Benny Boesen: En ring sluttes

30-09-2022 13:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Benny Boesen har netop været på banen i forsvarsarbejde med Kongeskoven's Skater. Begge gjorde det godt i dette, der er den dygtige hunds sidste konkurrence

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Benny Boesen erkendte efter sin tur på græstæppet på Cepheus Park i Randers, at det er en smuk men også vemodig oplevelse at deltage i VM her på hjemmebane. 

- Det er jo en fantastisk oplevelse, det er det her, vi træner hen imod, og så er det bare specielt at være på banen foran et feststemt hjemmepublikum, lyder det fra Benny Boesen. 

Den vemodige reaktion på mesterskabet skyldes, at dette er hans hund, Kongeskoven's Skaters sidste konkurrence. Han er efterhånden blevet otte år, og så er det ved at være tid til at trække sig tilbage. 

- Han startede sin karriere sidst der var VM i Randers i 2018, og derfor er det også en ring, der sluttes med dette mesterskab, siger han og slår fast, at det ikke har handlet om at komme til tops i dette verdensmesterskab. 

- Jeg kan sagtens leve uden en topplacering. Det her handler i lige så høj grad om at få lukket og slukket på en god måde. Der er jo rigtig mange, der har fulgt ham gennem hans karriere, så det var også en mulighed for at takke dem og sige farvel til dem.

Benny og Kongeskoven's Skater fik 89 point i forsvarsarbejdet, og det er Benny helt tilfreds med. 

- Ja jeg er meget godt tilfreds. Han er jo en gammel hund, så der er et par steder det kniber lidt for ham, men han gjorde det rigtig flot i dag, siger han. 

Benny Boesen afslører desuden, at han allerede har næste hund klar derhjemme, som han håber kan komme i gang til næste sæson. 

Herunder kan du se et galleri fra Kongeskons' Skater sidste konkurrence.

Læs også

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Liselotte og Goa topper stærkt dansk VM-indsats

08-04-2025 09:26, af Cecilie Friis Amstrup

Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.

Billeder fra Bornholm online

19-08-2022 08:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er billederne fra Bornholm på nettet

Masser af hunde på Store Hestedag

05-09-2013 11:14, af Tine Luther
Mød Dansk Kennel Klub på hundeområdet, når Store Hestedag løber ad stabelen i weekenden den 7.-8. september på Roskilde Dyrskueplads. Vi står i stand 219 - kom gerne og hils på os. Desuden kan du møde en række af specialklubberne under DKK. Kom og kig – og prøv selv nogle af aktiviteterne med din hund.

Første dag sluttede med en POWER-vinder

24-06-2023 18:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er første udstillingsdag slut. Endnu en hyggelig udstillingsdag på Bornholm med et næsten perfekt hundevejr

BLOG: Løb med hunden? - er det mon noget for os?

10-02-2023 16:52, af Karoline Sidelmann Brinch

I går holdt jeg, Tails by Ragno og DKK webinar om canicross. Her fik jeg lov at svare på en masse spændende spørgsmål om min store passion 

Haslev-sagen: Nu er 53 hunde overdraget til Dyrenes Beskyttelse

22-01-2013 14:45, af Tine Luther
Siden sidste tirsdag har Dyrenes Beskyttelses internat i Roskilde modtaget 53 hunde fra den omblæste Kennel Hof-Joy ved Haslev (ikke DKK-kennel). Nogle af hundene var i så dårlig forfatning, at de måtte aflives. Se tv-indslag om sagen via denne nyhed.

Frynseklinikken kører stadig

07-08-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I foråret satte vi fokus på Dyreværnets Frynseklinik. Siden da har der været lidt stille, men den kører skam stadig. Her kan du se hvor den holder det næste stykke tid

 

Firbenet winter wonder-magi i Herning

06-11-2023 15:22, af Anne Cecilie Sohl

I denne weekend den 11.-12. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste og mest prestigefyldte hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Winter Wonder Show er et sandt hundemekka med masser af mulighed for alle hundeelskere og hundeinteresserede i at få en overdosis af pelset, logrende kærlighed.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.