Hver eneste dag, året rundt, sætter hundenes interesseorganisation, Dansk Kennel Klub (DKK), hunden i fokus. Men én gang om året samler DKK alle de aktiviteter, man overhovedet kan tænke på, når man tænker på hund - på et og samme sted, på samme tidspunkt. I år er det sted Vilhelmsborg, 10 km syd for Aarhus. Og alle er inviteret til at komme og deltage – der er gratis adgang for både hund og ejer hele weekenden! Der bliver garanti for hundekys og hundetricks i verdensklasse, når Dansk Kennel Klub omdanner det nationale hestesportscenter til lidt af et slaraffenland for både hunde og hundeejere. Og der bliver ikke sparet på hverken mangfoldigheden eller kærligheden til de firbenede, når hundredvis af hunderacer sætter hinanden stævne: Ingen anden dyreart fås i så mange forskellige udgaver. Godt 300 forskellige racer. Pelset eller nøgen. Krøllet eller glat. Hurtig eller langsom. Fra 2 kilo til 100 kilo. Kom og mød dem alle, når de bl.a. dyster om at vinde Danmarksmesterskabet i hundesportsgrenene agility, lydighed, rally og heelwork to music – eller kaster sig over forhindringerne på K9-forhindringsbanen. Weekenden igennem er der masser af aktiviteter for både to- og firbenede: Du kan f.eks. snuse til nose work, komme i form på hunde-fitness-banen – eller hvad med at prøve scurry, hoopers eller at løbe om kap med de lynhurtige mynder på lure coursing-banen? Der er også masser af aktiviteter specielt til børn og barnlige sjæle, bl.a. en gigantisk hoppeborg – weekendens eneste aktivitet, hvor hundeklør er knap så velkomne.
Bekæmper hudsult, stress og ensomhed
Menneskets relation til hunde er helt særlig. I tusindvis af år har hundene hjulpet os med at løse arbejdsfunktioner, som jagthunde, hyrdehunde, gårdhunde, vagthunde, trækhunde og selskabshunde. Under cornapandemien har tusindvis af hunde været en decideret lykkepille i pels, når de med logrende hale har fået hjemsendte, stressede og deprimerede danskere op af sofaen og med ud på tur. De har hjulpet enlige, ældre og udsatte personer med at bekæmpe både ensomhed og hudsult og de har samlet børnefamilier. Nu beviser en helt dugfrisk dansk undersøgelse desuden, at hunden virkelig er menneskets bedste ven – og der findes hele 810.000 af dem fordelt i hvert femte danske hjem. Det forstår DKK´s adfærdskonsulent, Lise Lotte Christensen godt:
– Hunde formår at åbne menneskers hjerter på en måde, som ingen andre dyr gør. Men hunden er samtidig en livsstil – og en livslang forpligtelse med alt hvad det indebærer af gummistøvler, motion og røde kinder. I disse So-Me-tider er hunden en fantastisk modvægt til alt det, vi – måske ubevist - måler os op imod på Instagram og facebook: Hunden måler og vejer dig ikke; den elsker dig for den, du er. Vi vil alle sammen gerne anerkendes, men når vi går på job, er der sjældent nogen, der er uundværlige. Det er du for hunden. Og det er rart, at nogen accepterer dig som du er og har brug for dig - uanset om du har dårlig ånde eller pastasovs ned ad tøjet. Og giver dig samme velkomst, uanset om du har været væk i tyve minutter eller to dage.
Mennesket har stadig brug for hunden
Du kan ikke købe en hund med hjem fra Hund i fokus, men weekenden er en god lejlighed til at lære de forskellige hunderacer at kende - det giver en større sikkerhed for, at du får valgt en hund, som passer til hele familien:
– Det vigtigste ved valg af hund er ikke, hvordan den ser ud, men hvordan den er – og hvordan det, den er skabt til, passer til det, du kan tilbyde den. Hunderacerne ser ikke kun meget forskellige ud - de er også vidt forskellige indvendigt. I weekenden kan du hundene i aktion, og så bliver det meget nemmere at læse dens ”brugsanvisning”; dens medfødte instinkter, mentalitet, fysik og behov og finde ud af, om den kan passe ind i dit liv, siger hun.
– I Dansk Kennel Klub vil vi gerne fejre hunden og i weekenden sætter vi fokus på den ubetingede kærlighed, hunden giver den os. Og nok siger man, at de fleste familiehunde i dag er blevet arbejdsløse – men hundens umiddelbarhed og dens væren i nuet har vi mennesker stadig brug for – i dag måske mere end nogensinde før, forklarer Lise Lotte Christensen.
Hvor og hvornår: Dato: 28. - 29. august 2021 Adresse: Vilhelmsborg, Bedervej 101, 8320 Mårslet. Indgang: GRATIS adgang hele weekenden for både to- og firbenede. Alle venlige hunde - over 3 måneder - er velkomne. Hunde skal være iført fast line – flexliner og løse hunde skal helst gerne blive hjemme.
Børn, der elsker hunde og hunde der elsker børn er dejligt. Og de to ting kan man opleve på Hund i Fokus netop nu
Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere
Der er godt gang i aktiviteterne på Vilhelmsborg. Det hele er pakket ind i god stemning og overskud
Lørdag den 9. november blev årets sidste DKK udstilling, Winter Wonder Show, skudt i gang med masser af smukke hunde og ivrige hundeejere.
I går holdt jeg, Tails by Ragno og DKK webinar om canicross. Her fik jeg lov at svare på en masse spændende spørgsmål om min store passion
I disse dage, hvor man ikke bevæger sig alt for meget uden for hjemmet, er Firstvet en god hjælp. For medlemmer af DKK er den gratis
Årets anden udstillingsdag er i gang, og før vi kan udråbe årets første BIS, har flere tusinde hunde konkurreret om at komme med i Store Ring dagen igennem.
I går blev DM i rally afgjort. Her får du vinderne
Så er udstillingsåret officielt slut. Her er vinderne af DKK's årskonkurrencer. Du kan læse mere om dem i det kommende nummer af HUNDEN
Dansk kennel Klub har lyttet til kritikken og indfører nu på forsøgsbasis en trykt oversigt over de tilmeldte hunde til weekendens udstilling i Vejen
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt