Søndag eftermiddag blev Danmarksmestrene i rally fundet. Dagens helt store vinder var Annette Grønbæk, der både tog sejren i championklassen og seniorklassen.
Championklassen vandt hun med sin hund Archie, og seniorklassen vandt hun med 12-årige Buster.
Efter sådan en præstation og alle de andre store præstationer, som Annette Grønbæk har lavet, så tænkte vi, at et billede af hende og hendes to hunde, ville være på sin plads.
Det skulle dog vise sig at være lidt sværere end forudset at få det rigtigt gode billede. Det skyldtes hverken Annette eller Archie, men den let aldrende Buster. Man kunne måske tro, at Buster ville være godt træt efter sådan en dag i rallyringene, men sådan var det slet ikke.
Allerede på podiet havde han stukket snuden i præmieposen for at tjekke, om der ikke skulle være et eller andet sjovt, han kunne lege med. Det var der. Han fandt nemlig et pivedyr, og så gik den vilde leg ellers, og den fortsatte også under det improviserede photoshoot.
For mens Annette og Archie sad fint og poserede, styrtede Buster rundt, som var han en lille hvalp med krudt i halen.
Herunder kan du se fotos af Buster, der leger.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
Børn, der elsker hunde og hunde der elsker børn er dejligt. Og de to ting kan man opleve på Hund i Fokus netop nu
Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere
Efter et års pause er Show of Winners nu tilbage. Denne gang med DKK som arrangør, og vi er allerede kommet godt i gang med flere glade vindere
Nu kan du se alle billederne fra Ballerup og måske også købe et enkelt eller 50
Hunde og fyrværkeri er en dårlig kombination, og hvert år bliver mange tusinde hunde skræmt af fyrværkeriet. Dansk Kennel Klub giver her nogle gode råd til, hvordan du bedst kan hjælpe hundene igennem nytårsaften.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Der er hedebølge i Danmark og derfor er der også rigtig varmt på DKK's udstilling i Rønne. Heldigvis er folk gode til at finde skygge til deres hunde
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?