I dag er det Incys fødselsdag.....

18-06-2022 13:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag fylder Incy 13 og et halvt år. Hun tilhører en sjælden race i Danmark og er en af de sidste lovlige hunde i racen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

De fleste hundeudstillere har nok set Christina Louise Hagen Madsen løbe rundt  udstillingsringene med pharaoh hounds eller mynder. Men for mange år siden var det en helt anden race, hun havde. 

Dengang havde hun nemlig amerikansk staffordshire terrier - En race som i dag er forbudt i Danmark. Eller det vil sige, at de hunde, der var født inden forbudet blev indført er stadig lovlige. Da forbudet trådte i kraft i 2010 er der ikke mange hunde tilbage i racen. 

Da den amerikanske staffordshire terrier blev forbudt i Danmark, traf Christina Louise Hagen Madsen et valg om, at hun ville en helt anden slags hunde, da hun ikke ville risikere igen at have en race, som blev forbudt. 

En af de hunde, der stadig lever, er Incy. Hun fylder i dag 13 og et halvt år, og derfor har Christina Louise Hagen Madsen fejret fødselsdag for hende og inviteret venner og bekendte til fødselsdag i teltet.

- Altså når man bliver så gammel, så mener jeg man skal fejres så snart der er en mulighed for det, og vi ved jo ikke, om hun når at blive 14 år, lyder det fra Christina Louise Hagen Madsen, der derfor også har begavet sin hund fra hoved til hale.

- Ja vi gik lidt shopamok i går, så hun mangler absolut ikke gaver, fortæller dne garvede udstiller. 
 Selvom Incy stadig kan finde på at fjolle, så foregår store dele af hendes pensionisttilværelse, hvor der er varme. Om vinteren ligger hun foran brændeovnen og om sommeren finder hun en solstråle at stråle om kap med. 

Og selvfølgelig stråler solen i dag. 

- Det er helt klart hendes fortjeneste, at solen skinner i dag. Du finder simpelthen ikke en blidere sjæl end hende, og det vil alle, der kender hende, være enige i, siger Christina Louise Hagen Madsen og fortsætter: 

- Faktisk opfører hun sig som en mor for mine andre hunde derhjemme. For eksempel vasker hun dem, når de kommer ned i hendes højde. Hun er bare en dejlig hund.

Det skal også lige nævnes, at Christina naturligvis overholder reglerne med, at Incy skal have mundkurv på, og føres i en max to meter lang snor, når de er på offentlige steder. Og som hun siger, det er naturligvis lidt besværligt, men nu har de gjort sådan i 12 år, så det er blevet lidt en vane. 

Vi siger tillykke til Incy

Copyright Ridehesten.com
Som nævnt kan Incy stadig fjolle. Her har hun for eksempel rullet sig i en lort så sent som i tirsdags. Foto Christina Louise Hagen Madsen

 

Læs også

SIDSTE FRIST: Skal du med til Fredericia?

Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.

Bliv klogere på din Goldens øjne: Eksklusivt webinar med Thomas Larsen

Sundhedsudvalget og Raceledelsen for Golden Retriever inviterer til et dybdegående og gratis webinar med dyrlæge Thomas Larsen om racens øjensygdomme. 

Skynd dig! Første frist til DKK's internationale udstilling i Fredericia udløber mandag

Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.

Hvorfor skal jeg komme til Herning i dag?

13-11-2021 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Er man ikke udstiller, kan man måse spørge sig selv, hvorfor man skal tage rejsen til Herning i dag. Her kommer en række argumenter

Roskilde: Cairn terrier gentog bedriften og blev Best in Show igen

10-05-2025 21:04, af Cecilie Friis Amstrup

SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads. 

Se alle vinderne fra Fredericia!

14-02-2014 19:39, af Anne Kristine Tollestrup
På HUNDE PÅ TOPPEN, kan du se alle vinderne fra weekendens DKK udstilling i Fredericia.

Billeder fra Fredericia online

12-02-2013 14:52, af Maria Schacht
Så er billederne fra weekendens internationale udstilling i Fredericia online

Hundemesse i Vejen - hvor hunde og hundeelskere mødes

19-06-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kom til hundemesse i Vejen Idrætscenter den 21. – 23. juni, hvor du kan møde ikke færre end 9.041 hunde af 254 forskellige racer og ikke mindst de engagerede opdrættere, der kan give dig uvurderlig rådgivning om hunden. Mød tusindvis af hunde og besøgende til alle tiders hundefest

Få din hund foreviget i Ballerup

22-09-2018 10:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Wiegaarden er på plads ved hundeudstillingen i Ballerup. Kom forbi og få taget et billede af din hund 

Hundenes kamp om København

18-09-2018 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden inviterer til ”Kampen om København” set fra hundeperspektiv, vil Ballerup Idrætsby blive fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler. Der lægges ud med første bjæf lørdag kl. 10

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Livet med to meget forskellige hunderacer

15-01-2026 16:33, af Rikke Jensen

Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Hvad skal hunden hedde?

Valget af navn er en af de første store beslutninger som ny hundeejer. Vi guider dig her til hvordan du finder et navn der både passer til hundens personlighed og fungerer perfekt i hverdagen.