Det blev ikke til en dansk toppræstation i IPO i VM for schæferhunde i Randers. Derimod blev det tjekkiske Václav Ouska, der med sin 6-årige hanhund, Qvido Vepeden, hev sejren i land.
IPO var uden tvivl den konkurrence, der tiltrak sig mest opmærksomhed under mesterskabet, idet den både indeholder action, finesse og kontrol.
I IPO konkurreres der i tre discipliner: lydighed, sporarbejde og forsvarsarbejde, og det var især den sidste del, der tiltrak sig publikums opmærksomhed.
I forsvarsarbejdet starter hunden med at skulle løbe zigzag mellem nogle overdimensionerede kegler, der står skiftevis på hver sidelinje af fodboldbanen.
Når hunden kommer til den sidste kegle, står der en figurant, som hunden skal gø ad. Her må hunden ikke bide figuranten.
Dernæst er der forskellige øvelser, hvor hunden skal gribe fat i figurantens ærme og klimaks kommer med den sidste øvelse, hvor hund og figurant løber mod hinanden fra hver sin ende af banen. Igen skal hunden gribe fat i ærmet og holde fast.
Det ser til tider noget voldsomt ud, men det er imponerende at se den kontrol ejerne har over deres hunde.
Vinderen af IPO er den, der samler flest point til sig i de tre discipliner og denne gang var det altså Václav Ouska, der med 285 point blev udråbt som vinder.
På andenpladsen kom tyske Sabrina Höfer med 280 point. Hun især imponerede i forsvarsarbejdet, hvor hunden, Duke Vom Spektefeld, i den grad performede i både bevægelser, bid og lydighed til stor glæde for publikum.
Tredjepladsen gik til endnu en tjekke, Martin Matousek, der fik 279 point. Bedste dansker blev Hugo Skov på en 27. plads med 264 point.
Så er verdensmesteren i IGP fundet. Vinderen blev tyske Nico Kertzinger og hans hund, Nitra vom Eisernen Kreuz, men en flot indsats af det danske hold placerede dem på en fremragende 3. plads i holdkonkurrencen
Benny Boesen har netop været på banen i forsvarsarbejde med Kongeskoven's Skater. Begge gjorde det godt i dette, der er den dygtige hunds sidste konkurrence
140 hunde fra 33 forskellige nationer er klar til at dyste til verdensmesterskabet i Randers sammen med deres hundeførere. Det bliver benhård konkurrence, når de mange schæferhunde indtager Cepheus Park Randers i dagene 28. september - 2. oktober 2022
Tirsdag var der officiel åbning af VM i Randers, og onsdag kom hundene i konkurrence. Office manager Tina Nørgaard fortæller om travl men god start
Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra
Om en Schæferhund fra Schæferhundeklubben For Danmark Kreds 21 Djursland
En 55-årig kvinde er blevet sigtet for overtrædelse af dyrværnslovgivningen, efter politiet torsdag fandt en tynd schæferhund i hendes hjem
Østjyllands Politi leder efter ejerne af en schæferhvalp
I weekenden var der DM i IGP3 i Hobro. Det blev et flot mesterskab, skønt det var lidt koldt at være tilskuer
Det er ikke kun omkring stadion, der bliver noget for hundeelskere, når VM for schæferhunde afholdes i Randers. Hele byen kommer til at fejre begivenheden
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.