På mange tankstationer med vaskehal er der også en pusleplads, hvor man rigtig kan få lov at forkæle bilen med støvsuger og håndvask af kabinen.
På Circle K i Kjellerup har man nu fået sig en helt anden pusleplads. Her er der nemlig åbnet en hundevask. Det fortæller TV2 Midtvest om i et indslag, som du kan se nederst i denne artikel.
Det var hundeejer Charlotte Thomsen, der blev træt af hundehår og lugten af våd hund hver gang, hun vaskede sin firbenede ven hjemme på badeværelset.
Derfor tog hun kontakt til Kjellerups opfinder, Morten Kofoed, som dog lige skulle være sikker på, at hun mente det, inden han gik i gang.
Men nu står den klar til brug. En veludstyret hundevask, som bliver rengjort efter hvert besøg.
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
En afghansk mynde kræver meget pelspleje, og derfor er de ret svære at komme af med, men når de løber lure coursing glemmer man alle tanker om pelspleje og vask
Når hunden har været en tur i mudderet, skal den bades. Men hvordan gør man egentlig nemmest det
Den 3. juni i år, kl. 06.10 oplevede jeg mit – og nok de fleste hundeejers – værste mareridt. Her opdagede jeg, at nogle af mine hunde – der iblandt en tæve og tre af hendes hvalpe, som var 9 uger gamle – var sluppet ud af en bagdør. Døren var blæst op ud til en nedlagt lade, og der havde de fundet et hul og var smuttet ud i den store verden.
Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.
I går fik DKK nyheden om, at Søren E. Sørensen desværre er død. Her kan du læse Jørgen Hindses mindeord
Både danske og udenlandske hundeudstillere valgte at booke en campingplads til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde. For Mai-Britt og Søren Askgaard giver det ekstra fleksibilitet og tid sammen med deres elskede terriere.
Julen står for døren, og det kan være fristende at give en man holder af et blødt og sødt kæledyr. Men det skal man holde sig fra, mener Dyrenes Beskyttelse. Læs her hvorfor
I Sara og Monopolet i lørdags skrev en mand ind med et hundeproblem. Det fik Søren Fauli til at komme med en opfordring til alle hundeejere. Er du enig?
Som eneste dansker er Siri Renée Richter Jungersen i VM-finalen i lydighed, der kører hele dagen i dag
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form