Fredag den 23. august gik turen mod Birkende på Fyn til DM i rally-lydighed. Vi sejlede kl. 10:30. Turen gik fint, og vi kom i land til tiden. På vej til hytten stoppede vi for at lufte hunde, og på vej til hytten satte vi telt op, så vi var klare til næste morgen.
Lørdag stod vi op og gjorde os klar til at køre. Vi havde ca. 40 minutters kørsel. Da vi kom hen på pladsen, gjorde vi os parat til indmarch. Vi gik sammen med de andre deltagere fra vores kreds, og jeg fik lov til at holde skiltet hvor der stod, hvilken kreds vi kom fra. Vi gik en lille rute rundt om klubhuset. Da vi var færdige, startede stævnet for alvor. Eftersom jeg kun skulle op ved formiddagstid, sad jeg og kiggede på nogle af de andre. Det var meget varmt, og mange af hundene var påvirket af det.
Sidst på formiddag skulle jeg gå den første banegennemgang. Jeg var nervøs. Mine ben rystede, og jeg kunne knap nok gå. Jeg var den første af juniorerne, der skulle gå. Jeg skulle op med Wupti. Han gik fint. Ikke sit bedste men fint. Min mor og jeg tror, at han havde damer på hjernen. Efter tre-fire hunde skulle Gambler op. Mine ben var blevet bedre, men jeg var stadig nervøs. Gambler gik rigtig pænt, men havde nogle små ting.
Der gik ikke lang tid, før vi skulle i finalen. Mine ben var blevet “normale” igen. Først var det Wupti. Han gik bedre end i sit første løb, og han var mere fokuseret. Han gik ikke sit pæneste, men det var stadigvæk en fin prøve. Gambler gik også godt. Han havde to ommere, og lidt små ting. Jeg troede at det ville være ham der ville vinde, hvis det var mig der vandt. Han havde en god chance.
Privatfoto Da det blev tid til præmieoverrækkelse, vidste jeg alt kunne ske. Min tanke var at Gambler lå og kæmpede i spidsen, mod en af de andre. Men sådan var det ikke. Da dommerne var kommet til top 3, var hverken Gambler eller Wupti kaldt op. Jeg var glad. Jeg forventede at Wupti ville komme på 3. pladsen, og med Gambler kunne alt ske. Det viste sig så, at hende jeg troede ville kæmpe om 1. pladsen mod Gambler, smed nogle points væk i finalen. Hun kom på en 3. plads. Jeg var glad og overrasket. Jeg troede ikke, at Wupti havde gået så godt. Det viste sig så, at han havde gået bedre end Gambler. Ikke meget bedre. Der var tale om et point. Golden Baltic Sea Gambler (Gambler) kom på en 2. plads med 187. Border Top’s Rift (Wupti) gik over alle forventinger og blev rally-lydighed junior Danmarksmester. Jeg kunne ikke være mere stolt.
Søndag var jeg oppe med Wupti. Ham og en anden skulle kæmpe om at få en ny titel. H. C. Andersen rally junior titel. Wupti gik rigtig fint. Han havde nogle steder, hvor han blev lidt distraheret. Han gik til 97 point og vinder af klassen. Så efter denne weekend har Wupti fået 2 nyt titler tilføjet til CV’et; rally junior danmarksmester 2019 og H. C. Andersen rally junior titlen. Man kan vel godt sige at det har været hans weekend.
Jeg glæder mig meget til at se, hvad de to drenge kan præstere næste år.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.
Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!
Søndag den 15/12 afholdt min kreds, DKK kreds 8, rallydysten. Her havde jeg besluttet, at Yankie skulle stille op
Kimmie er ikke længere den eneste teenager i huset. Hendes border collie er også blevet teenager, og det skal resten af huset lige vænne sig til
Søndag den 4 december 2016 var jeg til mit første rally stævne. Det viste sig ikke at være mit sidste
Lørdag den 9/11 stod den på årets hund i rally. Min mor og jeg var taget afsted fredag, så vi var klar til selve dagen
Kimmie Wolsted fortæller her om, hvordan hun fik sin nyeste hund
Denne uge er det Kimmie Wolsted, der skriver blogindlægget. Hun fortæller om sine oplevelser med hunden Max. Det er et indlæg, som mange kan lære af
Kimmie Wolsted har skrevet et fint blogindlæg om hendes oplevelser med rally ved udstillingen i Vejen
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.