Kære hundefolk det er ved at være sommer og derfor er det også tid til juninummeret af HUNDEN. I dette nummer plejer vi at have en reportage fra udstillingen i Roskilde, men som bekendt blev denne udstilling aflyst i år.
Derfor har vi knoklet en smule hårdere for at få de gode historier hjem. Heldigvis er det lykkes. For der er i den grad godt læsestof til den kommende sommer i dette nummer.
Forsiden afslører tydeligt, at man i dette nummer kan læse om Stine Hjelme og Mandela, som er hendes første men absolut ikke sidste chow chow. Mandela er blevet lidt af en stjerne, og han har da også en ganske særlig plads i Stine Hjelmes hjerte.
Lidt i samme stil har vi været på besøg hos Kennel Akidan ved Vejen. Her opdrætter Anette og Allan Pedersen american akita, og dette gør de så godt, at det er blevet til utallige præmier og priser både nationalt og internationalt. Udstillinger, præmieringer og succes får dog ikke lov at stå i vejen for det vigtigste, der er, at hundene har et godt liv.
Rikke Agner Jørgensen er ny leder af Roskilde Internat. Vi har mødt hende til en sank om at arbejde med internatdyr og hvordan man matcher en hund med de rigtige ejere.
Kunne du godt tænke dig at tage nogle gode billeder af din hund, så skal du bare slå op på side 28, hvor vi har ladet en dygtig hundefotograf give sine bedste tricks til gode hundefotos.
Sidste år kørte vi en serie med kendte mennesker og deres hunde. I dette nummer genopliver vi serien med en underholdende artikel om Joachim Knop og hans hund Molly, der efter sigende skulle være nem og medgørlig. Virkeligheden bliver dog en anden.
Erica Lykke Holt er et velkendt navn på hundeudstillingerne rundt omkring i Danmark, hvor hun især gør sig i juniorhandling. I serien Ung Med Hund kan du blive klogere på hendes liv med hunde, som er meget mere end juniorhandling.
Du kan også læse en historie om Polly, som er en pudel, der en dag bliver bidt af en hugorm, da hun er ude at gå tur med sin ejer. Biddet er tæt på at koste Polly livet.
Har du lyst til at nørde lidt, så er der en lang og spændende artikel om hundens farver, som DKK’s dyrlæge Helle Friis Proschowsky har skrevet. Helle har tidligere i foråret været vært på et webinar om samme emne. Her var der stor spørgelyst blandt deltagerne, så mon ikke der også er mange, der vil finde glæde i at læse om hundens farver.
Vi ønsker jer god fornøjelse med bladet
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Så er det blevet tid til septembernummeret af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan finde deri
Så er det tid til årets juniudgave af HUNDEN. Her kan du læse, hvad du kan glæde dig til
Coton de tuelar spiller en væsentlig rolle i HUNDEN 10, der udkommer i næste uge. Her er der nemlig portræt af denne race, og derfor pryder racen også forsiden
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Hver måned modtager vi fantastisk mange fine billeder til vores fotokonkurrence i Magasinet HUNDEN
I næste uge udkommer novembernummeret af HUNDEN. Her er lidt af det, du kan glæde dig til
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.