Malamute tog den store pokal i Fredericia

08-02-2015 18:50, af Tine Luther
Denne weekend blev årets første udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub afviklet i Fredericia. Det blev en danskejet alaskan malamute, der løbe med sejren.

Næsten 3.300 hunde dystede denne weekend om den eftertragtede titel ”Best in Show”. Den finske BIS–dommer Marja Talvitie valgte at give den store pokal til alaskan malamute Juneau's Drifting Ice ejet af Anetta Johansen og Anders Gram Kristiansen, Frederikssund. Ice, der er 4 ½ år gammel, er ikke en hvilken som helst hund. Han er nemlig ikke bare smuk – han kan også levere arbejdspræstationer, der ligger helt i top. Flotte udstillingsresultater Udstillingsresultaterne er mange. En af dem, der er helt i særklasse er titlen som Best of Winners på USA National, som er den meste prestigefulde udstilling på verdensplan for malamutter. Derudover er Ice dansk, svensk, norsk, tysk, nordisk og international champion. Han er racevinder i DKK 2011, 2012 og 2013, og han er Årets Polarhund 2012 og 2013. Fantastisk trækkeevne For to uger siden blev Ice – som den første danske malamutehan svensk polarhunde champion. Det er ikke en titel, man kommer sovende til, idet de svenske brugsprøver sorterer som nogle af verdens hårdeste. En af dem er det 160 km lange løb kaldet Polardistance, som Ice har gennemført med 1. pris. Og så lige lidt lydighed… Det er Anders, der kører med Ice, og Anetta der udstiller ham. Om sommeren, når der er for varmt at køre, holder Anetta ham i gang med lydighed – og selvom man nok ikke lige forbinder malamutter med lydighed, så har Ice faktisk bestået LP1. Anetta og Anders har i alt fire malamutter – to hanner og to tæver. Se flere resultater på hundeweb.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

5 nemme idéer til mental aktivering

Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse