– Vi har en meddelelse fra køkkenet. Så er der varme pølser på grillen, lød det over højttaleren få minutter før klokken havde rundet 11.00 på Schæferhundeklubben i Hobros flotte baner.
Meddelelsen fik mange til at liste sig hen til grillen og investere i en pølse, der kunne fungere som varmedunk for fingrene, indtil den bid for bid var blevet sendt mod mavesækken.
Det var nemlig bidende koldt at være tilskuer til IGP3 DM, som i weekenden blev afholdt på banerne i Hobro. Det afholdt dog ikke folk fra at møde op og se de dygtige hunde vise deres evner for spor, lydighed og bid.
Som sædvanlig ved sådan en konkurrence var det biddelen, der trak mest i tilskuerne, hvor der gang på gang lød enten lettelsens eller skuffelsens suk, når hundene skulle placere sine kæber korrekt om figuranternes arme.
Kulden var det eneste negative ved mesterskabet, som forløb flot og viste sporten frem fra sin bedste side.
Vinder af DM blev Jens Carlseng og Jenos Nathan med samlet 286 point. Nummer 2 blev Søren Petersen og Raisers Fanto med 283 point og på tredjepladsen kom Mads Orbe og Anima Ex Mera Passio med 280 point.
Herunder får du et galleri fra mesterskabet
Det blev tjekkiske Václav Ouska, der løb med den samlede sejr i IPO i Randers. Bedste dansker blev Hugo Skov på en 27. plads
Danmarks civile Hundeførerforenings årlige DM afholdes i år på DcH Hernings hjemmebane i weekenden. Der konkurreres i lydighed, rally, agility, SPH og IPO
I den kommende weekend afholder Dansk Politihundeforening deres traditionsrige Danmarksmesterskab for politihunde. Der bliver kåret tre danmarksmestre, efter at alle deltagerne har været igennem en bane med 11 svære øvelser
Her får du klummen fra HUNDEN 10. Denne gang er det Ida Eskolin Andersen fra Kreds 8, der har leveret teksten
Mange børn længes efter sne. Denne schæfer har det sikkert på samme måde lige nu. Billedet er taget af Susanne W. Søgaard
Søndag var der DM for stående jagthunde. Det blev et historisk DM på flere måder
De er her alle sammen: Labrador, schæfer og collie. Og de mere sjældne racer som hollandsk kooikerhondje og porcelaine. Kom og mød 3384 hunde fordelt på 253 forskellige racer, når Dansk Kennel Klub afholder årets første udstilling i MesseC i Fredericia lørdag og søndag 9. og 10. februar. Her er der også mulighed for at få en professionel dommers øjne på din egen hund, få en snak om opdræt og børnene kan lege og bage hundekiks i det store børneområde
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.