— Det er lidt af en drøm, der er gået i opfyldelse, indrømmer direktør i Dansk Kennel Klub, Jens Glavind, da vi spørger ham ind til nyheden om, at Snoop Dogg kommer til European Dog Show i Herning.
Men det har på ingen måde været let at tiltrække den amerikanske verdensstjerne. For selvom manden er glad for hunde, så er der jo et stykke vej fra USA til Herning, og derfor har DKK også måttet rette lidt i programmet for at overtale mr. Dogg.
Et af stjernens krav har været, at arrangementet skifter navn til Europea. Dogg Show. Derudover har Snoop Dogg krævet at få lov at være dommer for shih tzu, der er en race, der ligger hans hjerte nær.
— Jeg synes, det er rimelige krav, lyder det fra Jens Glavind, der til gengæld sammen med Jørgen Hindse har fået liv at vælge, hvilket nummer Snoop Dogg skal optræde med i Store Ring inden Best In Show. Det har dog ikke været helt nemt at blive enig, da Jens Glavind har holdt på, at Snoop skulle spille Drop it like its hot, mens Jørgen Hindse er mere til Sexual Eruption.
Da de to herrer endnu ikke er nået til enighed, er det blevet besluttet, at Jørgen Hindse og Jens Glavind skal afgøre det i et rapbattle, som vises direkte her på hunden dk. Vi har fået direktør på Wiegaarden, Jørgen Bak Rasmussen ti at agere human beatbox, og han har lovet, at der også vil indgå lyd af gummiænder i beatet.
Til det spændende battle vil Jørgen Hindse stille op under navnet Jørgen Hundse, mens Jens Glavind stiller op som Jens Gravhund. Følg det spændende battle live her på hunden.dki aften klokken. 20.23
Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.
Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.
I juni måned døde Poul Ørnemark. I den forbindelse udgiver vi denne artikel om den dygtige dommer. En artikel, der er trykt i februarnummeret af HUNDEN fra 2021. Her mødte vi Poul til en snak i forbindelse med, at han netop havde modtaget titlen som DKK's første æresdommer
Den forgangne weekend bød på den store hundeevent MyDOG i Gøteborg. Igen i år satte arrangementet rekord med hele 33.700 gæster og flere end 9000 hunde
Mike og Gina glemmer aldrig dette års hundeudstilling i Herning. Til søndagens racebedømmelse af boxer gik Mike på knæ til præmieoverrækkelsen, og Gina sagde ja
Tilbage i september blev den danske perdiguero de burgos Bluecorne's Bubulcus første hund i racen, der kom på podiet i gruppe syv uden for racens hjemland Spanien
I dag starter hundeudstillingen i Vejen. Men hvad ved du egentlig om udstillingen i den jyske by
På inspirationsdagene holder Rikke Vils foredrag om fastholdelse af frivillige. Her kan du læse om syv typer af frivillige
Ingen anden dyreart fås i så forskellige udgaver som hunden: Med krøller eller stritpels, langhåret, korthåret eller måske helt uden pels, og fra to kilo til 100 kilo. Selskabelig, vogtende, trækkende eller apporterende. Uanset egenskaber kan du møde dem alle i den kommende weekend, den 8. og 9. februar, hvor Dansk Kennel Klub skyder hundeåret i gang med det allerførste topmøde mellem hunde fra hele verden i Messe C i Fredericia
Traditionen tro møder HUNDEN op med fotostudiet ved Winter Wonder Show i Herning for at fotografere årets racevindere. Studiet finder du i Hal E og kom gerne i god tid!
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.