Sommerhunden er på vej til postkasserne

12-06-2020 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende uge modtager DKK’s medlemmer juninummeret af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til

Copyright Ridehesten.com

Kære hundefolk det er ved at være sommer og derfor er det også tid til juninummeret af HUNDEN. I dette nummer plejer vi at have en reportage fra udstillingen i Roskilde, men som bekendt blev denne udstilling aflyst i år.

Derfor har vi knoklet en smule hårdere for at få de gode historier hjem. Heldigvis er det lykkes. For der er i den grad godt læsestof til den kommende sommer i dette nummer.

Forsiden afslører tydeligt, at man i dette nummer kan læse om Stine Hjelme og Mandela, som er hendes første men absolut ikke sidste chow chow. Mandela er blevet lidt af en stjerne, og han har da også en ganske særlig plads i Stine Hjelmes hjerte.

Lidt i samme stil har vi været på besøg hos Kennel Akidan ved Vejen. Her opdrætter Anette og Allan Pedersen american akita, og dette gør de så godt, at det er blevet til utallige præmier og priser både nationalt og internationalt. Udstillinger, præmieringer og succes får dog ikke lov at stå i vejen for det vigtigste, der er, at hundene har et godt liv.

Rikke Agner Jørgensen er ny leder af Roskilde Internat. Vi har mødt hende til en sank om at arbejde med internatdyr og hvordan man matcher en hund med de rigtige ejere.

Kunne du godt tænke dig at tage nogle gode billeder af din hund, så skal du bare slå op på side 28, hvor vi har ladet en dygtig hundefotograf give sine bedste tricks til gode hundefotos.

Sidste år kørte vi en serie med kendte mennesker og deres hunde. I dette nummer genopliver vi serien med en underholdende artikel om Joachim Knop og hans hund Molly, der efter sigende skulle være nem og medgørlig. Virkeligheden bliver dog en anden.

Erica Lykke Holt er et velkendt navn på hundeudstillingerne rundt omkring i Danmark, hvor hun især gør sig i juniorhandling. I serien Ung Med Hund kan du blive klogere på hendes liv med hunde, som er meget mere end juniorhandling.

Du kan også læse en historie om Polly, som er en pudel, der en dag bliver bidt af en hugorm, da hun er ude at gå tur med sin ejer. Biddet er tæt på at koste Polly livet.

Har du lyst til at nørde lidt, så er der en lang og spændende artikel om hundens farver, som DKK’s dyrlæge Helle Friis Proschowsky har skrevet. Helle har tidligere i foråret været vært på et webinar om samme emne. Her var der stor spørgelyst blandt deltagerne, så mon ikke der også er mange, der vil finde glæde i at læse om hundens farver.

 

Vi ønsker jer god fornøjelse med bladet

Læs også

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Kennel Starworkers modtog DKKs opdrætterpris

Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.

Det nye HUNDEN er på vej

20-05-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du ikke allerede fået maj måneds udgave af Magasinet HUNDEN i postkassen i dag, kan du forvente, det kommer snarest

Ulve, udstationeringer og hvalpekøb på vej til postkassen

17-04-2021 10:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende uge udkommer det nyeste nummer af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til

Junibladet er ude i denne uge

22-06-2021 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det tid til årets juniudgave af HUNDEN. Her kan du læse, hvad du kan glæde dig til

Husk at sende os dit bedste foto

18-06-2024 13:33, af Anne Cecilie Sohl

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. juli

Nyt nummer af HUNDEN er ude nu!

10-09-2025 07:00, af Redaktionen

Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.

Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.

Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.

 

 

Fra HUNDEN: Raceportræt af den livlige petit basset griffon vendéen

21-07-2025 07:04, af Gunnar Nymann

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

KLUMME: Mentalbeskrivelse – Kreds 2

28-06-2021 09:00, af Allan Hansen

Vi bringer her klummen fra det seneste nummer af HUNDEN. Skribent er Allan Hansen, der er formand i Kreds 2, der dækker det vestlige Sjælland.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Enid Bak Rasmussen bisættes på fredag

17-02-2026 19:08, af Trine Askjær-Jørgensen

Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund