En dejlig dag på Bornholm sluttede med den sædvanlige flotte BIS-finale.
Dagen i dag vil huskes for de dejlige hunde og for vejret, der har artet sig nærmest perfekt. Vi er nogen, der svedende husker, hvordan det var sidste år.
Som sædvanlig er udstillingsdagen gået nærmest perfekt. Faktisk er det eneste lidt negative, at den stemning, som de sidste gange har været så god i Store Ring, forsvandt op i den bornholmske øluft. Der var ikke rigtig nogen, der heppede på hundene. Og det er egentlig lidt synd, for det har både de og deres mennesker fortjent.
Men tilbage til BIS-finalen, som blev dømt af finske Jussi Liimatainen. Han havde ti flotte hunde at vælge imellem.
Han havde en collie, en rottweiler, en staffordshire bull terrier, en klanghåret gravhund, en samojedhund, en beagle, en engelsk pointer, en engelsk cocker spaniel, en boston terrier og en whippet.
Jussi Liimatainen valgte følgende som de fire, der skulle på podiet:
Nummer fire blev den engelske pointer, tre blev rottweileren, staffen blev nummer to, og så gik førstepladsen til Power, som vi jo kender så godt. I dag kunne ejer og opdrætter Gitte Morell glæde sig over, at fremtiden også ser lys ud for hendes opdræt, idet en af hendes hunde også vandt bedste baby.
Efterfølgende fik vi en snak med dommer Jussi Liimatainen om, hvorfor Power vandt i dag.
- Han er bare en fantastisk flot hund, som ikke har nogen svagheder. Han har et flot ansigt med et perfekt smil, og så bevæger han sig bare rigtig godt. Derudover viste han også, at han virkelig ville vinde i dag. Han gav alt, hvad han havde, fortæller Jussi Liimatainen, der erkender, at det var et flot BIS-felt.
- Alle de fire hunde, der blev placerede, kunne sagtens vinde. Men sådan gik det ikke i dag.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
10 gange om året udkommer Magasinet HUNDEN til alle DKK’s medlemmer. Vi vil rigtig gerne ramme så mange som muligt. Derfor søger vi hjælpere
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Fra loyale hyrdehunde og traditionsrige jagthunde til små selskabshunde og elegante mynder – lær om de 10 officielle grupper af hunderacer og deres unikke karaktertræk.
19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.
Onsdag eller torsdag kan du forvente at modtage det nyeste nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse om
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.