Et år varer 12 måneder. En vinter i Lapland varer fire måneder. De seneste år har Lapland oplevet en stigende interesse fra turister for at komme med på slædehundeture om vinteren i den finske del af området.
At interessen kun er der i vintermånederne, er et stort problem, da lokale slædehundeførere ikke kan hente en årsløn på de fire måneder. Derfor oplever man, at flere og flere mennesker inde fra landet drager mod Lapland i vintermånederne for at tjene en skilling som hundeslædeførere.
Mange af hundene bliver hentet ind fra Sydeuropa, og her lever flere af dem en kummerlig tilværelse. Ifølge CNN er standarden for hundevelfærden i mange tilfælde lav, og så bliver hundene også aflivet, når de når pensionsalderen på cirka otte år.
Man skønner, at cirka 4000 slædehunde arbejder i turistindustrien i dag, og at slædehundene er blevet den foretrukne aktivitet for turister i Lapland. I 2016 var den meste populære aktivitet at køre på snescooter.
Anna McCormack, som driver Hetta Huskies - en NGO, der arbejder for velfærd blandt hundene, har dog et godt råd til turister, som kommer til Lapland for at prøve en tur med slædehundene.
– Spørg til, om de har et skema. De seriøse kenneler har nemlig et skema, hvor arbejdstider, hviletider, alder og helbred er beskrevet, siger hun og fortsætter:
– Turisterne kommer i en meget kort periode af året omkring jul og nytår indtil februar. Men hundene lever 12 måneder om året. Det er afgørende, at besøgende kommer på forskellige tidspunkter af året. De vil få meget bedre ture, fordi de vil være i mindre grupper, og hundene kan arbejde normalt. Det vil gøre det muligt for kenneler at overleve økonomisk.
Inuit ankom flere hundrede år tidligere til Grønland end hidtil antaget. Det viser en kortlægning af slædehundes gener, som forskere på blandt andet Københavns Universitet står bag.
Den grønlandske slædehund har i årtusinder været en uundværlig del af den grønlandske kultur, men i dag er racen truet. Projektet QIMMEQHealth arbejder for at studere og forbedre hundenes sundhed samt at sikre dem en fremtid.
Mikkel Thybo Bach Jensen er den første dansker nogensinde, der kan kalde sig verdensmester i slædehundesport. Med to grønlandshunde og en kickbike triumferede han i sidste måned i Scooter 2-klassen ved WSA Dryland i England.
En vild tag-fat mellem to alaskan malamute endte galt, da en due pludselig landede foran dem. Hunden Vega fik brud på hoften, men efter lang tids genoptræning er den igen klar til at trække slæden
For anden dag i træk blev BIS-vinderen i Roskilde fundet i gruppe fem, da den store alaskan malamute Falgreens Autumn Storm tog sejren lørdag
Den otte år gamle alaskan malamute North reddede i weekenden sin ejers liv, da han var faldet under en vandretur i de kroatiske bjerge
En voldsom bilulykke søndag medførte, at en 12 uger gammel alaskan malamute hvalp stak af, og den er stadig ikke fundet
36 timer. Så længe var den 12 uger gamle hvalp Nala på flugt efter en ulykke. Her får du hele historien om eftersøgningen og hvor og hvordan hun blev fundet
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.