Eventyret om den grimme ælling har netop fået en kroatisk pendant. Der er dog et par forskelle. Den kroatiske historie er virkelig ællingen er udskiftet med en hund.
Der var engang en lille hund, der fortvivlet vandrede rundt i de kroatiske gader. Hundens øjne var hævede, dens pels var hullet, og flere steder kunne man se direkte ind til hundens hud. Den var udmagret, angrebet af lopper og flåter.
En dag blev hunden fundet af en gruppe gode samaritanere. De ville redde den lille hund, hvis det overhovedet var muligt. På grund af hundens noget særprægede udseende gav de den navnet Frodo.
De bragte Frodo videre til Klaudija Sigurnjak, som er dyreredder. Selv hun var overrasket over hundens udseende.
Der blev taget billeder af hunden, som blev delt over hele verden. Overalt på kloden enedes folk om, at Frodo måtte være verdens grimmeste hund.
Forandringen
Klaudija sendte Frodo til en dyrlæge, som konstaterede, at hundens højre øje måtte fjernes, mens dens venstre øje heldigvis stadig fungerede. Både dyrlægen og Klaudija tvivlede på, at Frodo ville overleve ret længe.
Siden disse dage i maj 2017 har Frodo levet et tilbagetrukket liv. Kun billederne af verdens grimmeste hund er dukket op på diverse skærme gennem de cirka ni måneder.
Nu er Frodo igen klar til at erobre verden. Denne gang med et udseende, som får folk til at tabe kæben ned i bordet af helt andre årsager end tidligere.
Frodo er nemlig blevet en smuk hund. Vidundermidlet er hverken plastik, silikone eller diverse implantater. Frodo har bare fået kærlighed og ordentligt foder.
Nu er han endda blevet adopteret af Mark Duspara, som forelskede sig i den lille hund ved første øjekast.
Det kunne have endt fatalt, da der udbrød brand i Britta Hansens hus i Bramming i Vestjylland. Heldigvis var schæferen Genie vågen
Russiske sejlere fik forleden et noget anderledes syn, da de kiggede ud på isbjergene
I lørdags bad vi om billeder af jeres EM hunde, og der kom en del. Kampen blev en tragisk begivenhed, men her kan I se nogle glade hunde i rødt og hvidt inden kampstart
For et sted mellem 15-50.000 år siden blev hunden domesticeret af mennesket. Siden da har arten gennemgået en gennemgribende forandringsproces. Nu skriver Videnskab.dk at et nyt studie publiceret i tidsskriftet Biology Letters har fundet frem til at hundens logren med halen måske også er påvirket af mennesket.
Da Benjamin Thorsen fredag skulle ud at nyde solen i skoven, blev det en skovtur han sent kommer til at glemme. Det skyldes især en flot indsats af hans hund, Malte
En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.
Vil din hund redde dig, hvis du kommer i nød? Måske, siger nyt studie fra Argentina, også selvom hunden ikke er trænet til det
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.