Hund stjålet fra VM i Randers

27-09-2018 13:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Allerede inden verdensmesterskaberne for schæferhunde er gået i gang i Randers, er mesterskaberne blevet ramt af en frygtelig trist hændelse. En amerikaner har fået stjålet sin hund

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Hvor er Hector? Det er spørgsmålet, mange omkring verdensmesterskaberne for schæferhunde stiller lige nu. I morges opdagede amerikanske Mark Saccoccio nemlig, at hans hund, en 2-årig malinois, var blevet stjålet fra hans bil. En rude i bilen var knust og både hund, figurantudstyr mm. var blevet stjålet.

Hunden skal ikke bruges i selve mesterskabet, men er med til at træne de amerikanske hunde, og ifølge hovedkoordinator for mesterskabet Vivi Gilsager har den en meget høj markedsværdi.

– Jeg vil skyde på, den er 100.000 kroner værd, og derfor frygter jeg, at den er taget med henblik på at sælge den videre til Østeuropa, fortæller hun og afslører, at det er et af flere scenarier, hun kan forestille sig.

– Det kan også være, at nogen har taget den for at bruge den som kamphund, siger hun.

Ifølge Vivi Gilsager tager politiet sagen meget seriøst. Her mener man dog, at der kan være tale om et ganske almindeligt indbrud, hvor tyvene ikke har vidst, der var en hund i bilen. Der har nemlig den seneste tid været en del indbrud i biler på den parkeringsplads ved Årslev Kro, hvor hunden blev stjålet fra.

– Man kan håbe på, at det bare er almindelige tyve, der er blevet overrasket over, der var en hund i bilen, og som ikke ved, hvad de skal gøre med den, lyder det fra Vivi Gilsager.

Arrangørerne er allerede begyndt at spørge sig selv, om den store hype omkring arrangementet har givet kriminelle blod på tanden til at tjene nogle hurtige penge på de dyre hunde.

– Det kan man jo frygte. Amerikanerne kom tirsdag aften, og allerede den første nat er en af deres hunde blevet stjålet. Velkommen til Danmark, kan man så bare sige, lyder det fra Vivi Gilsager, der også er spændt på, hvad tyveriet kommer til at betyde for mesterskabet.

– Det er jo frygtelig trist. Det kan faktisk ikke være værre. Der kommer jo 40 nationer herop til mesterskabet, og hvad vil de tænke? De er jo selvfølgelig bange for, at det samme skal overgå dem, siger hun.

Vivi Gilsager håber meget, hunden bliver fundet i dag, ellers kan det vise sig at blive meget svært at finde den.

 

Min bedste ven
Imens forsøger ejeren Mark Saccoccio netop nu alt for at finde sin hund igen. Han er naturligvis knust over tyveriet og håber meget at få sin hund igen.

Hunden.dk har været i kontakt med ham, og han siger, at han har brug for al den hjælp, han kan få for at finde sin hund igen.

For som alle andre hundeejere ved, har man et specielt bånd til sin hund.

– Han er min bedste ven og jeg vil gøre alt for at få ham tilbage. Jeg forlader ikke Danmark uden ham, lyder det fra Mark Saccoccio.

Ifølge Randers Amtsavis er Indbruddet formentlig sket mellem klokken 2 og klokken 4.30, og Østjyllands Politi vil gerne høre fra folk, der har set noget eller i øvrigt har oplysninger i sagen.

 

Læs også

Flot flot holdindsats af Danmark

02-10-2022 15:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er verdensmesteren i IGP fundet. Vinderen blev tyske Nico Kertzinger og hans hund,  Nitra vom Eisernen Kreuz, men en flot indsats af det danske hold placerede dem på en fremragende 3. plads i holdkonkurrencen

Benny Boesen: En ring sluttes

30-09-2022 13:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Benny Boesen har netop været på banen i forsvarsarbejde med Kongeskoven's Skater. Begge gjorde det godt i dette, der er den dygtige hunds sidste konkurrence

VM for Schæfer i Randers

22-09-2022 09:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

140 hunde fra 33 forskellige nationer er klar til at dyste til verdensmesterskabet i Randers sammen med deres hundeførere. Det bliver benhård konkurrence, når de mange schæferhunde indtager Cepheus Park Randers i dagene 28. september - 2. oktober 2022

Tjekkisk sejr i IPO i Randers

08-10-2018 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev tjekkiske Václav Ouska, der løb med den samlede sejr i IPO i Randers. Bedste dansker blev Hugo Skov på en 27. plads

Se billederne: VM i Randers

30-09-2022 11:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

VM for schæferhunde er godt i gang i Randers. Her til formiddag har seks hunde været i ilden til forsvarsarbejde på Randers Stadion

Hele Randers går i hundene

27-09-2018 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun omkring stadion, der bliver noget for hundeelskere, når VM for schæferhunde afholdes i Randers. Hele byen kommer til at fejre begivenheden

Britisk politi fandt 83 stjålne hunde

24-03-2021 15:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ved byen Ipswich i det østlige England har politiet fundet 83 hunde sammen med to mænd og tre kvinder, der mistænkes for at have stjålet hundene

Tragisk schæferhistorie fra Fyn

05-04-2018 08:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelse på Fyn søger netop nu nyt hjem til schæfer, der stod lænket udenfor i en måned

Randers: Deutschland Deutschland über alles

07-10-2018 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Agilitydelen af VM for schæferhunde blev afgjort lørdag, og man må sige, at tyskerne tog for sig af retterne

Konrad blev hædret som årets politihund

11-11-2023 15:47, af Anne Cecilie Sohl

For kort tid siden blev årets politihund hædret i Store Ring. Titlen gik til Schæferhunden Konrad med ejer, Rune Egedal, der er politihundefaglig koordinator i Sydøstjyllands Politi. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En sød fortælling om at miste sin bedste ven og få en ny

02-11-2025 09:00, af Maria Præst

Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven