Denne weekend er det danske rallylandshold i Turku, Finland, for at deltage ved VM i rallylydighed. Holdet består af fem teams: Annette Grønbæk Jensen med border collie Archie, Camilla Bendix med border collie Izzi (Kojima's I Am Izzi), Helle Sejer Damkjær med border collie Mio (Myrullen´s Mio), Pia Grisell med border collie Breeze (Asasara Nam Nam Breezer) samt Trine Sartou med miniature american shepherd Heydu (LilSunKiss Get a Grip Galileo). Reserve er Helle Sejer Damkjær med border collie Vitus (PerfectStorm). Teamleder er Helle Gadeberg.
Holdet ankom torsdag morgen til Turku og var allerede omkring middag klar til den første træning i den store 1600 m² hal. - Torsdag havde vi hallen helt for os selv, fortæller teamleder Helle Gadeberg. - Underlaget er lækkert at gå på. Både hunde og førere føler sig godt tilpas på underlaget, der er noget anderledes end de underlag, vi kender hjemme.
Fredag kl. 14 er der lodtrækning, og lørdag kl. 9.30 (lokal tid i Finland) finder åbningsceremonien sted. Lørdag står på VM for hold hele dagen, mens der søndag er individuelle VM-finaler.
For dem, der ønsker at følge med hjemmefra, er der mulighed for at se konkurrencerne via livestream. Lørdag kan man følge med i ring 1 og ring 2, mens søndagens finaler også bliver livestreamet. Vær opmærksom på, at der kan være mange falske links, så sørg for kun at bruge de officielle links fra arrangørernes Facebook-event eller hjemmeside.
Vi ønsker det danske hold held og lykke ved mesterskaberne og håber på flotte resultater!
Du har nok hørt om lydighed, rally og agility, men har du hørt om Obreedience? En holdbaseret konkurrence, hvor lydighed og samarbejde går hånd i hånd
Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.
Med imponerende resultater, stærk holdånd og baner, der udfordrede deres evner, viste det danske rallylandshold deres klasse ved det netop overståede nordiske mesterskab i rallylydighed.
Finalen i Årets Hund 2024 i rallylydighed blev afholdt på Vilhelmsborg, hvor 55 teams leverede en spændingsfyldt og festlig afslutning på årets konkurrence.
Kimmie Wolsted fortæller i dette flotte blogindlæg om DM i rallylydighed i sidste weekend. Vi kan godt afsøre, at det gik ret godt for hende
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?
Din egen hund kan hjælpe dig med at opnå en stigning i dit oxytocin niveauet (følelsen af lykke og velvære) allerede ved 1-5 minutters samvær.
Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller