Det er populært at vise sin hund frem i ”Kom og vis din hund-ringen.” Da dommer Leif Lehmann Jørgensen kalder de første ind i ringen klokken 11.00 er køen så lang, at det kræver et vist overblik hos den rutinerede dommer.
En time inde i de uofficielle bedømmelser har der været omkring 35 hunde gennem Jørgensens bedømmelser, og han er meget positiv over niveauet.
– Der har været rigtig mange gode hunde, og jeg synes, det er hyggeligt at snakke med folk, som normalt ikke kommer på udstillinger, fortæller han.
Og netop det at nå dem, der ikke normalt er at finde på udstillingerne, er Leif Lehmann Jørgensens fornemste opgave i en ring som denne.
– Jeg har en opfattelse af, at de får en positiv indstilling til, hvad udstillinger er for noget, siger han og fortsætter:
– Og så er det lykkedes for mig at overtale en til at skifte til DKK fra en af vore konkurrerende klubber, og det må da siges at være lidt af en sejr, slår han fast og griner.
Her får du lidt billeder af nogle af de hunde, der var i Kom og vis din hund
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Det er blevet søndag og andendagen på udstillingen i Ballerup. Her er en oversigt over, hvilke racer, der udstilles i dag
I weekenden 23.-24. september, samtidig med DKK’s internationale udstilling, blev der afholdt et stort rallyarrangement, hvor også årets hunde i rally 2017 blev hædret
Udstillingen i Ballerup er forbudt område for nordmænd og deres hunde. Alligevel har Bjarne Sørensen, der taler klingende norsk, fået adgang til udstillingen. Det skyldes, at han bor i Danmark
Til weekendens DKK hundeudstilling i Ballerup skal 16-årige Cecilie Krarup udstille den etårige kleiner münsterländer, Luna, i juniorhandling, og her er det vigtigt at parret løber som et team
Her får du en oversigt over dagens vindere i Store Ring
Her er der billeder fra lørdagen i Ballerup. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen
3600 hunde indtog Ballerup Idrætsby lørdag morgen for at deltage i Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling. Se HUNDEN’s video med glimt fra lørdagens udstilling her
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Ændrer din tæve pludselig adfærd, bygger rede i sofaen eller 'adopterer' familiens sokker, som var det hvalpe? Det er en krævende tid for hunden, men du kan hjælpe. I december-nummeret af HUNDEN finder du Agrias store artikel om emnet.