Eventyret om den grimme ælling har netop fået en kroatisk pendant. Der er dog et par forskelle. Den kroatiske historie er virkelig ællingen er udskiftet med en hund.
Der var engang en lille hund, der fortvivlet vandrede rundt i de kroatiske gader. Hundens øjne var hævede, dens pels var hullet, og flere steder kunne man se direkte ind til hundens hud. Den var udmagret, angrebet af lopper og flåter.
En dag blev hunden fundet af en gruppe gode samaritanere. De ville redde den lille hund, hvis det overhovedet var muligt. På grund af hundens noget særprægede udseende gav de den navnet Frodo.
De bragte Frodo videre til Klaudija Sigurnjak, som er dyreredder. Selv hun var overrasket over hundens udseende.
Der blev taget billeder af hunden, som blev delt over hele verden. Overalt på kloden enedes folk om, at Frodo måtte være verdens grimmeste hund.
Forandringen
Klaudija sendte Frodo til en dyrlæge, som konstaterede, at hundens højre øje måtte fjernes, mens dens venstre øje heldigvis stadig fungerede. Både dyrlægen og Klaudija tvivlede på, at Frodo ville overleve ret længe.
Siden disse dage i maj 2017 har Frodo levet et tilbagetrukket liv. Kun billederne af verdens grimmeste hund er dukket op på diverse skærme gennem de cirka ni måneder.
Nu er Frodo igen klar til at erobre verden. Denne gang med et udseende, som får folk til at tabe kæben ned i bordet af helt andre årsager end tidligere.
Frodo er nemlig blevet en smuk hund. Vidundermidlet er hverken plastik, silikone eller diverse implantater. Frodo har bare fået kærlighed og ordentligt foder.
Nu er han endda blevet adopteret af Mark Duspara, som forelskede sig i den lille hund ved første øjekast.
Førstehjælp til hunde får muligvis ikke ret mange genkendende klokker til at ringe. Ikke desto minde er det dog vigtigt at kunne førstehjælp som hundeejer, så man er forberedt bedst muligt, hvis en ulykke indtræffer
Forleden skrev vi en nyhed om, at mange mennesker havde fundet trøst i deres kæledyr under coronaen. I den forbindelse spurgte vi, om nogen af jer, havde gjort det samme. Friða Matras Brekku fra Færøerne skrev, at hun havde brugt sine hunde som trøst. Her får du hendes historie
En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.
Russiske sejlere fik forleden et noget anderledes syn, da de kiggede ud på isbjergene
Vil din hund redde dig, hvis du kommer i nød? Måske, siger nyt studie fra Argentina, også selvom hunden ikke er trænet til det
I tirsdags var en lille miniaturehoppe udsat for et voldsom overgreb, da der var tyve der brød ind hos hendes ejere - men heldigvis kom familiens schæferhund hende til undsætning
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.