Hele Randers går i hundene

27-09-2018 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun omkring stadion, der bliver noget for hundeelskere, når VM for schæferhunde afholdes i Randers. Hele byen kommer til at fejre begivenheden

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Når du tager til VM for schæferhunde i Randers, og dit plasticsæde på stadion begynder at blive en smule ubekvem at sidde på. Så kan du med fordel tage turen ind til Randers og opleve nogle af de mange hundeevents byen byder på. 

Se programmet herunder:

Onsdag d. 3. oktober:

Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 8.-19. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.

Gaia Museum viser filmen ”Love of art”.  En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben og i cafeen serveres der hotdogs i tidsrummet kl. 12 og 13.30. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.

Torsdag d. 4. oktober:

Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 8.-19. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.

Gaia Museum viser filmen ”Love of art”.  En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben og i cafeen serveres der ”Gode ben” i tidsrummet kl. 12 og 13.30. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.

 Hos Bilka i Randers Storcenter er det dyrenes dag. Her kan du vinde en masse gode præmier til dit kæledyr.  Kl. 13-19. Adresse: Merkurvej 53, 8960 Randers SØ.

Fredag d. 5. oktober:

Fysiologisk hundemassør Anne Lund Poulsen massere din hund i Houmeden, Randers City, Kl. 12-18.

Gaia Museum viser filmen ”Love of art”.  En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben og i cafeen serveres der Kødboller á la Lady og Vagabonden i tidsrummet kl. 12 og 13.30. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.

Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 8.-18. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.

Teaterskolen Kastali’a laver interaktiv gadeteater med fokus på hunde, når Kamchataka-folket dukker op rundt omkring midtbyens hyggelige gader. Kl. 15.30 og kl. 17. Forestillingen varer 30 minutter. 
 

Lørdag d. 6. oktober:

Tag din hund med i hundebaren på Rådhustorvet, kl. 10-15.

Mød hundecoachen Maja B. Bruus på Rådhustorvet, kl. 10-15.

Fysiologisk hundemassør Anne Lund Poulsen masserer din hund i Torvegade, kl. 10-15.

Oplev ”Dog Dancing” med Pia og Nina på Østervold, kl. 12-12.30.

Randers Bibliotek præsenterer en lille udstilling med fokus på bøger om menneskets bedste ven. Udstillingen er åben kl. 9.-15. Adresse: Stemannsgade 2, 8900 Randers C.

Gaia Museum viser filmen ”Love of art”.  En 5 minutters outsider-kunstfilm med en hund i hovedrollen. Filmen vises kl. 11 og 13. Museet samling er åben. Adresse: Lene Bredahls Gade 10, 8900 Randers C.

Læs også

Actionfyldte fotos fra VM for schæferhunde er nu online

06-10-2022 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra

Ærgerlig dansk start på søndagen

02-10-2022 10:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

To danskere har været på banen på Cepheus Park i Randers i dag. For en af dem sluttede det alt for hurtigt

VM for schæferhunde i Randers 2022

10-11-2021 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM

Fra Retrieverbogen: EN ELLER FLERE hunde

10-06-2022 08:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag er der flere, der vælger at have mere end én hund. Når man forelsker sig i en bestemt hunderace, kan ske, at en bliver til to. At eje to hunde kan være meget givende både for hundene og ejerne. Oftest er det helt uproblematisk, men det tager reelt set tre gange så meget tid at have to hunde. Det er ikke nok at lave noget med hundene sammen hver dag – de skal også ud og opleve verden hver for sig og have individuelle opgaver.

Hunde trænes til at opsnuse Covid-19

05-04-2020 08:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundesnuden er fantastisk. Netop nu er man i England ved at træne hunde til at kunne opsnuse Covid-19

Dramatisk eftersøgning af hunden Dolph

18-11-2024 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

En families værste mareridt og en hunds utrolige instinkter førte til en lykkelig genforening efter en nervepirrende jagt gennem Aalborgs gader.

Hej Sverige

08-08-2011 13:09, af Tine Luther
Fra årsskiftet bliver det nemmere at bringe hunde med til Sverige, idet indførselsreglerne bliver lempet.

Yes–Man

21-06-2014 18:58, af Tine Luther
Puli sejrede ved dagens internationale udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub. Alle fire topplaceringer gik til danske hunde.

Flere Chrisco-produkter tilbagetrækkes og underleverandør opsagt

20-12-2024 07:35, af Cecilie Friis Amstrup

Chrisco har efter flere episoder med adfærdsændringer hos hunde valgt at tilbagetrække en række produkter ud fra et forsigtighedsprincip. Produkterne er alle fra samme underleverandør, som Chrisco nu har valgt at opsige samarbejdet med.

Hunde og katte får julekalenderen galt i halsen

01-12-2014 14:07, af Tine Luther
Danske hunde og katte sluger bl.a. juledekorationer, julepynt og chokoladejulekalendere i december og må hastebehandles hos dyrlægen, fortæller Danmarks største smådyrshospital, AniCura.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Livet med to meget forskellige hunderacer

15-01-2026 16:33, af Rikke Jensen

Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Hvad skal hunden hedde?

Valget af navn er en af de første store beslutninger som ny hundeejer. Vi guider dig her til hvordan du finder et navn der både passer til hundens personlighed og fungerer perfekt i hverdagen.