Hvert år på foreningens fødselsdag kårer Dyrenes Beskyttelse Årets Dyreven. Du kan stemme på din favorit i tre kategorier, og dermed være med til at påvirke, hvem der skal hædres for sin store indsats for dyrene med titlen som Årets Dyreven 2013. I to af afstemningens tre kategorier her der nomineret personer, som har gjort noget for hunde Reddede hund fra druknedøden I kategorien ”Heltedåden” finder du personer, som i indeværende år har reddet eller hjulpet et dyr ved en enkeltstående, uselvisk indsats. En af kandidaterne er Jannik Kristensen. Jannik Kristensen er ude at gå tur ved Bagsværd Sø en kold søndag i april, da han ser en golden retriever sætte efter en flok blishøns ud over den tilfrosne sø – og gå gennem isen. Da hunden ikke selv formår at komme op og bliver udmattet i det iskolde vand, bevæger Jannik Kristensen sig mod iskanten. Han lægger sig på maven og forsøger at trække hunden op, men falder nu også selv i vandet. Det lykkes ham dog samtidig at få skubbet hunden op på isen, og han får bagefter hevet sig selv op – en uselvisk heltegerning rigere. Privat har Jannik Kristensen hunden Mille, som han overtog da hans mormor gik bort. Jannik Kristensen fik reddet en hund fra druknedøden uden at overveje det to gange og derfor er han indstillet i kategorien Heltedåden. Slut med nedskydning af strejfende hunde I kategorien ”Meningsdanneren” finder du journalister, politikere, debattører eller en andre meningsdannere med markante holdninger til dyrevelfærd. Her er Mette Gjerskov nomineret. Knapt to år fik hun på posten som fødevareminister, hvor hun havde ansvaret for dyrevelfærden i Danmark. Hun står bag forslaget til ændring af Lov om mark- og vejfred, hvor muligheden for, at privatpersoner kan nedskyde strejfende hunde og katte skrives ud. Blandt flere resultater lyser beslutningen om at etablere et dansk 3R-center op. Hermed imødekom Mette Gjerskov et mangeårigt ønske fra Dyrenes Beskyttelse om at få et sådant center, som både skal nedbringe antallet af forsøgsdyr i Danmark og fremme udviklingen af alternativer til dyreforsøg. Dyrenes Beskyttelse har store forventninger til 3 R-centret, og derfor er Mette Gjerskov indstillet i kategorien Meningsdanneren. Se mere og stem via linket under billedet til højre.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hunde er vanedyr, og efter blot et par ugers sommerferie med en øget mængde menneskeligt selskab og aktivitet kan hverdagen blive en udfordring, især for de yngste firbenede, hvis du har glemt at holde fast i de gode rutiner. Se her, hvordan du forebygger alene hjemme-problemer ved at forberede din hund på, at det snart er hverdag igen.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Tusindvis af hundeejere vælger at blive medlem af Dansk Kennel Klub og åbner dermed døren til viden, oplevelser og rabatter for både nye og erfarne hundeejere.