklingshæmmede med at skabe nye og givende relationer i deres dagligdag.
Studie ser på hundes betydning
Forskerne opdelte en række forsøgspersoner i to grupper. Det ene hold gik tur med en hund og en hjælper, imens det andet hold kun gik tur med en hjælper – og ingen hund. Efterfølgende blev hold to sendt ud på en ny tur, og i denne omgang var det både med hund og hjælper.
Forskerne fandt en tydelig forskel, da de kiggede på deres resultater. Havde forsøgspersonerne en hund med, opstod der markant flere situationer, hvor de kom i kontakt med andre mennesker. Det gjaldt både når de sammenlignede de to hold, og når de så på det ene holds ture med og uden hund.
Hundeluftning kan skabe kontakt til omverden
Forskerne peger på at deres studie støtter op om at hunde fremmer social interaktion mennesker imellem – og viser at det også gælder for personer med udviklingshandicap. De mener derudover også at hundeluftningsprogrammer kunne være en mulig måde at hjælpe netop denne gruppe af mennesker til at skabe den vigtige kontakt med omverdenen, der kan hjælpe til at øge deres tilknytning til samfundet og øge deres livskvalitet.
KILDE:
E. Bould et al. ‘More people talk to you when you have a dog’ – dogs as catalysts for social inclusion of people with intellectual disabilities. Journal of Intellectual Disability Research. Juli, 2018
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is
En skærmydsel over, om hunde skal føres i snor, endte onsdag aften i et voldeligt overfald i Høng
Nyt britisk studie har sat fokus på gåture med hunde, og er kommet frem til nogle interessante tal
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
En afstemning på Hunden.dk viste, at størstedelen af læserne tror på, at flere skraldespande vil kunne få flere til at samle hundelort op. Projektleder fra Hold Danmark Rent er ikke enig
9. december 2021 forsvandt hunden Diego fra en gåtur i Hareskoven. Siden er han kun set samme aften. Alligevel tror hans ejer på at han nok skal komme hjem
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.