BLOG: Håb for allergihunde - Allergiplagede Naya hjulpet af zoneterapi

25-03-2022 08:50, af Vivian Birlie

Her får du et blogindlæg fra Vivian Birlie, der har haft en allergisk hund i behandling

Copyright Ridehesten.com

 

Nayas ejer, Line Jensen, fortæller:
"Toårige Naya har haft multiallergi siden hun bare var få uger gammel. Så hun har været gennem det hele hos dyrlægen; Hun er blevet udredt og konstateret allergisk overfor: husstøvmider, lagermider, pollen og skimmelsvamp. Derpå blev hun hyposensibiliseret. Men hyposensibiliseringen forværrede bare hendes situation, fordi den forårsagede nældefeber. Hun har sidenhen været på allergimedicin, Cytopoint eller Apoguel.

Hver anden eller tredje dag får hun Douxo mousse på poterne, som hun slikker og bider i pga. allergien.

Hun får dyrlægens specielle tørfoder mod allergi. Trods medicin har Naya alligevel symptomer. Selvom Naya får medicin, er hun alligevel plaget af de typiske allergisymptomer: Hun bider og slikker poter, kører numsen henad gulvet pga. kløe, hyppige hotspots, svampeangreb og udslæt. Derudover har hun også været meget oppe at køre, stresset og rastløs.”

 

Nayas stress kan jo sagtens forklares ved enten, at hun har svært ved at finde ro pga. kløe, og/eller at hendes krop er i alarmberedskab – hendes nervesystem er påvirket.

Jeg blev kontaktet af Line, der ville høre om zoneterapi kunne hjælpe Naya med hendes allergi. Da jeg har hjulpet andre allergihunde, blev vi enige om, at jeg skulle give Naya zoneterapi.

Naya er en meget kærlig hund, men også en del stresset – hun havde svært ved at falde ned, efter jeg havde hilst på hende.
Line og jeg fik en lang snak i forbindelse med Nayas journal, mens Naya kunne vænne sig til min tilstedeværelse.

Copyright Ridehesten.com

Jeg gav Line nogle gode råd mod Nayas allergi. Line ville gøre alt for at Naya skulle få det bedre, hvilket betød at jeg kunne instruere Line i et hjemmeprogram, der indeholdt både zoneterapi og akupressur, og som hun til en start skulle lave hver dag. Planen var så, at efterhånden som Naya forhåbentlig fik det bedre, skulle Line gradvist drosle hjemmeprogrammet ned. Line vil kunne gennemføre hjemmeprogrammet på ca. 15 minutter, når hun har gjort det nogle gange.

Nu er det ca. 3 uger siden, jeg var på hjemmebesøg hos Naya og Line, og Line fortæller, at Naya har fået det meget bedre. Hun klør sig stort set ikke mere og bider heller ikke i poterne eller kører numsen henad gulvet.  Hun er også blevet meget mere rolig. Du kan læse meget mere om hunde og zoneterapi på www.sanocanis.dk

 

Det sker der med kroppen, når man er syg

Når en hund konstant er så påvirket af allergi (eller anden sygdom), kommer kroppen i alarmberedskab. Det påvirker det autonome nervesystem, Sympatikus (kamp/flugt-systemet), som er den del af nervesystemet, man ikke selv kan kontrollere. Det er også Sympatikus, der bliver aktiveret ved stress. Alle de kropsfunktioner, der er unødvendige, når man skal kæmpe eller flygte dæmpes dvs. immunsystem og fordøjelse. Til gengæld vil alle de funktioner, der gavner i kamp eller flugt opnormeres: blodtrykket hæves, hjertet slår hårdere, kortisol øges og blodsukkeret stiger.  

Sympatikus hjælper altså hunden til at flygte eller kæmpe, og i sådan en akut situation er Sympatikus en hjælp. Men hvis Sympatikus er aktiveret over en længere periode som fx ved allergi, kan det få negative konsekvenser som fx en dårlig fordøjelse.

Zoneterapi er kendt for at aktivere Parasympatikus, som hjælper kroppen til at regenere: immunsystem og fordøjelse aktiveres, blodtryk og hjertefrekvens sænkes, blodsukker falder, oxytocin (lykkehormonet) frigives, angst og aggression dæmpes. Parasympatikus bliver også aktiveret, når hunden hviler sig og sover.
 

Info

Hyposensibilisering er ligesom en slags vaccine. Hunden får indsprøjtet en lille mængde af de stoffer, den er allergisk overfor. Dette gentages flere gange og med større og større doser.

Læs også

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

BLOG: Sallys historie -del 2 - Sallys ben reddet fra amputation

30-05-2023 09:42, af Vivian Birlie
Blog|

Resumé: Sally på ca. 8 år var, før jeg fik hende, udsat for et traume med brud på lårben og knæ. Hun gik lidt skævt, da det ene bagben var 7 cm. kortere end det andet. For ca. 3 år siden begyndte hun at gå på 3 ben, og kiropraktik, akupunktur og massage hos dyrlæger hjalp intet. Hun blev scannet og røntgenfotograferet. Hendes billeder blev vurderet af kompetente dyrlæger rundt om på kongresser, og der var enighed om, at benet ikke kunne reddes. Så startede jeg intensiv zoneterapi på Sally, og 2 dage før amputationen kunne jeg aflyse den. Sally var kommet på 4 ben igen. Hun fik fortsat zoneterapi, og havde det godt

BLOG: Sommerferien med hundene var både god og uhyggelig

14-09-2021 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I år gik sommerferien til ødegården i Sverige med mine 3 hunde. Heldigvis deler mine hunde mange af mine interesser, og det er jo nok så vigtigt, hvis ferien skal blive en succes for alle parter. Jeg vil gerne dele nogle af vores oplevelser – gode som chokerende

TIP: Når hunden savler eller bøvser

01-08-2018 08:02, af Vivian Birlie

Hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie giver her et tip til, hvordan man med zoneterapi kan få hunden til at stoppe med at savle eller bøvse

Vivian Birlie: Jeg modtog et dejligt brev

14-09-2018 15:22, af Vivian Birlie

Elena Nielsen hjalp sin hund, Vickey, af med tilbagevendende stærke smerter i analkirtlerne efter at have fulgt nogle råd fra min bog. Her kan du læse brevet og lære samme trick

Ditte Young indgår samarbejde med dyreklinikker

18-09-2019 12:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Flere dyreklinikker har indgået et samarbejde med Ditte Young for at bygge bro mellem den konventionelle medicinske verden og den mere alternative

Blog: Min hund er bange for fyrværkeri og torden

20-12-2022 07:52, af Vivian Birlie

Har du en hund, som er bange for fyrværkeri eller torden, så kig med her

Zoneterapi: Se videoen om painkillers

19-06-2018 08:36, af Vivian Birlie

Igen har zoneteraput Vivian Birlie doneret et lille trick til os. Denne gang handler det om painkillers

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra showstopper til mudderhopper

19-10-2025 10:00, af Zenia Krejsing Andersen

Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Glæd dig – et spritnyt nummer af HUNDEN er landet!

15-10-2025 07:00, af Redaktionen

Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Assistancehunde til mennesker med psykisk funktionsnedsættelse i Danmark

14-10-2025 12:50, af Chalotte Glintborg og Ida Kunzendorf

Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet

Vinderne er fundet – Vil du deltage i november måneds konkurrence?

17-10-2025 07:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.