De fleste hundeudstillere har nok set Christina Louise Hagen Madsen løbe rundt udstillingsringene med pharaoh hounds eller mynder. Men for mange år siden var det en helt anden race, hun havde.
Dengang havde hun nemlig amerikansk staffordshire terrier - En race som i dag er forbudt i Danmark. Eller det vil sige, at de hunde, der var født inden forbudet blev indført er stadig lovlige. Da forbudet trådte i kraft i 2010 er der ikke mange hunde tilbage i racen.
Da den amerikanske staffordshire terrier blev forbudt i Danmark, traf Christina Louise Hagen Madsen et valg om, at hun ville en helt anden slags hunde, da hun ikke ville risikere igen at have en race, som blev forbudt.
En af de hunde, der stadig lever, er Incy. Hun fylder i dag 13 og et halvt år, og derfor har Christina Louise Hagen Madsen fejret fødselsdag for hende og inviteret venner og bekendte til fødselsdag i teltet.
- Altså når man bliver så gammel, så mener jeg man skal fejres så snart der er en mulighed for det, og vi ved jo ikke, om hun når at blive 14 år, lyder det fra Christina Louise Hagen Madsen, der derfor også har begavet sin hund fra hoved til hale.
- Ja vi gik lidt shopamok i går, så hun mangler absolut ikke gaver, fortæller dne garvede udstiller.
Selvom Incy stadig kan finde på at fjolle, så foregår store dele af hendes pensionisttilværelse, hvor der er varme. Om vinteren ligger hun foran brændeovnen og om sommeren finder hun en solstråle at stråle om kap med.
Og selvfølgelig stråler solen i dag.
- Det er helt klart hendes fortjeneste, at solen skinner i dag. Du finder simpelthen ikke en blidere sjæl end hende, og det vil alle, der kender hende, være enige i, siger Christina Louise Hagen Madsen og fortsætter:
- Faktisk opfører hun sig som en mor for mine andre hunde derhjemme. For eksempel vasker hun dem, når de kommer ned i hendes højde. Hun er bare en dejlig hund.
Det skal også lige nævnes, at Christina naturligvis overholder reglerne med, at Incy skal have mundkurv på, og føres i en max to meter lang snor, når de er på offentlige steder. Og som hun siger, det er naturligvis lidt besværligt, men nu har de gjort sådan i 12 år, så det er blevet lidt en vane.
Vi siger tillykke til Incy
HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Danmarks største kæde indenfor foder, plejeprodukter og alt andet tilbehør, Maxi Zoo, er blevet ny hovedsponsor for det årlige Winter Wonder Show, der løber af stablen den kommende weekend i Herning Messecenter.
I november er der premiere på et helt nyt hundetiltag i FrederiksborgCentret i Hillerød. D. 17-18. november inviteres alle hundeelskere nemlig indenfor til den helt nye Alt til Hund messe, som afvikles sammen med DogCoach.dk
Nu kan du se alle de dejlige billeder fra solskinsøen
Store Ring er tilbage på sin vante plads til DKK's udstilling i Roskilde, hvor aktiviteterne allerede startede tidligt med juniorhandlerkonkurrencer. Udstillingen byder på masser af spændende oplevelser for hundeentusiaster.
Efter endnu en flot juniorhandlerkonkurrence kunne Josefine Jasmin Ephard Lindschouw glæde sig over en endnu en sejr i konkurrencen
Vi har kigget på de racer, der kun har en hund med på udstillingen. Her kan du se, hvilken race du kun kan opleve i dag
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet