Benny Boesen erkendte efter sin tur på græstæppet på Cepheus Park i Randers, at det er en smuk men også vemodig oplevelse at deltage i VM her på hjemmebane.
- Det er jo en fantastisk oplevelse, det er det her, vi træner hen imod, og så er det bare specielt at være på banen foran et feststemt hjemmepublikum, lyder det fra Benny Boesen.
Den vemodige reaktion på mesterskabet skyldes, at dette er hans hund, Kongeskoven's Skaters sidste konkurrence. Han er efterhånden blevet otte år, og så er det ved at være tid til at trække sig tilbage.
- Han startede sin karriere sidst der var VM i Randers i 2018, og derfor er det også en ring, der sluttes med dette mesterskab, siger han og slår fast, at det ikke har handlet om at komme til tops i dette verdensmesterskab.
- Jeg kan sagtens leve uden en topplacering. Det her handler i lige så høj grad om at få lukket og slukket på en god måde. Der er jo rigtig mange, der har fulgt ham gennem hans karriere, så det var også en mulighed for at takke dem og sige farvel til dem.
Benny og Kongeskoven's Skater fik 89 point i forsvarsarbejdet, og det er Benny helt tilfreds med.
- Ja jeg er meget godt tilfreds. Han er jo en gammel hund, så der er et par steder det kniber lidt for ham, men han gjorde det rigtig flot i dag, siger han.
Benny Boesen afslører desuden, at han allerede har næste hund klar derhjemme, som han håber kan komme i gang til næste sæson.
Herunder kan du se et galleri fra Kongeskons' Skater sidste konkurrence.
Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.
Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig
Oplev Danmarks skarpeste sporhunde i aktion denne weekend i Skørping, hvor de bedste hunde og førere kæmper om en plads på landsholdet til VM i Østrig 2025.
I denne uge udkommer årets første nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse om
I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen
Søndag blev Camilla-Julie Skov Hansens hund kidnappet foran en Fakta i Randers. Efter længere menneskejagt lykkedes det hende at finde sin hund
Resultatet af DKK's bestyrelsesvalg 2021 er offentliggjort. Her kan du se, hvem der kom ind
Så er udstillingsåret officielt slut. Her er vinderne af DKK's årskonkurrencer. Du kan læse mere om dem i det kommende nummer af HUNDEN
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.