Flot og fingerkoldt DM i IGP3

15-04-2019 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der DM i IGP3 i Hobro. Det blev et flot mesterskab, skønt det var lidt koldt at være tilskuer

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

– Vi har en meddelelse fra køkkenet. Så er der varme pølser på grillen, lød det over højttaleren få minutter før klokken havde rundet 11.00 på Schæferhundeklubben i Hobros flotte baner.
Meddelelsen fik mange til at liste sig hen til grillen og investere i en pølse, der kunne fungere som varmedunk for fingrene, indtil den bid for bid var blevet sendt mod mavesækken.

Det var nemlig bidende koldt at være tilskuer til IGP3 DM, som i weekenden blev afholdt på banerne i Hobro. Det afholdt dog ikke folk fra at møde op og se de dygtige hunde vise deres evner for spor, lydighed og bid.

Som sædvanlig ved sådan en konkurrence var det biddelen, der trak mest i tilskuerne, hvor der gang på gang lød enten lettelsens eller skuffelsens suk, når hundene skulle placere sine kæber korrekt om figuranternes arme.

Kulden var det eneste negative ved mesterskabet, som forløb flot og viste sporten frem fra sin bedste side.

Vinder af DM blev Jens Carlseng og Jenos Nathan med samlet 286 point. Nummer 2 blev Søren Petersen og Raisers Fanto med 283 point og på tredjepladsen kom Mads Orbe og Anima Ex Mera Passio med 280 point.

Herunder får du et galleri fra mesterskabet

Læs også

Tjekkisk sejr i IPO i Randers

08-10-2018 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev tjekkiske Václav Ouska, der løb med den samlede sejr i IPO i Randers. Bedste dansker blev Hugo Skov på en 27. plads

DM for DcH’s hunde i Herning

21-09-2018 14:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmarks civile Hundeførerforenings årlige DM afholdes i år på DcH Hernings hjemmebane i weekenden. Der konkurreres i lydighed, rally, agility, SPH og IPO

DM i Agility på Store Hestedag

09-09-2016 14:32, af Kasper Larsson
DM i agility blev i år afholdt på Roskilde dyrskueplads i forlængelse af Store Hestedag. Op imod 600 hunde stillede til start ved den præstigefyldte konkurrence

Dansk landshold klar til VM i spor

31-03-2025 12:03, af Cecilie Friis Amstrup

Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig

Flot hundearbejde i Odense

19-09-2019 12:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag er der i den grad gang i IGP på Odense Atletikstadion, som huser VM for rottweilere

Vanvittig flot video fra VM i Randers

26-03-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste års VM for schæferhunde i Randers var en stor succes. Amerikaner har lavet en flot video fra mesterskabet. Se den her

Hundene boltrede sig på Store Hestedag

05-09-2012 09:02, af Tine Luther
Den forgangne weekend lagde Roskilde Dyrskueplads arealer til Store Hestedag. Udover heste kunne man opleve forskellige hundesportsdiscipliner, prøve noget selv med sin hund – og så var der DM i agility. I denne nyhed kan du se DM-resultater, Myndeklubbens video og billeder fra Store Hestedag.

Hundene er tilbage i Det Hvide Hus

30-03-2021 09:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Major og Champ er nu begge tilbage hos Joe Biden i Det Hvide Hus. De to hunde blev sendt hjem til Delaware tidligere på måneden

Vild hundeweekend forude

04-09-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lad os lige glæde os over, at denne weekend i den grad bliver fyldt med nogle af landets bedste hunde på Vilhelmsborg

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Del din hund i efterårsstemning

12-10-2025 13:50, af Karina Green Damsgaard

Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

GIUM og de irske ulvehunde

09-10-2025 10:55, af Tine Olga Agerbo J. Heede

I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Glæd dig – et spritnyt nummer af HUNDEN er landet!

15-10-2025 07:00, af Redaktionen

Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?