1812 reddet igen

06-01-2021 08:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er næsten ved at være en tradition, at Dyrenes Beskyttelse skal frygte for deres vagtcentral, når finansloven forhandles. Nu er den heldigvis reddet igen

Copyright Ridehesten.com
Pressefoto

Dumpede killinger, en hjort med geviret viklet ind i affald og hvalpefabrikker. I knap 10 år har Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 hjulpet dyr i nød hver eneste dag, døgnet rundt. 

I begyndelsen af december så det imidlertid sort ud for hjælpen til de danske dyr. Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 var nemlig blevet tildelt markant færre penge i Regeringens Finanslovsudkast 2021. Det skriver Dyrenes Beskyttelse i en pressemeddelelse.

Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 fik i 2019 alene 124.000 opkald fra bekymrede borgere angående et dyr i nød. Det resulterede i 78.000 sager og i alt har tjenesten modtaget mere end 1 million opkald, siden 1812 startede for knap 10 år siden.

I det nye Finanslovsudspil var der kun afsat 2 million kr., og det er 6 millioner kroner færre end i 2020,  og driften af 1812 så derfor umulig ud.

Politisk velvilje gjorde, at der er blevet afsat penge til Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 i år. I forliget om Politiet, som blev forhandlet på plads politisk i december, blev der afsat kr. 2 millioner til vagtcentralen i perioden 2021 – 2023. Dertil har en gavmild bestyrelse i Landbrugslotteriet besluttet at bruge 1 million kroner af overskuddet på 1812 i 2021.

– Vi er de involverede aftaleparter dybt taknemmelige. De i alt 5 millioner kroner betyder nemlig, at vi kan drive 1812 videre i 2021, så vi kan blive ved med at redde danske dyr i nød. 1812 varetager en vigtig samfundsopgave, og vi kan nu forsikre alle danskere om, at vi med den nye støtte er klar til at løfte opgaven igen i år. Det er en meget glædelig nyhed at kunne gå ind i det nye år med, siger direktør i Dyrenes Beskyttelse Britta Riis.

Læs også

Benny blev reddet fra flere år med ensomhed og svigt

03-08-2025 07:32, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.

1 mio. opkald til 1812

09-09-2020 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelses vagtcentral runder fornem milepæl.

Færre dyreværnssager bekymrer Dyrenes Beskyttelse

24-04-2020 08:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelse er bekymret for, at dyr i udsatte hjem kommer i klemme under coronakrisen. Dyrevelfærdsorganisationen opfordrer til at ringe 1812, hvis man har mistanke om dyr i nød

Gennembrud: Stamtavler for racehunde åbnes for nye sunde gener

07-05-2024 10:13, af Anne Cecilie Sohl

Dansk Kennel Klub åbner stambøgerne for tre racer af fladsnuede hunde. Det sker som led i et nyt samarbejde med flere dyreværnsorganisationer. En ny vision for hundeavl skal samtidig inspirere politikerne til at sikre sundere hunde i hele landet.

Børn sikrede Dyrenes Beskyttelse 10.000 kr.

26-04-2017 12:51, af Tine Luther
2.906 børn malede påskeæg i Plantoramas 11 havecenter i løbet af påsken og samlede derved 10.000 kr. ind til Dyrenes Beskyttelse.

Dyrenes Beskyttelse: Rekordmange dyr i 2020 dog ikke hunde

04-02-2021 12:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelse har offentliggjort deres tal for 2020, og der er ny rekord i antallet af dyr, de har taget sig af. Dog faldt antallet af hunde, hvilket coronaen nok skal have skylden for

Dyrenes Beskyttelse: Dom i randerssag er ok

14-10-2018 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et års betinget fængsel og forbud mod at holde dyr i ti år, er umiddelbart en fornuftig dom i sagen om vanrøgt fra Randers, mener Dyrenes Beskyttelse

1. oktober må hunden være løs på stranden

26-09-2022 09:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fra den 1. oktober må hunde igen gå uden snor på de danske strande. Dyrenes Beskyttelse opfordrer dog til, at man aldrig slipper hunden løs, hvis man ikke har fuld kontrol over den

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

30 hunde fjernet fra kennelen

17-01-2013 10:22, af Maja Golles
Dyrenes Beskyttelse har fået fjernet 30 af de 39 hunde, der var blevet forladt på Kennel i Haslev

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.