Når du tager til VM for schæferhunde i Randers, og dit plasticsæde på stadion begynder at blive en smule ubekvem at sidde på. Så kan du med fordel tage turen ind til Randers og opleve nogle af de mange hundeevents byen byder på.
Se programmet herunder:
Onsdag d. 3. oktober:
Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 8.-19. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.
Gaia Museum viser filmen ”Love of art”. En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben og i cafeen serveres der hotdogs i tidsrummet kl. 12 og 13.30. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.
Torsdag d. 4. oktober:
Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 8.-19. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.
Gaia Museum viser filmen ”Love of art”. En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben og i cafeen serveres der ”Gode ben” i tidsrummet kl. 12 og 13.30. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.
Hos Bilka i Randers Storcenter er det dyrenes dag. Her kan du vinde en masse gode præmier til dit kæledyr. Kl. 13-19. Adresse: Merkurvej 53, 8960 Randers SØ.
Fredag d. 5. oktober:
Fysiologisk hundemassør Anne Lund Poulsen massere din hund i Houmeden, Randers City, Kl. 12-18.
Gaia Museum viser filmen ”Love of art”. En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben og i cafeen serveres der Kødboller á la Lady og Vagabonden i tidsrummet kl. 12 og 13.30. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.
Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 8.-18. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.
Teaterskolen Kastali’a laver interaktiv gadeteater med fokus på hunde, når Kamchataka-folket dukker op rundt omkring midtbyens hyggelige gader. Kl. 15.30 og kl. 17. Forestillingen varer 30 minutter.
Lørdag d. 6. oktober:
Tag din hund med i hundebaren på Rådhustorvet, kl. 10-15.
Mød hundecoachen Maja B. Bruus på Rådhustorvet, kl. 10-15.
Fysiologisk hundemassør Anne Lund Poulsen masserer din hund i Torvegade, kl. 10-15.
Oplev ”Dog Dancing” med Pia og Nina på Østervold, kl. 12-12.30.
Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 9.-15. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.
Gaia Museum viser filmen ”Love of art”. En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.
Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra
To danskere har været på banen på Cepheus Park i Randers i dag. For en af dem sluttede det alt for hurtigt
Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM
De fleste ved, at hunde ikke må efterlades i varme biler om sommeren, men det samme er faktisk tilfældet om vinteren, hvor temperaturen kommer under frysepunktet. Desværre er der mange, som lader hunden sidde i bilen når det er koldt, men det kan have fatale konsekvenser.
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.
Nu er der 10 dage til EDS. Det markerer vi ved at der hver dag indtil det går løs i Herning kommer en quiz her på hunden.dk, der handler om European Dog Show. Her får du den første, hvor du skal gætte, hvor mange hunde, der er tilmeldt i disse racer. Den er nok lidt svær, men så får du da et indtryk af, hvor mange hunde, der kommer
Det er næppe gået manges snude forbi, at Felix Smith er vild med hunde og at han selv er mangeårig dedikeret hundeejer. Da han for et års tiden siden gik fra fastansat til freelancer, fik han pludselig mere tid. Tid til blandt andet at prioritere friheden og outdoorlivet sammen med sin bedste ven og faste makker, den 2-årige cockerspaniel Robert Redford. Og mulighed for olympisk og med hjertet at vælge sine arbejdsmæssige projekter
Rød, gul, grøn – som et trafiklys lyser de op i maden. Rå eller stegte smager de godt – de røde og gule peberfrugter er mine favoritter, da sukkerindholdet er lidt højere end i de grønne peberfrugter. Sukker… Vi elsker det, og mange hunde er også glade for det. Men er peberfrugter nu godt for vores hunde?
Hunde har let ved at lære visuelle eller duftbaserede kommandoer, mens verbale kommandoer er svære for dem at lære
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker