Hvad har hundetræner Lea Nor, dyretelepatør Ditte Young og hundefysioterapeut Helle Hoffmann til fælles?
De har selvfølgelig en fælles kærlighed til dyr og ikke mindst hunde, men de har også netop udgivet bogen, Læg din pote i min, sammen. Bogen, der udkom 23. november, er blevet taget godt imod, da det er lykkedes de tre kvinder at komme på banen med deres forskellige kompetencer og dermed give et meget bredt billede af forholdet mellem menneske og hund.
Torsdag kan man opleve de tre holde foredrag på coronavenlig maner gennem et webinar på DKK.
Lea Nor vil tale om hundens kommunikationsformer, træningsmetoder og om at være i Boblen, Ditte Young fortæller om hundepersonligheder og partnerskabsrelationer, mens Helle Hoffmanns del af foredraget handler om, hvordan du sikrer dig en holdbar hund, fra unghund til den gamle hund.
Webinaret kører fra 18.30 til 20.30 og slutter med, at man kan få lov at stille spørgsmål til de Lea, Ditte og Helle.
Her kan du tilmelde dig webinaret, der koster 149 for ikke-medlemmer og 99 for medlemmer.
Sundhedsudvalget og Raceledelsen for Golden Retriever inviterer til et dybdegående og gratis webinar med dyrlæge Thomas Larsen om racens øjensygdomme.
Onsdag den 20. november afvikler Dansk Kennel Klub webinaret "Drægtighed & normal fødsel" med dyrlæge Julie Pio Kragelund. Som noget helt særligt udbyder de det nu til alle opdrættere til en fordelagtig pris
I torsdags startede Dansk Kennel Klubs hovedsponsor, Royal Canin, en webinarrække for opdrættere og vil gerne give opdrættere, der er medlem af DKK mulighed for at deltage - ganske gratis
Dyretelepatør og Equicoach Ditte Young lancerer i juli sin nye online medlemsportal, hvor hundeejere kan finde inspiration, få hjælp og professionel rådgivning. Portalen tilbyder bl.a. månedligt videotip, podcast, rabatter og adgang til Dittes online kurser
Da Lea Nor anskaffede sig en border collie var planen, at de skulle konkurrere sammen. Kiddo var dog en helt anden slags hund, og det har sat spor i Lea Nor
I sidste måned døde Lea Nors hund, Uma. Vi har tidligere skrevet om Uma, da hun var træner på det hundefodboldhold, vi lavede. Her får I Leas rørende afskedsbrev til den hund, hun elskede så højt
Onsdag kunne man på TV2 News høre om en ny opfindelse fra Sydkorea. Et hundehalsbånd, der kunne afsløre, hvorfor hunden gør. Er det en god ide
I denne uge udkommer årets første udgave af hunden, og igen er der meget at se frem til
Lea Nor, Tanja Benn og Christina Berantzino startede sidste år Just Be Dog. Nu er de på banen med en ny uddannelse, Just Be Pro, som foregår online. For at forklare deres tilgang skal man forestille sig en fodboldbane. Lyder det mærkeligt? Du bliver klogere, når du læser denne artikel. Udgivet første gang 30. maj 2020
Her får du afsnit to i serien om nytår fra Tanja Benn, Lea Nor og Christina Berantzino fra hundetv.dk og Just Be Dog. Denne gang om myter
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.