Gisa er en svensk pharaoh hound på seks og et halvt år, og da hun løb ind i ringen, var der rutine stod rutine og vindertitler i en lang kø efter hende.
– Gisa har en fantastisk udstråling, og så elsker hun at vise sig frem, det er det, der gør hende til en helt speciel udstillingshund, fortæller ejer og opdrætter, Jenny Hall.
Og Gisa er en rigtig vinderhund, det beviser hendes lange række af titler. Mest imponerende er det, at hun på de sidste tre verdensudstillinger er blevet bedst i racen.
– Jeg må jo sige, at hun er gået fantastisk godt i udstillingsringene, og jeg er selvfølgelig utrolig stolt af hende, lyder det fra Jenny Hall.
De mange titler rakte dog ikke til at blive bedst i racen i dag i Herning. Men Gisa tog BIM.
Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Første weekend i november løber årets største hundefest af stablen, når den store udstillingfinale afholdes i Herning
Søndagens BIS blev den svenske rottweiler, Siderotts Atom, der med sin sejr klatrede op på andenpladsen i Årets Hund
Theo er en helt særlig hund, der snart får papir på at være danskernes bedste ven og beskytter på fire poter. I denne weekend bliver han hædret for sin indsats og kåret som Årets Politihund på Dansk Kennel Klubs internationale dobbeltudstilling i Messecenter Herning. Men Theo bliver ikke den eneste på fire ben. Flere end 8.600 andre hunde fra hele Europa deltager ved årets sidste og største hundeudstilling
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.
Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
På dag to i Fredericia skal en ny flok hunde ind og vise sig frem i ringen med målet om at slutte sig til gårsdagens finalister i Best in Show senere i dag.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet