Syvårige Felicia Thor tog i weekenden hele turen fra Sverige til Vilhelmsborg for at se sin mor løbe K9 Biathlon.
Felicia ville dog ikke nøjes, og efter nogen plagen, fik hun af sin mor lov til at stille op på tre kilometer om søndagen.
Her løb hun sammen med sin mor, der ude på ruten holdt øje med om, der kom løbere bagfra, så de kunne lade dem overhale. Det mente Felicia var en dårlig taktik, og hun mente i stedet, at de bare skulle løbe fra dem.
Felicia Thor blev det bedste barn på tre kilometerruten, men vildere er det, at hun med tiden 22 minutter og fem sekunder havde den femtebedste tid af de 48 løbere på tre kilometer søndag.
I alt var der 156 løbere på ruten på tre kilometer over hele weekenden, og her havde Felicia Thor den 14. bedste tid.
Når K9 Biathlon for alle den 22. til 25. maj 2026 indtager de smukke omgivelser omkring Ledreborg Slot som en del af Livsstilsdagene, bliver det med både nye tiltag, nye cup-regler og endnu større fokus på at skabe oplevelser for alle typer hunde og førere.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.
Flot tilmeldingstal til K9 Biathlon for alle, men der er stadig plads til flere ........ og var det måske noget med et aftenløb?
Det er ikke altid nemt at være fotograf. Især ikke når man har med hunde at gøre
I weekenden afholder Dansk Kennel Klub årets store hunde-event HUND I FOKUS i og omkring Mørkøv Hallen – en aktiv oplevelse for hele familien OG hunden
Efter succesen med Hund i Fokus på Vilhelmsborg har Dansk Kennel Klub valgt at fortsætte med at afholde arrangementet i de flotte omgivelser
Du tager en masse hunde, tilsætter børn og voksne i alle aldre, blender dem med vand, mudder, en kæmpe forhindringsbane og højt humør, så har du et ”K9 Biathlon for alle”
Palle Bergsø blev søndag middag hædret med DKK’s hæderstegn for sit store arbejde for lydighedssporten
Næste weekend er der Hund i Fokus på Vilhelmsborg. Lørdagen byder blandt andet på et tilbud om en løbetur med forhindringer med sin hund, og det tilbud har mange taget imod
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.