Denne weekend var det danske rallylandshold rejst til Sverige for at deltage i det nordiske mesterskab i rallylydighed, og resultaterne taler for sig selv. Weekenden blev en sand triumf for det danske rallylandshold, som leverede flotte præstationer på både hold- og individuelt niveau.
Et stærkt fællesskab
Ifølge Pia Grisell, en af de danske deltagere, var weekenden præget af en fantastisk holdånd.
- Vi har denne weekend været afsted med verdens bedste landshold og landsholdsleder, som inkluderede rummelighed, forståelse, støtte, holdånd og en masse grin, sagde hun.
Hun bemærkede også, hvordan hundene imponerede med deres gode adfærd og evne til at håndtere nye omgivelser efter en lang rejse og ophold på et nyt hotel.
- Hundene har vist sig at kunne klare sådan en tur med overskud og god adfærd, tilføjede Pia.
Udfordrende baner og kreative løsninger
Konkurrencen bød på baner designet af dommere fra Norge, Finland, Sverige og Danmark. To baner blev udvalgt ved lodtrækning om lørdagen, og den tredje bane blev trukket om søndagen.
- Banerne var tegnet med nye udfordringer, som vi ikke tidligere har set i dansk rally, forklarede Helle Sejer Damkjær. De danske deltagere tog udfordringerne op med bravur og klarede dem flot.
Fantastiske faciliteter
Forholdene ved mesterskabet var upåklagelige. Konkurrencen blev afholdt i en stor hal med nyt kunstgræs og god plads til hvert landshold og deres hunde.
- Da vi ankom, var der pyntet flot op med dug og flag på bordet, fortalte Pia.
Arrangørerne havde desuden sørget for forfriskninger og hjemmebagte kager til deltagerne. Hallen var køligere end forventet, men der var sørget for tæpper til hver deltager, hvilket blev taget godt imod. Omkring hallen var der gode muligheder for at lufte hundene i den nærliggende skov.
Samarbejde mellem hund og fører
Et af de store højdepunkter ved mesterskabet var samarbejdet mellem de danske hunde og deres førere. Helle Sejer Damkjær og hendes hund Mio ydede deres bedste på alle tre baner.
- Mio var som altid tændt på opgaven og gjorde sit allerbedste på de tre baner, men på finalebanen var han lige kreativ nok i udførelsen af en enkelt øvelse, så det kostede os desværre lidt, lød det reflekterende fra Helle. Selvom der var små udfordringer, som kostede point, endte de med en flot 7. plads.
Pia Grisell og hendes hund Breeze leverede også en imponerende indsats.
- Hun er så vidunderlig at arbejde med, så jeg kan bare læne mig tilbage og lade hende styre baneforløbet, sagde Pia, der sluttede på en flot 4. plads.
Rallylandsholdets resultater til Nordisk Mesterskab
Lørdag vandt det danske hold en flot bronzemedalje, mens Sverige tog guldet og Finland sølvet. Søndag var der individuel finale, hvor de danske deltagere placerede sig som følger:
4. plads: Pia Grisell & Asasara Nam Nam Breezer (Breeze)
7. plads: Helle Sejer Damkjær & Myrullan’s Mio
13. plads: Trine Sartou & LilKiss Get A Grip Galileo (Heydu)
17. plads: Annette Grønbæk Jensen & Archie (Archie)
20. plads: Camilla Bendix & Kojima IAm Izzi
Den danske deltagelse ved det nordiske mesterskab i rallylydighed har været en stor succes, og holdet kan vende hjem med hovedet højt og stolte over deres præstationer. Det har været en weekend fyldt med fællesskab, udfordringer og imponerende resultater.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Amerikanske forskere kommer med nyt bud på hvordan du kan omregne fra hundeår til menneskeår, baseret på viden om genetik og aldring
Under årets største udstilling i Herning var der stande i alle afskygninger. Mange af dem tilbød behandlinger til din hund, så som kiropraktik, massage, osteopati eller kranio sakral terapi.
Siden Agria Dyreforsikring i 2018 første gang afholdt den velgørende Hundegåtur, er danskernes ønske om at hjælpe dyr i nød kun vokset. Derfor håber Agria på - for syvende år i træk - at kunne sætte indsamlingsrekord i weekenden den 4. og 5. maj. Hverken distancen eller antallet af skridt er afgørende for donationens størrelse - men jo flere der går med, jo flere penge donerer selskabet til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Da der i 2018 var VM for schæferhunde i Randers, blev en af deltagernes hunde stjålet. Efter lang tids eftersøgning, blev hunden fundet igen. Hunden hed Hector, og en video på youtube viser, at Hector er i topform
Flåter er på fremmarch i Skandinavien, og særligt hundeejere, der færdes i naturen med deres hunde, bør tage forholdsregler
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse