BLOG: Håb for allergihunde - Allergiplagede Naya hjulpet af zoneterapi

25-03-2022 08:50, af Vivian Birlie

Her får du et blogindlæg fra Vivian Birlie, der har haft en allergisk hund i behandling

Copyright Ridehesten.com

 

Nayas ejer, Line Jensen, fortæller:
"Toårige Naya har haft multiallergi siden hun bare var få uger gammel. Så hun har været gennem det hele hos dyrlægen; Hun er blevet udredt og konstateret allergisk overfor: husstøvmider, lagermider, pollen og skimmelsvamp. Derpå blev hun hyposensibiliseret. Men hyposensibiliseringen forværrede bare hendes situation, fordi den forårsagede nældefeber. Hun har sidenhen været på allergimedicin, Cytopoint eller Apoguel.

Hver anden eller tredje dag får hun Douxo mousse på poterne, som hun slikker og bider i pga. allergien.

Hun får dyrlægens specielle tørfoder mod allergi. Trods medicin har Naya alligevel symptomer. Selvom Naya får medicin, er hun alligevel plaget af de typiske allergisymptomer: Hun bider og slikker poter, kører numsen henad gulvet pga. kløe, hyppige hotspots, svampeangreb og udslæt. Derudover har hun også været meget oppe at køre, stresset og rastløs.”

 

Nayas stress kan jo sagtens forklares ved enten, at hun har svært ved at finde ro pga. kløe, og/eller at hendes krop er i alarmberedskab – hendes nervesystem er påvirket.

Jeg blev kontaktet af Line, der ville høre om zoneterapi kunne hjælpe Naya med hendes allergi. Da jeg har hjulpet andre allergihunde, blev vi enige om, at jeg skulle give Naya zoneterapi.

Naya er en meget kærlig hund, men også en del stresset – hun havde svært ved at falde ned, efter jeg havde hilst på hende.
Line og jeg fik en lang snak i forbindelse med Nayas journal, mens Naya kunne vænne sig til min tilstedeværelse.

Copyright Ridehesten.com

Jeg gav Line nogle gode råd mod Nayas allergi. Line ville gøre alt for at Naya skulle få det bedre, hvilket betød at jeg kunne instruere Line i et hjemmeprogram, der indeholdt både zoneterapi og akupressur, og som hun til en start skulle lave hver dag. Planen var så, at efterhånden som Naya forhåbentlig fik det bedre, skulle Line gradvist drosle hjemmeprogrammet ned. Line vil kunne gennemføre hjemmeprogrammet på ca. 15 minutter, når hun har gjort det nogle gange.

Nu er det ca. 3 uger siden, jeg var på hjemmebesøg hos Naya og Line, og Line fortæller, at Naya har fået det meget bedre. Hun klør sig stort set ikke mere og bider heller ikke i poterne eller kører numsen henad gulvet.  Hun er også blevet meget mere rolig. Du kan læse meget mere om hunde og zoneterapi på www.sanocanis.dk

 

Det sker der med kroppen, når man er syg

Når en hund konstant er så påvirket af allergi (eller anden sygdom), kommer kroppen i alarmberedskab. Det påvirker det autonome nervesystem, Sympatikus (kamp/flugt-systemet), som er den del af nervesystemet, man ikke selv kan kontrollere. Det er også Sympatikus, der bliver aktiveret ved stress. Alle de kropsfunktioner, der er unødvendige, når man skal kæmpe eller flygte dæmpes dvs. immunsystem og fordøjelse. Til gengæld vil alle de funktioner, der gavner i kamp eller flugt opnormeres: blodtrykket hæves, hjertet slår hårdere, kortisol øges og blodsukkeret stiger.  

Sympatikus hjælper altså hunden til at flygte eller kæmpe, og i sådan en akut situation er Sympatikus en hjælp. Men hvis Sympatikus er aktiveret over en længere periode som fx ved allergi, kan det få negative konsekvenser som fx en dårlig fordøjelse.

Zoneterapi er kendt for at aktivere Parasympatikus, som hjælper kroppen til at regenere: immunsystem og fordøjelse aktiveres, blodtryk og hjertefrekvens sænkes, blodsukker falder, oxytocin (lykkehormonet) frigives, angst og aggression dæmpes. Parasympatikus bliver også aktiveret, når hunden hviler sig og sover.
 

Info

Hyposensibilisering er ligesom en slags vaccine. Hunden får indsprøjtet en lille mængde af de stoffer, den er allergisk overfor. Dette gentages flere gange og med større og større doser.

Læs også

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

BLOG: Nytårsangst

13-12-2020 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har din hund nytårsangst, så skal du begynde allerede nu flere gange dagligt at massere disse punkter. Punkterne kan bruges ved let til moderat nytårsangst, men ved svær nytårsangst anbefaler jeg professionel zoneterapi. Se www.sanocanis.dk

Myggekløe og zoneterapi

12-07-2019 12:00, af Vivian Birlie

Er du træt af irriterende myg, der hver år ødelægger din sommer med deres enerverende myggestik? Fortvivl ikke – der er hjælp at hente til både hund og ejer. Her kommer endnu et godt tip fra Vivian Birlie

TIP: Når hunden savler eller bøvser

01-08-2018 08:02, af Vivian Birlie

Hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie giver her et tip til, hvordan man med zoneterapi kan få hunden til at stoppe med at savle eller bøvse

Dyrlægens 10 råd

18-07-2018 08:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Spanielbogen giver dyrlæge Paulette Vivian Topsøe-Jensen 10 gode råd til hundeejere. Læs dem her

Vivian Birlie: Jeg modtog et dejligt brev

14-09-2018 15:22, af Vivian Birlie

Elena Nielsen hjalp sin hund, Vickey, af med tilbagevendende stærke smerter i analkirtlerne efter at have fulgt nogle råd fra min bog. Her kan du læse brevet og lære samme trick

BLOG: Nem hjælp til køresyge hunde

29-03-2021 15:49, af Vivian Birlie

Det er ikke altid sjovt for hverken ejer eller hund, hvis hunden bliver køresyg

BLOG: Se hvordan du med zoneterapi selv kan afhjælpe kennelhoste

30-11-2020 12:51, af Vivian Birlie

Kennelhoste er højaktuel lige nu, men se her hvad DU selv kan gøre for at hjælpe din hund

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet