1812 reddet igen

06-01-2021 08:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er næsten ved at være en tradition, at Dyrenes Beskyttelse skal frygte for deres vagtcentral, når finansloven forhandles. Nu er den heldigvis reddet igen

Copyright Ridehesten.com
Pressefoto

Dumpede killinger, en hjort med geviret viklet ind i affald og hvalpefabrikker. I knap 10 år har Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 hjulpet dyr i nød hver eneste dag, døgnet rundt. 

I begyndelsen af december så det imidlertid sort ud for hjælpen til de danske dyr. Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 var nemlig blevet tildelt markant færre penge i Regeringens Finanslovsudkast 2021. Det skriver Dyrenes Beskyttelse i en pressemeddelelse.

Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 fik i 2019 alene 124.000 opkald fra bekymrede borgere angående et dyr i nød. Det resulterede i 78.000 sager og i alt har tjenesten modtaget mere end 1 million opkald, siden 1812 startede for knap 10 år siden.

I det nye Finanslovsudspil var der kun afsat 2 million kr., og det er 6 millioner kroner færre end i 2020,  og driften af 1812 så derfor umulig ud.

Politisk velvilje gjorde, at der er blevet afsat penge til Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 i år. I forliget om Politiet, som blev forhandlet på plads politisk i december, blev der afsat kr. 2 millioner til vagtcentralen i perioden 2021 – 2023. Dertil har en gavmild bestyrelse i Landbrugslotteriet besluttet at bruge 1 million kroner af overskuddet på 1812 i 2021.

– Vi er de involverede aftaleparter dybt taknemmelige. De i alt 5 millioner kroner betyder nemlig, at vi kan drive 1812 videre i 2021, så vi kan blive ved med at redde danske dyr i nød. 1812 varetager en vigtig samfundsopgave, og vi kan nu forsikre alle danskere om, at vi med den nye støtte er klar til at løfte opgaven igen i år. Det er en meget glædelig nyhed at kunne gå ind i det nye år med, siger direktør i Dyrenes Beskyttelse Britta Riis.

Læs også

Benny blev reddet fra flere år med ensomhed og svigt

03-08-2025 07:32, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.

1 mio. opkald til 1812

09-09-2020 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelses vagtcentral runder fornem milepæl.

Færre dyreværnssager bekymrer Dyrenes Beskyttelse

24-04-2020 08:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelse er bekymret for, at dyr i udsatte hjem kommer i klemme under coronakrisen. Dyrevelfærdsorganisationen opfordrer til at ringe 1812, hvis man har mistanke om dyr i nød

Mange hunde og katte i nye hjem

14-11-2018 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelses internater fandt nye hjem til langt flere dyr i oktober måned end i årets øvrige måneder. 67 pct. flere dyr sammenlignet med gennemsnittet for de resterende 11 måneder

Mishandlede 25 labradorer: Nu skal de i retten

05-02-2019 08:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tilbage i november 2016 blev 25 udsultede labradorer fra et sommerhus i Nordsjælland afleveret til Dyrenes Beskyttelse. Nu skal ejerne for retten

Ægtepar bag voldsom misrøgt må fortsat have hund

30-05-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ægtepar slipper billigt fra misrøgt af hunde, da de ikke tidligere er straffet

Dyreværnslov er for uspecifik

11-01-2022 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For godt et år siden blev dyreværnsloven opgraderet til dyrevelfærdsloven. Men den er stadig ikke god nok, mener dyreværnsforeninger

Dyrenes Beskyttelse utilfredse med dom

15-10-2020 09:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En dom i en dyreværnssag har igen fået Dyrenes Beskyttelse til at kalde dommene på området for milde

Fik et nyt liv

10-04-2013 09:32, af Maja Golles
Hos sine tidligere ejere oplevede blandingshunden Bella at blive slæbt efter deres bil med 80 km i timen. En nabos indsats, en indsamling på 25.000 kr. til Dyrenes Beskyttelse til operationer og et ophold på Roskilde Dyreinternat reddede for flere år siden Bella. Sammen med sine nye ejere har hun i dag et godt liv

Finanslov: 6 mio. mindre til 1812

15-11-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I det finanslovsudspil regeringen har fremlagt, er der afsat to millioner kroner til Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral, der hidtil har modtaget otte millioner kroner om året

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse