En fortælling om fællesskab og passion

04-03-2024 14:00, af Anne Cecilie Sohl

I 1994 tog Dansk Polarhundeklub, dengang kendt som "Den Danske Siberian Husky Klub", de første skridt mod at etablere træningsaktiviteter i Nørlund Plantage. Det var begyndelsen på en rejse, der ville forme en stærk tradition og et dedikeret fællesskab omkring polarhunde og deres passionerede ejere.

Copyright Ridehesten.com
Dansk Polarhunde Klub havde den 10. februar inviteret til jubilæumsløb i Nørlund Plantage. Flere gik højt op i konkurrence om at stille op med det flotteste og vildeste lysdisplay. Foto: Privat

I anledning af et helt særligt jubilæum her i 2024 besluttede polarhundeklubben sig for, at markere begivenheden med en fejring ud over det sædvanlige.

De ville invitere til løb - og ikke bare et ordinært løb - men et natteløb, der ville sætte gang i spændingen og intensiteten.

Naturens kræfter
Forud for løbsdagen var der uger med forberedelser, men da dagen oprandt, blev det ikke helt som forventet.

En snestorm lagde sig som et tæppe over landskabet, hvilket ikke var ideelt, da løbet var åbent for deltagere på alle niveauer - fra erfarne mushers med et helt spand af hunde, til dem der kun havde en firbenet løber ved sin side.

Trods vejrets luner var der en energi og entusiasme blandt deltagerne, der ikke lod sig slå ud af naturens kræfter.

Lysdisplay og høje hyl
En særlig konkurrence var arrangeret for dem, der ønskede at fremvise det mest imponerende lysdisplay på deres vogne, cykler, løbehjul og selvfølgelig på musherne selv. Det var som om, at alle havde åbnet deres julepyntskasser igen, og bragt magien med ud i den kolde nat.

Deltagerne kom fra alle hjørner af landet - Jylland, Fyn, Sjælland - og endda fra Tyskland, hvilket understregede løbets tiltrækningskraft og den passion, der deltes på tværs af grænser.

Klokken 17:15 satte børneklassen løbet i gang, efterfulgt af åben klasse med ti hunde og helt ned til canicross med kun én hund.

Der var en ubeskrivelig følelse af spænding og intensitet, der fyldte luften, mens hundene og deres førere kæmpede sig gennem det snedækkede terræn.

Hele natten igennem kunne man høre lyden af hundes hyl og glædesråb fra deltagere og tilskuere. Det var en aften, der blev indskrevet i historien som en uforglemmelig fejring af en klub, der havde markeret sit aftryk på dansk polarhunde-sport.

Efter den sidste deltager krydsede målstregen, blev grillen tændt, og der blev serveret varme pølser og kakao til at varme de trætte kroppe. Det var et øjeblik af samhørighed og glæde, hvor alle kunne se tilbage på løbets udfordringer og sejre med stolthed og tilfredshed.

Mere end bare et løb
Jubilæumsløbet i Nørlund Plantage var mere end bare et løb - det var et symbol på fællesskabets styrke, lidenskabens kraft og viljen til at udfordre naturens grænser.

Det var en aften, der ville blive husket og fejret i årene, der følger, som et lysende eksempel på, hvad der sker, når mennesker og dyr forenes i en fælles passion.

Tusinde tak for hjælpen til alle der hjalp med afviklingen af jubilæumsløbet, samt alle de sponsorer der leverede præmier til alle deltagerne. Og selvfølgelig tak til Lena, Jeanne og Iain for at arrangere en fantastisk aften.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Fart over feltet i Klosterheden: Danmarksmesterskabet i trækhundesport indtager skoven

I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Wiegaarden er klar i Fredericia

I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).