Syvårige Felicia Thor tog i weekenden hele turen fra Sverige til Vilhelmsborg for at se sin mor løbe K9 Biathlon.
Felicia ville dog ikke nøjes, og efter nogen plagen, fik hun af sin mor lov til at stille op på tre kilometer om søndagen.
Her løb hun sammen med sin mor, der ude på ruten holdt øje med om, der kom løbere bagfra, så de kunne lade dem overhale. Det mente Felicia var en dårlig taktik, og hun mente i stedet, at de bare skulle løbe fra dem.
Felicia Thor blev det bedste barn på tre kilometerruten, men vildere er det, at hun med tiden 22 minutter og fem sekunder havde den femtebedste tid af de 48 løbere på tre kilometer søndag.
I alt var der 156 løbere på ruten på tre kilometer over hele weekenden, og her havde Felicia Thor den 14. bedste tid.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
I skal ikke snydes for billederne af alle de glade vindere fra DM i rally
Maryna Nemchenko var en af de to ukrainere, der deltog i VM i lydighed på Vilhelmsborg. Her er hendes oplevelser af den russiske invasion
Det bliver kæmpestort i weekenden på Vilhelmsborg. Derfor har Dogcoach også valgt at præsentere deres nye tøjkollektion ved Hund i Fokus
Lørdag blev DM i agility for små og mellem hunde afgjort. En der ikke havde heldet med sig, var vinderen fra 2019 Fiona Wennberg
I weekenden den 28. og 29. august får menneskets bedste ven, hunden, lov til at tage sine flinke mennesker med til årets hunde-event på Vilhelmsborg syd for Aarhus. I stedet for hestevrinsk vil det nationale hestesportscenter fyldes af kække bjæf, logrende haler og glade smil, når Dansk Kennel Klub afholder HUND I FOKUS med udsigt til hundekunster, danmarksmesterskaber, masser af hunde-hygge og inspiration til køb af – den rigtige – hund
I weekenden bliver der holdt Hund i Fokus i Vejen. DKK har i den grad lagt sig i selen for at give alle en god oplevelse. Læs bare her, hvad du kan glæde dig til
Lad os lige glæde os over, at denne weekend i den grad bliver fyldt med nogle af landets bedste hunde på Vilhelmsborg
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?