Eventyret om den grimme ælling har netop fået en kroatisk pendant. Der er dog et par forskelle. Den kroatiske historie er virkelig ællingen er udskiftet med en hund.
Der var engang en lille hund, der fortvivlet vandrede rundt i de kroatiske gader. Hundens øjne var hævede, dens pels var hullet, og flere steder kunne man se direkte ind til hundens hud. Den var udmagret, angrebet af lopper og flåter.
En dag blev hunden fundet af en gruppe gode samaritanere. De ville redde den lille hund, hvis det overhovedet var muligt. På grund af hundens noget særprægede udseende gav de den navnet Frodo.
De bragte Frodo videre til Klaudija Sigurnjak, som er dyreredder. Selv hun var overrasket over hundens udseende.
Der blev taget billeder af hunden, som blev delt over hele verden. Overalt på kloden enedes folk om, at Frodo måtte være verdens grimmeste hund.
Forandringen
Klaudija sendte Frodo til en dyrlæge, som konstaterede, at hundens højre øje måtte fjernes, mens dens venstre øje heldigvis stadig fungerede. Både dyrlægen og Klaudija tvivlede på, at Frodo ville overleve ret længe.
Siden disse dage i maj 2017 har Frodo levet et tilbagetrukket liv. Kun billederne af verdens grimmeste hund er dukket op på diverse skærme gennem de cirka ni måneder.
Nu er Frodo igen klar til at erobre verden. Denne gang med et udseende, som får folk til at tabe kæben ned i bordet af helt andre årsager end tidligere.
Frodo er nemlig blevet en smuk hund. Vidundermidlet er hverken plastik, silikone eller diverse implantater. Frodo har bare fået kærlighed og ordentligt foder.
Nu er han endda blevet adopteret af Mark Duspara, som forelskede sig i den lille hund ved første øjekast.
Da Benjamin Thorsen fredag skulle ud at nyde solen i skoven, blev det en skovtur han sent kommer til at glemme. Det skyldes især en flot indsats af hans hund, Malte
Vild video: Strandhund genoplivet efter hjertestop
Hunde er fantastiske. Det ved vi. I Balle ved Silkeborg er der en hund, der nok får lidt ekstra godbidder de næste par dage
Forleden skrev vi en nyhed om, at mange mennesker havde fundet trøst i deres kæledyr under coronaen. I den forbindelse spurgte vi, om nogen af jer, havde gjort det samme. Friða Matras Brekku fra Færøerne skrev, at hun havde brugt sine hunde som trøst. Her får du hendes historie
Voice of Pets har længe været truet af lukning, men nu har Dyrenes Beskyttelse rakt en hjælpende hånd
Vil din hund redde dig, hvis du kommer i nød? Måske, siger nyt studie fra Argentina, også selvom hunden ikke er trænet til det
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
I anledningen af Hundens Dag inviterer Museum of Illusions til Vovsedag, en sjov og anderledes dag for hunde og hundeejere. Dørene slår op søndag d. 31. august fra kl. 09:00, hvor de firbenede familiemedlemmer er dagens æresgæster.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?