– Vi har en meddelelse fra køkkenet. Så er der varme pølser på grillen, lød det over højttaleren få minutter før klokken havde rundet 11.00 på Schæferhundeklubben i Hobros flotte baner.
Meddelelsen fik mange til at liste sig hen til grillen og investere i en pølse, der kunne fungere som varmedunk for fingrene, indtil den bid for bid var blevet sendt mod mavesækken.
Det var nemlig bidende koldt at være tilskuer til IGP3 DM, som i weekenden blev afholdt på banerne i Hobro. Det afholdt dog ikke folk fra at møde op og se de dygtige hunde vise deres evner for spor, lydighed og bid.
Som sædvanlig ved sådan en konkurrence var det biddelen, der trak mest i tilskuerne, hvor der gang på gang lød enten lettelsens eller skuffelsens suk, når hundene skulle placere sine kæber korrekt om figuranternes arme.
Kulden var det eneste negative ved mesterskabet, som forløb flot og viste sporten frem fra sin bedste side.
Vinder af DM blev Jens Carlseng og Jenos Nathan med samlet 286 point. Nummer 2 blev Søren Petersen og Raisers Fanto med 283 point og på tredjepladsen kom Mads Orbe og Anima Ex Mera Passio med 280 point.
Herunder får du et galleri fra mesterskabet
Det blev tjekkiske Václav Ouska, der løb med den samlede sejr i IPO i Randers. Bedste dansker blev Hugo Skov på en 27. plads
Danmarks civile Hundeførerforenings årlige DM afholdes i år på DcH Hernings hjemmebane i weekenden. Der konkurreres i lydighed, rally, agility, SPH og IPO
Sidste år ændrede agilityudvalget ved DKK reglerne for danmarksmesterskaberne til, at alle stævner i perioden første oktober til anden weekend i august talte til DM point. På den måde var der flere muligheder for at opnå point.
Så er billederne fra det store DM på Vilhemsborg og K9 løbet online
Major og Champ er nu begge tilbage hos Joe Biden i Det Hvide Hus. De to hunde blev sendt hjem til Delaware tidligere på måneden
Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra
For kort tid siden blev årets politihund hædret i Store Ring. Titlen gik til Schæferhunden Konrad med ejer, Rune Egedal, der er politihundefaglig koordinator i Sydøstjyllands Politi.
Det blev en dramatisk dag i skoven, hvor kun tre ekvipager kæmpede sig helt til mål ved DM i schweissspor på Gisselfeld Kloster.
Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?