Salling Fondene giver 300.000 til Dyreværnet: Hjælper udsatte borgeres kæledyr

20-02-2023 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyreværnet har tre rullende biler, Frynseklinikken, der kører rundt i hele landet. Lørdag 25. februar klokken 10-12 kan man se bilen, og hvordan den fungerer, når den ruller ind ved Bilka i Tilst

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyreværnet

 

300.000 kroner. Det er beløbet, som Salling Fondene har doneret til Dyreværnet, så det rullende dyrehospital, Frynseklinikken, kan køre rundt i Aarhus og hjælpe udsatte borgeres kæledyr. Frynseklinikken kommer til Bilka i Tilst lørdag 25. februar klokken 10-12 for at vise, hvordan arbejdet og bilen fungerer.  

Salling Fondene har doneret til projektet for at støtte en gruppe mennesker, der i forvejen har det svært, så de kan få hjælp til at opretholde deres dyrs sundhed. 

Frynseklinikken hjælper udsatte borgere med deres kæledyr ud fra princippet, ‘betal hvad du kan.’

– Vi har et princip om, at dyreejere skal tage ansvar for deres kæledyr. I 2021 fik vi i gennemsnit 45 kroner pr. konsultation. Vi har en udgift på cirka 1.500 kroner pr. konsultation, så det er en underskudsforretning for os. Vi bruger cirka 4 millioner kroner på projektet om året, og derfor er donationen fra Salling Fondene også kærkommen. Det er vigtigt for os, at kæledyrsejere udviser velvilje, og derfor er det heller ikke gratis, siger direktør i Dyreværnet, Henrik Knaack.

Når Dyreværnet vælger at hjælpe udsatte borgere med deres kæledyr, er det ud fra tanken om forebyggende arbejde, og at alle kæledyr skal have et godt hjem. 

– Et af vores formål er at højne dyrevelfærden, og hvis vi hjælper udsatte borgere med deres kæledyr, er der større sandsynlighed for, at vi ikke ser dyrene igen, fordi de får hjælp til eventuelle problemer. For os er det vigtigt, at alle kæledyr har et godt liv. Når vores dyrlæge og assistent kommer til Bilka i Tilst, viser de, hvordan Frynseklinikken ser ud. Det er et godt projekt, der giver indblik i, hvordan vi arbejder, og hvordan det fungerer, siger Henrik Knaack. 

Salling Fondene har støttet Dyreværnet for at være med til at højne dyrevelfærden hos socialt udsatte borgeres kæledyr. Det glæder varehuschef i Bilka i Tilst, Søren Hostrup, at Frynseklinikken kommer forbi varehuset, og at Salling Fondene kan være med til at gøre en forskel. 

– Det er fantastisk, at Salling Fondene støtter sådan et projekt, og at vi har muligheden for, at Frynseklinikken kan komme forbi Bilka og vise bilen frem, så vores kunder og lokalområdet kan se, hvordan den fungerer, siger han.  

Læs også

Frynseklinikken kommer til Bornholm

28-10-2021 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag den 1. november og tirsdag d. 2. november kommer en af Dyreværnets mobile non-profit dyreklinikker, Frynseklinikken, til Bornholm. Formålet med foreningens to Frynseklinikker er at tilbyde hjælp til socialt udsatte borgeres kæledyr ud fra et ”betal-hvad-du-kan-princip”. Det er tredje gang, Frynseklinikken besøger Bornholm og tilbyder hjælp til de kæledyr, hvis ejer ellers har svært ved at få deres pelsede ven til dyrlægen

Frynseklinikken triller igen

06-05-2020 08:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens Danmark langsomt åbner op, er der nu igen mulighed for, at de udsatte borgere kan få deres dyr tjekket i Frynseklinikken

Gavmild donation: Dyreværnet åbnede ny Frynseklinik

10-09-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Frynseklinikken er Dyreværnets tilbud til udsatte borgere, der ikke selv har råd til at tage deres dyr til dyrlæge. Den sociale indsats har båret frugt, og mandag åbnede klinik nummer to

 

20.000 kroner fra tandlæger til Frynseklinik

02-05-2018 15:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sanadent Tandlægerne på Frederiksberg og i Holbæk støtter med jævne mellemrum godgørende projekter gennem deres koncept SanaCare. I mandags modtog Dyreværnet 21.233,50 kr fra projektet

Dyreværnet: Anerkendt dyrlæge hjælper ulovlige hundehandler

05-10-2021 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som en del af Dyreværnets kampagne mod import og salg af skadede hvalpe fra Østeuropa er det nu kommet frem, at en anerkendt dyrlæge og tidligere underviser af kommende dyrlæger er en del af problemet

Åbent hus hos Dyreværnet

23-08-2018 15:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På søndag afholder Dyreværnet traditionen tro sit årlige Åbent Hus-arrangement i Kolding fra 12.30 - 16.30. Det er gratis at komme på besøg

Chok: Svært at straffe sexforbryderne

26-10-2018 13:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I programmet Jagten på sexkrænkerne blev to mænd afsløret i, at de dyrkede dyresex. Nina Amdi fra Dyreværnet fortæller nu, at hun desværre tvivler på, de nogensinde bliver dømt

 

7 dage alene

12-11-2020 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Schæferhvalpen Liv var efterladt i syv dage, da ejeren blev indlagt på hospitalet. Dyreværnet kom hende heldigvis til undsætning 

Dyreværnet yder potehjælp

05-10-2020 12:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyreværnet lancerede søndag et helt nyt projekt, hvor de vil hjælpe i de hjem, hvor overskuddet ikke er til at passe sine dyr

 

Dom afsagt! Sejr for hundene!

10-04-2025 09:53, af Cecilie Friis Amstrup

Dyreværnet og Dansk Kennel Klub vinder banebrydende sag i retten

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Livet med to meget forskellige hunderacer

15-01-2026 16:33, af Rikke Jensen

Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Hvad skal hunden hedde?

Valget af navn er en af de første store beslutninger som ny hundeejer. Vi guider dig her til hvordan du finder et navn der både passer til hundens personlighed og fungerer perfekt i hverdagen.