Sommerhunden er på vej til postkasserne

12-06-2020 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende uge modtager DKK’s medlemmer juninummeret af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til

Copyright Ridehesten.com

Kære hundefolk det er ved at være sommer og derfor er det også tid til juninummeret af HUNDEN. I dette nummer plejer vi at have en reportage fra udstillingen i Roskilde, men som bekendt blev denne udstilling aflyst i år.

Derfor har vi knoklet en smule hårdere for at få de gode historier hjem. Heldigvis er det lykkes. For der er i den grad godt læsestof til den kommende sommer i dette nummer.

Forsiden afslører tydeligt, at man i dette nummer kan læse om Stine Hjelme og Mandela, som er hendes første men absolut ikke sidste chow chow. Mandela er blevet lidt af en stjerne, og han har da også en ganske særlig plads i Stine Hjelmes hjerte.

Lidt i samme stil har vi været på besøg hos Kennel Akidan ved Vejen. Her opdrætter Anette og Allan Pedersen american akita, og dette gør de så godt, at det er blevet til utallige præmier og priser både nationalt og internationalt. Udstillinger, præmieringer og succes får dog ikke lov at stå i vejen for det vigtigste, der er, at hundene har et godt liv.

Rikke Agner Jørgensen er ny leder af Roskilde Internat. Vi har mødt hende til en sank om at arbejde med internatdyr og hvordan man matcher en hund med de rigtige ejere.

Kunne du godt tænke dig at tage nogle gode billeder af din hund, så skal du bare slå op på side 28, hvor vi har ladet en dygtig hundefotograf give sine bedste tricks til gode hundefotos.

Sidste år kørte vi en serie med kendte mennesker og deres hunde. I dette nummer genopliver vi serien med en underholdende artikel om Joachim Knop og hans hund Molly, der efter sigende skulle være nem og medgørlig. Virkeligheden bliver dog en anden.

Erica Lykke Holt er et velkendt navn på hundeudstillingerne rundt omkring i Danmark, hvor hun især gør sig i juniorhandling. I serien Ung Med Hund kan du blive klogere på hendes liv med hunde, som er meget mere end juniorhandling.

Du kan også læse en historie om Polly, som er en pudel, der en dag bliver bidt af en hugorm, da hun er ude at gå tur med sin ejer. Biddet er tæt på at koste Polly livet.

Har du lyst til at nørde lidt, så er der en lang og spændende artikel om hundens farver, som DKK’s dyrlæge Helle Friis Proschowsky har skrevet. Helle har tidligere i foråret været vært på et webinar om samme emne. Her var der stor spørgelyst blandt deltagerne, så mon ikke der også er mange, der vil finde glæde i at læse om hundens farver.

 

Vi ønsker jer god fornøjelse med bladet

Læs også

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Legenden om hundens kolde og våde snude

De fleste hundeejere kender fornemmelsen af en kold, våd snude mod hånden. I Kenneth Stevens og Øyvind Torseters billedbog "Hvordan hunden fik sin våde snude" får vi en fantasifuld og opdigtet forklaring på, hvordan det hele startede ombord på Noas ark.

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Kagekone, kloge hunde og ønskeprofiler

21-03-2021 10:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne uge udkommer det nye nummer af Magasinet HUNDEN. Her får du et overblik over, hvad du kan læse

Glæd dig til det kommende blad

04-04-2018 14:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I næste uge kommer Magasinet HUNDEN nummer 4 ud i postkasserne. Her kan du få et lille overblik over, hvad du kan forvente af bladet

Nu udkommer årets sidste nummer af HUNDEN

16-12-2021 09:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage modtager alle medlemmer af Dansk Kennel Klub årets sidste udgave af HUNDEN. Her kan du se, hvad du kan læse om i bladet

Det nye HUNDEN er på vej

20-05-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du ikke allerede fået maj måneds udgave af Magasinet HUNDEN i postkassen i dag, kan du forvente, det kommer snarest

Send os dit bedste foto

16-04-2025 08:33, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 22. april

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Rejse med hund: Regler for Holland 2026

Info|

Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.