HUNDEN I FOKUS: En lykkepille i pels

25-08-2021 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden den 28. og 29. august får menneskets bedste ven, hunden, lov til at tage sine flinke mennesker med til årets hunde-event på Vilhelmsborg syd for Aarhus. I stedet for hestevrinsk vil det nationale hestesportscenter fyldes af kække bjæf, logrende haler og glade smil, når Dansk Kennel Klub afholder HUND I FOKUS med udsigt til hundekunster, danmarksmesterskaber, masser af hunde-hygge og inspiration til køb af – den rigtige – hund

Copyright Ridehesten.com
Foto: K9 Biathlon/Lilleskov Slot

 

Hver eneste dag, året rundt, sætter hundenes interesseorganisation, Dansk Kennel Klub (DKK), hunden i fokus. Men én gang om året samler DKK alle de aktiviteter, man overhovedet kan tænke på, når man tænker på hund - på et og samme sted, på samme tidspunkt. I år er det sted Vilhelmsborg, 10 km syd for Aarhus. Og alle er inviteret til at komme og deltage – der er gratis adgang for både hund og ejer hele weekenden! Der bliver garanti for hundekys og hundetricks i verdensklasse, når Dansk Kennel Klub omdanner det nationale hestesportscenter til lidt af et slaraffenland for både hunde og hundeejere. Og der bliver ikke sparet på hverken mangfoldigheden eller kærligheden til de firbenede, når hundredvis af hunderacer sætter hinanden stævne: Ingen anden dyreart fås i så mange forskellige udgaver. Godt 300 forskellige racer. Pelset eller nøgen. Krøllet eller glat. Hurtig eller langsom. Fra 2 kilo til 100 kilo. Kom og mød dem alle, når de bl.a. dyster om at vinde Danmarksmesterskabet i hundesportsgrenene agility, lydighed, rally og heelwork to music – eller kaster sig over forhindringerne på K9-forhindringsbanen. Weekenden igennem er der masser af aktiviteter for både to- og firbenede: Du kan f.eks. snuse til nose work, komme i form på hunde-fitness-banen – eller hvad med at prøve scurry, hoopers eller at løbe om kap med de lynhurtige mynder på lure coursing-banen? Der er også masser af aktiviteter specielt til børn og barnlige sjæle, bl.a. en gigantisk hoppeborg – weekendens eneste aktivitet, hvor hundeklør er knap så velkomne.

 

Bekæmper hudsult, stress og ensomhed

Menneskets relation til hunde er helt særlig. I tusindvis af år har hundene hjulpet os med at løse arbejdsfunktioner, som jagthunde, hyrdehunde, gårdhunde, vagthunde, trækhunde og selskabshunde. Under cornapandemien har tusindvis af hunde været en decideret lykkepille i pels, når de med logrende hale har fået hjemsendte, stressede og deprimerede danskere op af sofaen og med ud på tur. De har hjulpet enlige, ældre og udsatte personer med at bekæmpe både ensomhed og hudsult og de har samlet børnefamilier. Nu beviser en helt dugfrisk dansk undersøgelse desuden, at hunden virkelig er menneskets bedste ven – og der findes hele 810.000 af dem fordelt i hvert femte danske hjem. Det forstår DKK´s adfærdskonsulent, Lise Lotte Christensen godt:

– Hunde formår at åbne menneskers hjerter på en måde, som ingen andre dyr gør. Men hunden er samtidig en livsstil – og en livslang forpligtelse med alt hvad det indebærer af gummistøvler, motion og røde kinder. I disse So-Me-tider er hunden en fantastisk modvægt til alt det, vi – måske ubevist - måler os op imod på Instagram og facebook: Hunden måler og vejer dig ikke; den elsker dig for den, du er. Vi vil alle sammen gerne anerkendes, men når vi går på job, er der sjældent nogen, der er uundværlige. Det er du for hunden. Og det er rart, at nogen accepterer dig som du er og har brug for dig - uanset om du har dårlig ånde eller pastasovs ned ad tøjet. Og giver dig samme velkomst, uanset om du har været væk i tyve minutter eller to dage.

 

Mennesket har stadig brug for hunden

Du kan ikke købe en hund med hjem fra Hund i fokus, men weekenden er en god lejlighed til at lære de forskellige hunderacer at kende - det giver en større sikkerhed for, at du får valgt en hund, som passer til hele familien:

– Det vigtigste ved valg af hund er ikke, hvordan den ser ud, men hvordan den er – og hvordan det, den er skabt til, passer til det, du kan tilbyde den. Hunderacerne ser ikke kun meget forskellige ud - de er også vidt forskellige indvendigt. I weekenden kan du hundene i aktion, og så bliver det meget nemmere at læse dens ”brugsanvisning”; dens medfødte instinkter, mentalitet, fysik og behov og finde ud af, om den kan passe ind i dit liv, siger hun.

– I Dansk Kennel Klub vil vi gerne fejre hunden og i weekenden sætter vi fokus på den ubetingede kærlighed, hunden giver den os. Og nok siger man, at de fleste familiehunde i dag er blevet arbejdsløse – men hundens umiddelbarhed og dens væren i nuet har vi mennesker stadig brug for – i dag måske mere end nogensinde før, forklarer Lise Lotte Christensen.

Hvor og hvornår: Dato: 28. - 29. august 2021 Adresse: Vilhelmsborg, Bedervej 101, 8320 Mårslet. Indgang: GRATIS adgang hele weekenden for både to- og firbenede. Alle venlige hunde - over 3 måneder - er velkomne. Hunde skal være iført fast line – flexliner og løse hunde skal helst gerne blive hjemme.

Læs også

Hund i Fokus 2025

18-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.

I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten

Søde børn, unge og hunde ved Hund i Fokus

27-08-2023 12:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Børn, der elsker hunde og hunde der elsker børn er dejligt. Og de to ting kan man opleve på Hund i Fokus netop nu

De nye Danmarksmestre i Rally

27-08-2023 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere

Galaksi ALL OF YOU FOREVER tog lørdagens sejr på Bornholm

13-08-2022 17:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Endnu en hed og dejlig dag på Bornholm er slut. I dag gik BIS til Galaksi ALL OF YOU FOREVER

Sværvægter tog titlen som årets første BIS

11-02-2024 16:27, af Anne Cecilie Sohl

Årets første udstilling har nået sin ende og i år var det newfoundlænderen, Auroranewf's Caress From Norway, der rundede weekenden af med sejren som årets første BIS. 

Se billederne: Fredag i Vejen

19-06-2021 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her kan du se lidt billeder fra fredagen i Vejen. Vi har taget rigtig mange billeder, og engang i næste uge kan de ses og købes på hunden.dk

10 gode grunde til at tage på hundeudstilling

17-06-2022 13:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvorfor skulle man dog tage på hundeudstilling, hvis man ikke er udstiller eller måske ikke har hund? Det får du her 10 grunde til

Vi hylder Paul Lawless

17-06-2022 11:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Heldigvis er danske udstillinger populære hos internationale dommere. Derfor kan Dansk Kennel Klub tiltrække nogle fornemme af slagsen. En af dem er irske Paul Lawless

Bliv klogere i efteråret

04-08-2013 08:38, af Tine Luther
DKK tilbyder en række spændende kurser.

DKK-modulkurser: Ledige pladser på Genetik og Reproduktion

25-09-2014 14:04, af Tine Luther
Der er 8 ledige pladser på modulkurserne Genetik og Reproduktion i Odense på søndag den 28. september.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

Vitus og Hundestjernen – 5. december

05-12-2025 09:00, af Anne Egede

På flugt fra dyrlægen og gennemblødt af mudder følger Vitus lyden af kirkeklokkerne mod et muligt svar. Men i skumringen ved den gamle landsbykirke finder den sorte, rødøjede hund ham igen, og denne gang er der ingen steder at gemme sig