Hvad har hundetræner Lea Nor, dyretelepatør Ditte Young og hundefysioterapeut Helle Hoffmann til fælles?
De har selvfølgelig en fælles kærlighed til dyr og ikke mindst hunde, men de har også netop udgivet bogen, Læg din pote i min, sammen. Bogen, der udkom 23. november, er blevet taget godt imod, da det er lykkedes de tre kvinder at komme på banen med deres forskellige kompetencer og dermed give et meget bredt billede af forholdet mellem menneske og hund.
Torsdag kan man opleve de tre holde foredrag på coronavenlig maner gennem et webinar på DKK.
Lea Nor vil tale om hundens kommunikationsformer, træningsmetoder og om at være i Boblen, Ditte Young fortæller om hundepersonligheder og partnerskabsrelationer, mens Helle Hoffmanns del af foredraget handler om, hvordan du sikrer dig en holdbar hund, fra unghund til den gamle hund.
Webinaret kører fra 18.30 til 20.30 og slutter med, at man kan få lov at stille spørgsmål til de Lea, Ditte og Helle.
Her kan du tilmelde dig webinaret, der koster 149 for ikke-medlemmer og 99 for medlemmer.
Sundhedsudvalget og Raceledelsen for Golden Retriever inviterer til et dybdegående og gratis webinar med dyrlæge Thomas Larsen om racens øjensygdomme.
Onsdag den 20. november afvikler Dansk Kennel Klub webinaret "Drægtighed & normal fødsel" med dyrlæge Julie Pio Kragelund. Som noget helt særligt udbyder de det nu til alle opdrættere til en fordelagtig pris
I torsdags startede Dansk Kennel Klubs hovedsponsor, Royal Canin, en webinarrække for opdrættere og vil gerne give opdrættere, der er medlem af DKK mulighed for at deltage - ganske gratis
Dyretelepatør og Equicoach Ditte Young lancerer i juli sin nye online medlemsportal, hvor hundeejere kan finde inspiration, få hjælp og professionel rådgivning. Portalen tilbyder bl.a. månedligt videotip, podcast, rabatter og adgang til Dittes online kurser
I denne uge udkommer årets første udgave af hunden, og igen er der meget at se frem til
Flere dyreklinikker har indgået et samarbejde med Ditte Young for at bygge bro mellem den konventionelle medicinske verden og den mere alternative
Onsdag kunne man på TV2 News høre om en ny opfindelse fra Sydkorea. Et hundehalsbånd, der kunne afsløre, hvorfor hunden gør. Er det en god ide
Her får du afsnit to i serien om nytår fra Tanja Benn, Lea Nor og Christina Berantzino fra hundetv.dk og Just Be Dog. Denne gang om myter
Lea Nor, Tanja Benn og Christina Berantzino startede sidste år Just Be Dog. Nu er de på banen med en ny uddannelse, Just Be Pro, som foregår online. For at forklare deres tilgang skal man forestille sig en fodboldbane. Lyder det mærkeligt? Du bliver klogere, når du læser denne artikel. Udgivet første gang 30. maj 2020
I den nye sæson af La casa de papel eller Papirhuset er der scener, der er optaget i Danmark. Her er der også en dansk grand danois med. Det er Ditte Young, der har castet og trænet den
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende