Denne weekend var det danske rallylandshold rejst til Sverige for at deltage i det nordiske mesterskab i rallylydighed, og resultaterne taler for sig selv. Weekenden blev en sand triumf for det danske rallylandshold, som leverede flotte præstationer på både hold- og individuelt niveau.
Et stærkt fællesskab
Ifølge Pia Grisell, en af de danske deltagere, var weekenden præget af en fantastisk holdånd.
- Vi har denne weekend været afsted med verdens bedste landshold og landsholdsleder, som inkluderede rummelighed, forståelse, støtte, holdånd og en masse grin, sagde hun.
Hun bemærkede også, hvordan hundene imponerede med deres gode adfærd og evne til at håndtere nye omgivelser efter en lang rejse og ophold på et nyt hotel.
- Hundene har vist sig at kunne klare sådan en tur med overskud og god adfærd, tilføjede Pia.
Udfordrende baner og kreative løsninger
Konkurrencen bød på baner designet af dommere fra Norge, Finland, Sverige og Danmark. To baner blev udvalgt ved lodtrækning om lørdagen, og den tredje bane blev trukket om søndagen.
- Banerne var tegnet med nye udfordringer, som vi ikke tidligere har set i dansk rally, forklarede Helle Sejer Damkjær. De danske deltagere tog udfordringerne op med bravur og klarede dem flot.
Fantastiske faciliteter
Forholdene ved mesterskabet var upåklagelige. Konkurrencen blev afholdt i en stor hal med nyt kunstgræs og god plads til hvert landshold og deres hunde.
- Da vi ankom, var der pyntet flot op med dug og flag på bordet, fortalte Pia.
Arrangørerne havde desuden sørget for forfriskninger og hjemmebagte kager til deltagerne. Hallen var køligere end forventet, men der var sørget for tæpper til hver deltager, hvilket blev taget godt imod. Omkring hallen var der gode muligheder for at lufte hundene i den nærliggende skov.
Samarbejde mellem hund og fører
Et af de store højdepunkter ved mesterskabet var samarbejdet mellem de danske hunde og deres førere. Helle Sejer Damkjær og hendes hund Mio ydede deres bedste på alle tre baner.
- Mio var som altid tændt på opgaven og gjorde sit allerbedste på de tre baner, men på finalebanen var han lige kreativ nok i udførelsen af en enkelt øvelse, så det kostede os desværre lidt, lød det reflekterende fra Helle. Selvom der var små udfordringer, som kostede point, endte de med en flot 7. plads.
Pia Grisell og hendes hund Breeze leverede også en imponerende indsats.
- Hun er så vidunderlig at arbejde med, så jeg kan bare læne mig tilbage og lade hende styre baneforløbet, sagde Pia, der sluttede på en flot 4. plads.
Rallylandsholdets resultater til Nordisk Mesterskab
Lørdag vandt det danske hold en flot bronzemedalje, mens Sverige tog guldet og Finland sølvet. Søndag var der individuel finale, hvor de danske deltagere placerede sig som følger:
4. plads: Pia Grisell & Asasara Nam Nam Breezer (Breeze)
7. plads: Helle Sejer Damkjær & Myrullan’s Mio
13. plads: Trine Sartou & LilKiss Get A Grip Galileo (Heydu)
17. plads: Annette Grønbæk Jensen & Archie (Archie)
20. plads: Camilla Bendix & Kojima IAm Izzi
Den danske deltagelse ved det nordiske mesterskab i rallylydighed har været en stor succes, og holdet kan vende hjem med hovedet højt og stolte over deres præstationer. Det har været en weekend fyldt med fællesskab, udfordringer og imponerende resultater.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
I den sydsvenske by Malmø har man i årevis jagtet en eller flere personer, der tilsyneladende ikke bryder sig om hunde. I december kom man tæt på at afsløre gerningsmanden, men sagen er desværre ikke slut endnu.
Danskerne samles i stor stil i løbet af december til fejring af jul og nytår. De fleste familiehunde ser ud til at nyde julemåneden med fridage, julemad og ekstra opmærksomhed, men de ændrede vaner kan også stresse og være farlig for for nysgerrige hunde. Her får du Dansk Kennel Klubs gode råd til at få din hund sikkert igennem julemåneden.
Rabies – også kaldet hundegalskab – en livsfarlig sygdom, der heldigvis ikke ses i hunde i Danmark. Den findes dog i landene omkring os, og skal du rejse med din hund, skal hunden være vaccineret mod sygdommen
To hunde giver dobbelt så meget glæde, men ofte også dobbelt så meget besvær. Her er lidt tips fra Spanielbogen om, hvad du bør have i baghovedet, inden du anskaffer dig mere end én hund
Traditionelt set har der været en række opfattelser og stereotyper omkring forskellene mellem hunde- og katteejere. Hundeelskere beskrives ofte som sociale og aktive, mens katteejere anses for at være mere selvstændige og kreative. Men nye data fra Agria Dyreforsikring afslører en fælles tendens blandt kæledyrsejere, der udfordrer disse klassiske opfattelser: De vælger ofte de samme navne til deres firbenede familiemedlemmer.
Et par tanker om at give og modtage uopfordrede "gode råd" om hunde
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?