Foreningen Hundesport Mod Cancer donerer 247.327 til Kræftens Bekæmpelse

20-01-2017 08:42, af Kasper Larsson
Hundene Duke, Karma, Pieya og Kamelia har sammen med deres ejere været forbi Kræftens Bekæmpelse for at donere et anseeligt beløb
Copyright Ridehesten.com
På to år har Hundesport Mod Cancer doneret over 600.000 kr. (Foto: Hundesport Mod Cancer)

Foreningen Hundesport Mod Cancer har i nu to år doneret mere end 600.000 kroner til Kræftens Bekæmpelse. Drivkræften er en fælles interesse for de firbenede væsner, samt personlige erfaringer med den frygtede sygdom, der rammer ca. hver tredje dansker. Initiativet startede i 2015, hvor en gruppe mennesker satte sig ned over en middag og diskuterede, hvad man kunne gøre, for at samle penge sammen til den fælles kamp mod kræften. – Jesper A. Bønnelykke var primus motor på projektet, og det var ham, der igangsatte den første initiativgruppe. Vi satte os og brugte en hel aften på at brainstorme på, hvordan vi kunne organisere os. Det blev starten på Hundesport mod Cancer, siger Johanna Allanach, der er aktivt medlem, til hunden.dk. Hvordan tjenes pengene? Foreningen, der af medlemmerne ikke betegnes som en forening, men blot en samling af ildsjæle, der gør fælles front mod kræft, igennem noget de alle brænder for, tjener sine penge igennem diverse frivillige initiativer. Medlemmerne af Hundesport mod Cancer er den samlende kraft, mens organiseringen af de forskellige initiativer overlades til de frivillige. – Vi hjælper ikke med det administrative, men vi hjælper med inspiration og med at formidle tiltagene igennem vores facebookside og vores hjemmeside, siger Johanna. Hundesport mod Cancer tilbyder en bred pallet af spændende kurser, man kan deltage i. Sidste år var det helt store trækplaster en hundeførerweekend, hvor professionelle instruktører gav deres tid til det gode formål. Dette initiativ indbragte 75.000 kr. Men det er ikke kun hundesport, der er på programmet for foreningen, hvor filosofien er at mange bække små, gør en stor å. Derfor er alle initiativer velkommen. Der er således blev holdt både fotokurser, auktioner og sy-kurser, hvor man kunne lære at sy sine egne halsbånd. Fællesnævneren for alle arrangementerne skal dog være hunde i den ene eller anden forbindelse. Stor taknemmelighed Den lille forening har mødt stor velvillighed hvor end de har færdes – ikke kun ved hundesportsfolk, men også større organisationer har vist deres anerkendelse af de frivillige ildsjæles arbejde. Blandet andet gav Dansk Kennel Klub ekstraordinær tilladelse til salg af Hundesport mod Cancers gummiarmbånd ved deres internationale udstillinger. Karen Pryor Training donerede ligeledes en procentdel af billetprisen fra deres ClickerExpo i Billund. Skønt de store organisationers anerkendelse er fantastisk, er det de frivillige og deres arbejde, der driver tandhjulene rundt. – Alle bidrager med det de kan, og det er det der er vigtigt at huske, slutter Johanna Allanach. Er du interesseret i at vide mere om Hundesport mod Cancers virke, kan du tjekke deres hjemmeside på hundesportmodcancer.dk, eller finde Hundesport Mod Cancer på Facebook.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?