En dejlig dag på Bornholm sluttede med den sædvanlige flotte BIS-finale.
Dagen i dag vil huskes for de dejlige hunde og for vejret, der har artet sig nærmest perfekt. Vi er nogen, der svedende husker, hvordan det var sidste år.
Som sædvanlig er udstillingsdagen gået nærmest perfekt. Faktisk er det eneste lidt negative, at den stemning, som de sidste gange har været så god i Store Ring, forsvandt op i den bornholmske øluft. Der var ikke rigtig nogen, der heppede på hundene. Og det er egentlig lidt synd, for det har både de og deres mennesker fortjent.
Men tilbage til BIS-finalen, som blev dømt af finske Jussi Liimatainen. Han havde ti flotte hunde at vælge imellem.
Han havde en collie, en rottweiler, en staffordshire bull terrier, en klanghåret gravhund, en samojedhund, en beagle, en engelsk pointer, en engelsk cocker spaniel, en boston terrier og en whippet.
Jussi Liimatainen valgte følgende som de fire, der skulle på podiet:
Nummer fire blev den engelske pointer, tre blev rottweileren, staffen blev nummer to, og så gik førstepladsen til Power, som vi jo kender så godt. I dag kunne ejer og opdrætter Gitte Morell glæde sig over, at fremtiden også ser lys ud for hendes opdræt, idet en af hendes hunde også vandt bedste baby.
Efterfølgende fik vi en snak med dommer Jussi Liimatainen om, hvorfor Power vandt i dag.
- Han er bare en fantastisk flot hund, som ikke har nogen svagheder. Han har et flot ansigt med et perfekt smil, og så bevæger han sig bare rigtig godt. Derudover viste han også, at han virkelig ville vinde i dag. Han gav alt, hvad han havde, fortæller Jussi Liimatainen, der erkender, at det var et flot BIS-felt.
- Alle de fire hunde, der blev placerede, kunne sagtens vinde. Men sådan gik det ikke i dag.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Så er billederne fra udstillingen i Herning kommet på hjemmesiden.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
Fra i morgen og frem til fredag bliver DKK’s medlemsmagasin HUNDEN leveret til alle medlemmer. Her får du et overblik over, hvad du kan vente
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse