Fårene blev skilt fra bukkene, da det gik løs for alvor i agility. De rutinerede hunde og førere opnåede generelt fine resultater, men blandt de mindre øvede blev mange diskvalificeret.
Man havde ventet en virkelig ekspert til at dømme i Danmarks første officielle agilitykonkurrence. Fra England kom en af de mest erfarne inden for denne spændende - og for danskere nye - hundesport. Hans navn er John Gilbert, og han er manden, som ledede det første instruktørseminar i agility i Dansk Kennel Klubs regi.
I Vadum lagde han ikke fingrene immelem, da han skulle vurdere de danske hundefolks indsats på forhindringsbanen. Diskvalifikationerne faldt ubønhørligt, så snart føreren mistede den fulde kontrol over hunden, så den passerede forhindringerne i forkert rækkefølge, gal retning eller lignende. Det var tydeligt at se, at de hunde, der klarede sig bedst, var dem, der allerede havde gode lydighedsresultater og/eller flere træningssæsoner bag sig.
Man kan deltage i flere klasser
Der var i alt tilmeldt 57 starter til agilitykonkurrencerne. Antallet af deltagende hunde er dog noget lavere, idet man i agility kan melde til både i begynderklasse og i åben klasse samme dag, ja endog deltage begge de to udstillingsdage.
Hver klasse er igen opdelt i mini og almindelig alt efter, om hundenes skulderhøjde er under eller over 40cm. I Vadum var der 10 starter i mini-begynderklasse, 20 i almindelig begynderklasse, 6 i mini åben klasse og 21 i almindelig åben klasse.
Desuden kan der stilles hold på fire hunde, hvoraf kun en må diskvalificeres. I Vadum var anmeldt tre hold, men kun holdet fra Hals Agility Klub klarede sig igennem og fik ærespræmie.
Vinderne
Lørdag
Begynderklasse, mini: Border terrier DKCH, LP2 Dalshøj Lucifer, Sissel Bagge, København
Åben klasse, mini: Border Terrier DKCH, LP2 Dalsøj Lucifer, Sissel Bagge, København
Begynderklasse, almindelig: Samojedehund DKCH Kaissas Elegant Maxi, Heli Frost, Hals
Åben klasse, almindelig: Mellempuddel DKCH, INTCH, DKLCH Sylvester, Erik Nielsen, Vedbæk
Søndag
Begynderklasse, mini: Shetland sheepdog DKLCH Eikica Odds-On Ofie, Annette Jørgensen, Lyngby
Åben klasse, mini: Shetland sheepdog DKLCH Eikica Odds-On Ofie, Annette Jørgensen, Lyngby
Begynderklasse, almindelig: Weimaraner Ursus, Anker Sørensen, Silkeborg
Åben klasse, almindelig: Dobermann DKLCH Ashdobe’s Vaguely Great, Sheila Mitchell, Vejby
I 1994 tog Dansk Polarhundeklub, dengang kendt som "Den Danske Siberian Husky Klub", de første skridt mod at etablere træningsaktiviteter i Nørlund Plantage. Det var begyndelsen på en rejse, der ville forme en stærk tradition og et dedikeret fællesskab omkring polarhunde og deres passionerede ejere.
I morgen går det igen løs i Ballerup. Det er to år siden, vi sidst var der. Sådan så det ud dengang
Ny, dansk forskning peger på, at slædehunde er mindst 9.500 år gamle, og at de dengang også trak mennesker
Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler
Danmarks civile Hundeførerforenings årlige DM afholdes i år på DcH Hernings hjemmebane i weekenden. Der konkurreres i lydighed, rally, agility, SPH og IPO
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet