Schæferhundeklubbens IPO3 DM

14-05-2018 15:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der DM for schæferhunde i Randers. Vi har modtaget denne lille reportage fra Randi Salzwedell

Copyright Ridehesten.com

Schæferhundeklubben for Danmark kan i år fejre 100 års jubilæum. En begivenhed, der i særdeleshed fejres i oktober, hvor Schæferhundeklubben i Randers er vært ved WUSV verdensmesterskaberne i IPO3 og samtidig afholder 100 års jubilæumsskue.

Den første ”generalprøve” blev afholdt i dagene omkring Kr. Himmelfart, hvor Schæferhundeklubben for Danmark afholdte deres årlige IPO3 DM. BioNutria Park Randers, hvor verdensmesterskaberne også skal afholdes, dannede rammen om konkurrencen, hvor der var 45 deltagende ekvipager, og som blev afholdt 10.-12. maj. Ydermere var to af dommerne inviteret fra udlandet – i lydighed finske Jari Kokkonen og i forsvarsarbejde tyske Horst-Dieter Träger – som også skal dømme ved verdensmesterskaberne i oktober. Dermed var der rigtig god mulighed for at få testet formen for alvor.

Rammerne og vejret var helt i top, og intet var afgjort inden næstsidste hund skulle på banen lørdag eftermiddag. Konkurrencen var godt besøgt af hundefolk fra hele landet, og alle hundeførerne fik sig en kæmpe oplevelse ved at gå ind på stadion og vise sin hund frem.

Danmarksmesteren blev sidste års 2’er Hugo Skou med Hesselballe Cico med 286 point.

Ikke alene skulle man ved konkurrencen finde årets danmarksmester, men det er også afslutningen på en udtagelsessæson, hvor VM-holdet udtages. Og holdet, som repræsenterer Danmark ved WUSV verdensmesterskaberne i Randers er:

Hugo Skou med Hesselballe Cico

Bill Asserfelt med Hesselballe Zelda

Jan Jebjerg med Kongeskoven’s Sika

Thomas Jørgensen med Jabina Liara

Søren Petersen med Raisers Fanto

Reserver: Belinda Eie Kristensen med Gen-Chi’s Kikki og Thorsten Kleven med Jabina Oktan.

Info

Resultat

1 Hugo Skov
Hesselballe Cico

2 Bill Asserfelt
Hesselballe Zelda

3 Jan Jebjerg
Kongeskoven's Sika

4 Thomas Jørgensen
Jabina Liara

5 Patricia Ellen Funnell
Nikon von Skandinavika

6 Belinda Eie Kristensen
Gen-Chi's Kikki

7 Søren Petersen
Raisers Fanto

8 Martin Jørgensen
Jabina Anton

9 Thomas Madsen Jabina Adax

10 Benny Boesen
Kongeskoven's Skater

11 Thomas Jakobsen
Jabina Uzi

12 Inger Pedersen
Abardi Vub

13 Allan Maindal
Jabina Lunatic

14 Thorsten Kleven Jabina Oktan

15 Jane Skjødsholm
Froulund Edina

16 Tommy Hansen
Gråmanns Nico

17 Carina Kristiansen
Hesselballe Xando

18 Rikke Marstrand
Jen-Ager's Ready

19 Claus Mouridsen
Amager's Eros

20 Steen Pedersen
Jabina Izaz

21 jan grønvall
Kochen's Qnaster

22 Morten Bay
Bayogi Angus

23 Niels Friis
Hesselballe Conti

24 Thomas Hallengreen Larsen
Carlo vom Haus Brechtken

25 Jan Rasmussen
Aslan von der Swatten Flagge

26 Tommy Dahl
Dederthing Josef

27 Jytte Kurtzmann Olesen
Jabina Quincy J

28 Thomas Hjort Froulund
Froulund Ghandi

29 Lene Carlson
ChaDe's Viggo

Læs også

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Konrad blev hædret som årets politihund

11-11-2023 15:47, af Anne Cecilie Sohl

For kort tid siden blev årets politihund hædret i Store Ring. Titlen gik til Schæferhunden Konrad med ejer, Rune Egedal, der er politihundefaglig koordinator i Sydøstjyllands Politi. 

Actionfyldte fotos fra VM for schæferhunde er nu online

06-10-2022 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra

Anderledes optakt til DM

24-08-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag er vi til Danmarksmesterskaber i rally og lydighed i Langeskov på Fyn. En af favoritterne har dog haft en noget speciel optakt til mesterskaberne

Politiet søger vidner til kidnapning af hunden Hector

28-09-2018 12:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikanske Mark Saccoccio har fået sin elskede hund igen, efter den blev stjålet fra en bil ved Årslev. Politiet efterforsker stadig sagen og hører gerne fra vidner

SE BILLEDERNE: DM i schweiss spor 2020

31-08-2020 08:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Søndag var der DM i schweiss spor på Klosterheden ved Struer. Her får du lidt billeder fra dagen

Dyrehospital hjælper socialt udsatte og deres hunde

22-06-2016 13:10, af Kasper Larsson
Lokale i Randers mødtes den 12. juni for at gå en tur med deres hunde og i samme ombæring samle penge ind til socialt udsatte og deres kæledyr

Resultater fra DM for stående jagthunde

18-10-2017 08:35, af Marie Helene Rigård Rohleder
Jagt|

I søndags blev Danmarksmesterskabet for stående jagthunde afviklet i Vendsyssel

Husker du Hector

05-07-2021 14:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da der i 2018 var VM for schæferhunde i Randers, blev en af deltagernes hunde stjålet. Efter lang tids eftersøgning, blev hunden fundet igen. Hunden hed Hector, og en video på youtube viser, at Hector er i topform

Så er der billeder fra Randers

09-10-2018 14:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Var du til VM i Randers, eller ville du gerne have været det, så kan du se billederne her

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Livet med to meget forskellige hunderacer

15-01-2026 16:33, af Rikke Jensen

Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.