Hvor er Hector? Det er spørgsmålet, mange omkring verdensmesterskaberne for schæferhunde stiller lige nu. I morges opdagede amerikanske Mark Saccoccio nemlig, at hans hund, en 2-årig malinois, var blevet stjålet fra hans bil. En rude i bilen var knust og både hund, figurantudstyr mm. var blevet stjålet.
Hunden skal ikke bruges i selve mesterskabet, men er med til at træne de amerikanske hunde, og ifølge hovedkoordinator for mesterskabet Vivi Gilsager har den en meget høj markedsværdi.
– Jeg vil skyde på, den er 100.000 kroner værd, og derfor frygter jeg, at den er taget med henblik på at sælge den videre til Østeuropa, fortæller hun og afslører, at det er et af flere scenarier, hun kan forestille sig.
– Det kan også være, at nogen har taget den for at bruge den som kamphund, siger hun.
Ifølge Vivi Gilsager tager politiet sagen meget seriøst. Her mener man dog, at der kan være tale om et ganske almindeligt indbrud, hvor tyvene ikke har vidst, der var en hund i bilen. Der har nemlig den seneste tid været en del indbrud i biler på den parkeringsplads ved Årslev Kro, hvor hunden blev stjålet fra.
– Man kan håbe på, at det bare er almindelige tyve, der er blevet overrasket over, der var en hund i bilen, og som ikke ved, hvad de skal gøre med den, lyder det fra Vivi Gilsager.
Arrangørerne er allerede begyndt at spørge sig selv, om den store hype omkring arrangementet har givet kriminelle blod på tanden til at tjene nogle hurtige penge på de dyre hunde.
– Det kan man jo frygte. Amerikanerne kom tirsdag aften, og allerede den første nat er en af deres hunde blevet stjålet. Velkommen til Danmark, kan man så bare sige, lyder det fra Vivi Gilsager, der også er spændt på, hvad tyveriet kommer til at betyde for mesterskabet.
– Det er jo frygtelig trist. Det kan faktisk ikke være værre. Der kommer jo 40 nationer herop til mesterskabet, og hvad vil de tænke? De er jo selvfølgelig bange for, at det samme skal overgå dem, siger hun.
Vivi Gilsager håber meget, hunden bliver fundet i dag, ellers kan det vise sig at blive meget svært at finde den.
Min bedste ven
Imens forsøger ejeren Mark Saccoccio netop nu alt for at finde sin hund igen. Han er naturligvis knust over tyveriet og håber meget at få sin hund igen.
Hunden.dk har været i kontakt med ham, og han siger, at han har brug for al den hjælp, han kan få for at finde sin hund igen.
For som alle andre hundeejere ved, har man et specielt bånd til sin hund.
– Han er min bedste ven og jeg vil gøre alt for at få ham tilbage. Jeg forlader ikke Danmark uden ham, lyder det fra Mark Saccoccio.
Ifølge Randers Amtsavis er Indbruddet formentlig sket mellem klokken 2 og klokken 4.30, og Østjyllands Politi vil gerne høre fra folk, der har set noget eller i øvrigt har oplysninger i sagen.
Så er verdensmesteren i IGP fundet. Vinderen blev tyske Nico Kertzinger og hans hund, Nitra vom Eisernen Kreuz, men en flot indsats af det danske hold placerede dem på en fremragende 3. plads i holdkonkurrencen
Benny Boesen har netop været på banen i forsvarsarbejde med Kongeskoven's Skater. Begge gjorde det godt i dette, der er den dygtige hunds sidste konkurrence
140 hunde fra 33 forskellige nationer er klar til at dyste til verdensmesterskabet i Randers sammen med deres hundeførere. Det bliver benhård konkurrence, når de mange schæferhunde indtager Cepheus Park Randers i dagene 28. september - 2. oktober 2022
Nordjyllands Politi efterlyser ejeren af en hvalp, som blev fundet i Vadum.
De er her alle sammen: Labrador, schæfer og collie. Og de mere sjældne racer som hollandsk kooikerhondje og porcelaine. Kom og mød 3384 hunde fordelt på 253 forskellige racer, når Dansk Kennel Klub afholder årets første udstilling i MesseC i Fredericia lørdag og søndag 9. og 10. februar. Her er der også mulighed for at få en professionel dommers øjne på din egen hund, få en snak om opdræt og børnene kan lege og bage hundekiks i det store børneområde
Syd- og Sønderjyllands Politi har haft gang i hundesnorene. De efterlyser ejerne til to forskellige hunde
I 2013 blev Cassie, der er en cocker spaniel, stjålet fra sine ejere. Nu er Cassie genforenet med sin familie
Ved byen Ipswich i det østlige England har politiet fundet 83 hunde sammen med to mænd og tre kvinder, der mistænkes for at have stjålet hundene
I weekenden var der DM for schæferhunde i Randers. Vi har modtaget denne lille reportage fra Randi Salzwedell
Onsdag forsvandt hundehvalpen Bella på 10 uger fra byen Nees syd for Lemvig. Meget tyder på, at hvalpen er stjålet
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.