Skal man tage sin hund med til fest? Det var et af de spørgsmål, der fyldte meget i lørdagens episode af Mads og Monopolet på P4.
Her skrev en lytter ind, at der eksempelvis til jul ville være syv hunde med, når familien samledes, og det synes denne lytter var for meget. Derudover har hun og manden netop købt deres drømmehus, og de har så meldt ud, at de ikke vil have besøg af hunde.
Mandens lillebror meldte derefter ud, at de ikke ville komme, hvis hunden ikke var velkommen, da den også er en del af familien.
Monopolet, der i lørdags bestod af Mads Christensen, Sara Blædel og Annette Heick brød ud i latter, da de hørte, at lillebrorens hund havde været ringbærer ved hans bryllup.
Sara Blædel mente, at hundene godt måtte komme med til jul og andre fester, hvis de bare blev ude i bilen, og hun fastslog derefter, at hun selv har hund og elsker hunde.
Mads Christensen mente, at den, der inviterer bestemmer reglerne. Desuden erkendte han, at han mente, at hundehysteri kunne blive for meget, når man lod hunden gå først ind i et rum og brugte mange penge på barf foder. Også han har selv hund.
Annette Heick sagde, at hun ville blive sindssyg over at skulle have syv hunde ind i huset.
Hvad mener du? Kan man blive for meget hundemenneske? Lyt til klippet i linket her og hør, hvad der ellers bliver sagt.
I Sara og Monopolet i lørdags skrev en mand ind med et hundeproblem. Det fik Søren Fauli til at komme med en opfordring til alle hundeejere. Er du enig?
Lørdag i Mads og Monopolet på P4 var der et dilemma fra en lytter, der gerne ville vide, hvad hun skulle gøre ved en blind kvinde, der ikke samlede lort op efter sin hund
Mike og Gina glemmer aldrig dette års hundeudstilling i Herning. Til søndagens racebedømmelse af boxer gik Mike på knæ til præmieoverrækkelsen, og Gina sagde ja
Det er valentinsdag i dag, så lad os fylde hunden.dk med kærlighed
I den kommende weekend den 14.-16. juni kan du med fordel lægge vejen forbi Vejen Idrætscenter og opleve hvordan arealerne bugner af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 6.500 hunde blive bedømt og centeret vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.
Hvis du ikke allerede har lagt planer for Kristi Himmelfartsdagene, så læg vejen forbi Roskilde Dyrskueplads. Fredag til søndag vil pladsen nemlig bugne af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 8.500 hunde blive bedømt og Dyrskuepladsen vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.
Elsker du din hund over alt på jorden, så er det måske lige dig P1 leder efter
Vi har modtaget dette fine mindeord over Lene Sunzenauer, der i den grad må siges at have været et passioneret hundemenneske
To ægtepar har valgt at tage Dansk Kennel Klubs grunduddannelse sammen for at kombinere deres kærlighed til hunde og træning. Med store planer for fremtiden ønsker de at skabe aktive træningsmiljøer og dele deres viden med andre hundeejere.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene