At DKK fejrer 125 års jubilæum kan man opleve flere steder på udstillingsområdet. Lørdag lidt før middag var der feststemning hos BR Roset, hvor ejer Betina Larsen havde en gave til Dansk Kennel Klub.
Hun havde lavet en ekstra stor roset for at hylde DKK's jubilæum. En rigtig smuk roset, som blev overrakt til Pia Henriksen og Munthe Bium fra Dansk Kennel Klub. Både Pia og Munthe var mget begejstrede over det flotte arbejde, som Betina Larsen havde gjort med rosetten.
- Jeg vil jo gerne give noget igen til DKK; fordi jeg synes, vi har sådan et godt samarbejde. Vi har et respektfuldt samarbejde, hvor de er gode til at bestille tingene i god tid, og hvis der endelig er en hastesag, så smider jeg alt, hvad jeg har i hænderne for at hjælpe dem, fortæller Betina Larsen.
Alle Betinas rosetter er lavet i hånden, og hun har brugt omkring halvanden time på at lave jubilæumsrosetten.
I denne weekend fejrer BR Roset også selv jubilæum. Virksomheden kan dog ikke prale af at have lige så mange år på bagen som DKK, men 10 år er da også en slat.
Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
På udstillingen i Roskilde har DKK lanceret en skattejagt rundt på udstillingspladsen. Skattejagten fredag blev så hurtig udsolgt, at man allerede er ved at tænke i alternativer
Under en oprydning fandt John Jonhansen en DKK medalje i sølv fra 1919. Den overrakte han i dag til Dansk Kennel Klub
Der er hedebølge i Danmark og derfor er der også rigtig varmt på DKK's udstilling i Rønne. Heldigvis er folk gode til at finde skygge til deres hunde
Ring 8 er i den grad nordisk denne lørdag, hvor de mange dansk/svenske gårdhunde bliver vist frem
Wiegaarden er på plads ved hundeudstillingen i Ballerup. Kom forbi og få taget et billede af din hund
Der er konstateret smitte hos flere deltagere på udstillingen i Herning. Derfor opfordres alle, der var på udstillingen til at lade sig teste
Så er udstillingsåret officielt slut. Her er vinderne af DKK's årskonkurrencer. Du kan læse mere om dem i det kommende nummer af HUNDEN
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).