Lørdag midt på dagen d. 2. november møder et par uventede gæster op på træningspladsen i Mesballe.
Deres budskab var noget vi alle frygter. Deres hund var stukket af under en luftetur 2 døgn tidligere, efter megen søgning og kalden i de mange timer, uden held, møder de så op hos os og spørger om vi har set deres hund. Det havde vi så desværre ikke, men vores revisor, Tove Grove Rasmussen tilbyder at tage sin 8 år gamle schæfertæve Lexi og gøre et forsøg på at spore sig frem til den bortløbne hund, 4 år gamle Nova.
Ejerne finder noget med mest mulig duft af Nova, giver det til Tove og Lexi på det sted Nova var stukket af fra. Det blev ikke den mest fremkommelige tur Lexi tog dem med på. Det var langt fra og meget ældre end de spor Lexi og Tove normalt går.
Efter hegn, buskads og ca. en halv time time senere har Lexi ført dem ned på en eng, tæt på en å, i vand hvor selv de mest sejlivede gummistøvler måtte give op. Men Lexi ville ikke give op, hun havde en klar fornemmelse af at færten fra Novas tæppe også var på engen.
Lexi førte dem hen til kanten af engen, en bevokset skrænt, som ingen normale individer ville begive sig ud på. Nu var Nova så tilsyneladende ikke normal, for der var hun, viklet 100% ind i buskadset med ben strittende ud til alle sider uden kontakt med fastlandet. Nogle få grynt var svaret fra familiens kalden.
Trods det at ejerne flere gange tidligere i deres søgen havde været tæt forbi samme skrænt, var det ikke lykkedes at høre Novas forsøg på at svare deres kalden. Hun må have været dybt ulykkelig over at høre hendes navn fra dem hun elskede over alt andet, for så at høre kaldene igen blive svagere og svagere.
Nu kunne Lexi og Tove så komme helt tæt på og både se og høre Nova. At få hende fri af det, der havde låst hende fast i 48 timer var heldigvis ikke svært og så var de alle samlet igen, jubiiii.
Tilbage på pladsen kommer Tove med denne fantastiske oplevelse som kun kan give våde øjne og endnu en grund til at schæferhunden er vores foretrukne hunderace. Vi læser ofte om hvilke fantastiske bedrifter Schæferhunden er i stand til at løse. Denne oplevelse fra Mesballe var helt tæt på og en helt ubeskrivelig dejlig oplevelse, ikke mindst for Tove og Lexi og Ea, Bastian, Kent, Ninna og Nova.
Vi kan nok alle forestille sig hvordan Nova har kæmpet i mange timer for at komme fri, sikkert ikke sovet, total udmattet, ude af stand til at forstå, hvorfor hendes navn blev kaldt, men intet skete, har slåsset videre med alle fire ben uden at det hjalp. Trods dette så var hun rimelig frisk og uden mén, da hun kom fri.
Lexi tror jeg ikke helt har forstået hvor stor en ting hun gjorde den dag. "Bare Tove er glad og tilfreds med mig"
Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.
En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.
En families værste mareridt og en hunds utrolige instinkter førte til en lykkelig genforening efter en nervepirrende jagt gennem Aalborgs gader.
Dyrenes Beskyttelse på Fyn søger netop nu nyt hjem til schæfer, der stod lænket udenfor i en måned
En schæfer er en fremragende sporhund, men nogle gange har den altså også bare brug for at tage en slapper også selvom underlaget er en smule køligt. Billedet er taget af Frederikke Hochreuter
Sidste års VM for schæferhunde i Randers var en stor succes. Amerikaner har lavet en flot video fra mesterskabet. Se den her
To danskere har været på banen på Cepheus Park i Randers i dag. For en af dem sluttede det alt for hurtigt
Agilitydelen af VM for schæferhunde blev afgjort lørdag, og man må sige, at tyskerne tog for sig af retterne
Mange børn længes efter sne. Denne schæfer har det sikkert på samme måde lige nu. Billedet er taget af Susanne W. Søgaard
140 hunde fra 33 forskellige nationer er klar til at dyste til verdensmesterskabet i Randers sammen med deres hundeførere. Det bliver benhård konkurrence, når de mange schæferhunde indtager Cepheus Park Randers i dagene 28. september - 2. oktober 2022
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende