Lørdag formiddag lunter i mange familier afsted med Mads og Monopolet som lydtæppe. Her bliver man konfronteret med diverse dilemmaer fra den danske befolkning. Nogle dilemmaer er hårde og tårefremkaldende, mens andre er i en noget lettere afdeling.
Denne lørdag havde en lytter et dilemma, som både fik monopolet op i det røde felt, men som også handlede om hunde. Derfor vil vi rigtig gerne høre jeres mening om det.
Dilemmaet gik i al sin enkelthed ud på, at en lytter ofte luftede sin hund i samme park. Her møder hun tit en blind kvinde, som går med sin hund. Den blindes hund skal som alle andre hunde af med det, den har spist, så den besørger naturligvis. Det har kvinden set flere gange, og hun er forarget over, at den blinde ikke samler hundelorten op.
Hun spørger så, om hun kan tillade sig at sige noget til den synshandicappede kvinde, eller om det er for meget forlangt, at blinde skal samle lort op efter deres hund.
I monopolet sidder Pernille Rosenkrantz-Theil, Jan Gintberg og Geeti Amiri. Det er førstnævnte, der tager ordet først.
Pernille Rosenkrantz-Theil siger, at man jo også kunne være sådan et menneske, der hjalp en synshandicappet og samlede lorten op for hende, når man nu gik tur med sin egen hund og havde hømhøm-poser med. Hun bliver tydeligt forarget, og mener absolut ikke, man kan forvente, at den blinde samler op.
Det samme mener Jan Gintberg. Han mener, at det nærmest ligger i det at være synshandicappet.
Mads Steffensen fortæller så, at han har været i kontakt med Dansk Blindesamfund, som fortæller, at en førerhund er opdraget til ikke at besørge, når den er på arbejde. Når den bare bliver luftet og ikke er i førerhundeselen, kan den derimod besørge som alle andre hunde, og i den situation mener Dansk Blindesamfund, at blinde mennesker godt kan finde frem til lorten og samle den op.
Det ændrer dog ikke monopolets holdning. Alle tre mener, at det er helt almindelig menneskelig pli og opdragelse at hjælpe den synshandicappede.
Hvad mener du?
Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.
Nu er vi igen stødt på en historie om manglende opsamling af hundelort. Derfor spørger vi nu igen. Hvordan får vi flere til at samle op efter deres hunde
Mange mennesker irriteres over hundelort på gader og stræder, hvilket er forståeligt. Britisk kunstner har ideen til en konstruktiv måde at bruge hundens efterladenskaber på
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt