Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

Copyright Ridehesten.com
Når Victor ringer med Hjem-Is klokken, kan Brigittes hunde næsten ikke være i sig selv af spænding. De ved nemlig, at han kommer med deres elskede hundeis. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Når Victor ruller ind i kvarteret med sin velkendte blå isbil, er det ikke kun børnene, der jubler. Også de firbenede beboere ved, hvad der venter for hos Hjem-Is kan man få is specielt lavet til hunde. For Brigitte Malou Christensen og hendes hunde er det blevet en tradition, der skaber glæde og et helt særligt bånd.

En fast rute med logrende velkomst
Victor har kørt for Hjem-Is siden februar sidste år og har efterhånden fået en fast rute i området omkring Tørring. Her kender mange ham – både de to- og firbenede.

Jeg synes, det er super hyggeligt at komme og levere hundeis til en masse glade hunde. Det er fedt at føle, at man har en hund, man kender, og noget at se frem til, fortæller han.

Copyright Ridehesten.com
Victor har arbejdet for Hjem-Is i lidt over et år og elsker at køre ruten i Tørring. Han sørger altid for at afsætte lidt ekstra tid, så han kan nå at sige hej til Brigittes hunde. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Hundene husker tydeligt den venlige ismand, og når hans bil nærmer sig, står de klar med logrende haler. Det har skabt et særligt forhold mellem Victor og flere af områdets hundeejere – ikke mindst Brigitte.

Hundeis med omtanke
Hundeisen, som Hjem-Is har på hylderne, hedder Dogis og fås i tre smagsvarianter: laks, lever og kylling. Hver is består primært af laktosefri yoghurt og kød og er udviklet specifikt til hunde.

– Der er mange, der synes, det er synd, at hundene ikke må få is, når de selv spiser is. Derfor er det smart med en is, der netop er lavet til hunde, siger Victor.

Hundeis og fødselsdagsfest
Brigitte er en passioneret opdrætter og har flere gange haft besøg af Hjem-Is bilen – blandt andet til hundefødselsdage. Når hendes hvalpekøbere samles for at fejre de firbenede fødselsdagsbørn, er hundeis en fast del af festen.

– Vi synes, det er dejligt at mødes med vores hvalpe, og når de fylder et år, holder vi fødselsdag. Det er et skønt gensyn både for os og hundene, fortæller Brigitte.

Fødselsdagene er blevet en tradition, hvor både mennesker og hunde nyder godt af samvær, leg og lækkerier. Hjem-Is bilen er prikken over i’et, og isen falder i god jord hos alle.

Copyright Ridehesten.com
Brigitte Malou Christensen nyder at få besøg af Hjem-Is og forkæle sine hunde. Hun sørger også for at dokumentere de gode øjeblikket på Instagram under navnet @dogmom_dk. Foto: Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Mere end bare is
For både Victor og Brigitte handler det ikke kun om is, men også om relationer. De små øjeblikke, hvor en hund logrer ekstra ivrigt, fordi den genkender en ven. Eller når en gruppe hundeejere samles for at fejre deres hundes første år.

Hjem-Is’ tilbud om hundeis er et lille skridt, der skaber stor glæde. Og når isbilen næste gang ruller op foran huset, er det ikke kun børnene, der står klar – det er hele familien inkl. dem med pels og poter.

Læs også

Benny blev reddet fra flere år med ensomhed og svigt

03-08-2025 07:32, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.

En måned på cyklen med tre hunde

01-08-2025 07:14, af Aya Lindborg

Efter en måned på de snoede landeveje gennem Danmark og det nordlige Tyskland må det være tid til en beretning hjem om vores oplevelser, erfaringer og op- og nedture indtil nu.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Pudel vandt Crufts - dansk hund blev nr. to i sin gruppe

10-03-2014 10:29, af Tine Luther
Det blev storpudlen Afterglow Maverick Sabre, der vandt den gigantiske og meget prestigefulde engelske udstilling Crufts, der blev afviklet den forgangne weekend i Birmingham. En danskejet golden retriever blev nummer to i sin gruppe.

Hvilke råd, synes du, er bedst

19-06-2023 09:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I fredags efterlyste vi gode råd til sommervarmen. Nu skal vi finde de bedste 

Hvad gør du hvis hunden får hedeslag?

24-06-2022 08:48, af Astrid Gerd Holtet

Hver sommer rammes hunde af hedeslag fordi de glemmes i biler, eller på anden måde udsættes for alt for høje temperaturer – vi ser på hvad man kan gøre, hvis uheldet er ude  

Dyrlægens anbefalinger: Sådan beskytter du din hund i sommervarmen

23-07-2024 10:43, af Anne Cecilie Sohl

Mens mange danskere foretrækker varme sommerdage, kan høje temperaturer ofte være en udfordring for hunde. Derfor er det vigtigt, at hundeejere er bevidste om, hvordan man undgår potentielle farer som hedeslag, solskoldning og brændte poter, lyder opfordringen fra chefdyrlæge hos AniCura.

Ingen hotdogs, tak!

19-07-2013 12:32, af Signe Wiese
Vi hører desværre om det hver sommer – hunde der bliver efterladt i varme biler. Efterlader du din hund bilen på en sommerdag, så er der et par enkelte regler du skal overholde

Sommerbilleder Vol. 5

23-07-2018 08:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det er overvældende, når man beder om billeder fra en solskinsdag med hunden, og der så kommer 168. Derfor er vi blevet nødt til at bide dem over i 7 dele. Her får I 25 billeder

Oplev golden retrievere på nært hold i weekenden

26-03-2025 11:13, af Cecilie Friis Amstrup

Egtved danner rammen om en specialudstilling med 168 golden retrievere, erfarne dommere og masser af mulighed for at lære mere om den populære race. Publikum er velkomne til at kigge forbi og opleve de smukke hunde på nært hold.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Mai-Britt fandt livsglæden igen gennem sine labradorer

02-10-2025 14:45, af Karina Green Damsgaard

En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner

K9 Biathlon for alle: (u)hyggelig hundefest på vej til Svendborg!

03-10-2025 14:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede

5 sjove måder at aktivere din hund på regnfulde efterårsdage

04-10-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Græskar – en sund efterårsgodbid til din hund

01-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen

Dansk Trækhundeklub – en klub for alle!

30-09-2025 13:35, af Maria Thielke Hansen

I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Fra vild køter til elsket familiemedlem – hundenes historie i Holstebro bliver til bog

06-10-2025 17:10, af Johanne Kovdal Olesen

Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025