Med 50.000 underskrifter kan Dyreværnet nu glæde sig over, at Freyas Lov bliver taget op i Folketinget. Flere borgerforslag er tidligere blevet forkastet i Folketinget på trods af mange underskrifter, men skal man tro politikerne, er der håb om, at Freyas Lov kan danne inspiration til en ordentlig lov på området.
Vi har været i kontakt med flere politikere. Her kan du læse deres svar.
Carl Valentin, (SF)
I mine øjne er det dybt uetisk at opdrætte og sælge dyr uden at have 100 pct. styr på reglerne. Hvis man tilsidesætter reglerne, så er man enten urimeligt skødesløs eller sætter med åbne øjne profit over dyrevelfærd. Det er ikke i orden. Derudover medfører ulovlig import af hunde risiko for at indføre en række alvorlige sygdomme til Danmark - sygdomme, der kan smitte både hunde og mennesker.
Jeg forventer, at vi kommer til at drøfte sagen i Folketinget i forlængelse af borgerforslaget omkring handel med hunde. Hvis ikke, så tager jeg gerne sagen op selv.
Jeg er enig med stillerne af borgerforslaget i, at det kan være er en god ide at begrænse, hvem der må sælge hunde i Danmark, herunder ikke mindst i forbindelse med genplaceringer. Men som de nylige domme viser, så er regler ikke altid nok. Jeg kunne godt tænke mig at få undersøgt, hvordan de her udfordringer bliver håndtereret i vores nabolande, herunder også hvilke straframmer de opererer med. Derudover tror jeg en oplysningskampagne vil være nyttig.
Pia Kjærsgaard (Dansk Folkeparti)
Det er forstemmende, at der er nogen som helst, der kan få sig selv til at handle med dyr – her hunde – som er i så dårlig stand. Det er rigtigt synd for hundene. Og det er rigtigt synd for de kommende ejere. Og alt sammen udelukkende grundet dårlig moral og en lyst til at tjene penge
Dansk Folkeparti har allerede rejst dette store problem først over for ministeren i et samråd og sidenhen i nogle konkrete spørgsmål. Afhængig af hvad ministeren svarer på disse spørgsmål, vil vi agere. For dette skal selvfølgelig stoppes.
Det er ministerens ansvar at få ordentligt styr på dette område. Så vi vil selvfølgelig holde ministeren fast i, at der skal ryddes op, og om nødvendigt må vi få strammet loven, hvis det er det, der skal til.
Torsten Gejl (Alternativet)
Dyrenes velfærd ligger Alternativet på sinde, hvad enten det er forhold i kødindustrien eller det er ulovlig handel med hvalpe.
Konkret er det selvfølgelig et kæmpeproblem med den ulovlige handel, hvad enten vi ser det som et dyrevelfærdsproblem eller et problem med ulovlige aktører på et europæisk marked.
Uanset hvad, er det et problem der skal løses – og som kun kan løses effektivt, hvis det koordineres internationalt.
Alternativet vil i første omgang stille spørgsmål til regeringen om eventuelle tiltag, og hvis ikke svaret er tilfredsstillende, vil vi forsøge, at finde opbakning til tiltag i folketinget.
Det være sig tiltag, som fokuserer på bedre håndhævelse af eksisterende regler, såvel som fokus på ændret lovgivning der regulerer EU- registrering af dyr, bekæmpelse af ulovligt salg på online-platforme, såvel som dedikerede internationale enheder der også kan fokusere på de pengestrømme som den ulovlige handel generer.
Vi har skrevet til alle Folketingets partier, og disse er indtil videre vendt tilbage. Vi har dog også fået svar fra Socialdemokratiets Anders Kronborg, som også har lovet et svar en af de kommende dage.
Tirsdag var der andenbehandling af lovforslaget, Freyas Lov, der kom frem gennem et borgerforslag fra Dyreværnet
Onsdag eftermiddag var Rikke Christensen-Lee, Nina Amdi og Felix Smith på Christiansborg for at fortælle om Freyas Lov, og det var, ifølge Rikke Christensen-Lee, en god oplevelse
Dyreværnet har stillet borgerforslaget, som de kalder Freyas Lov for at komme hvalpefabrikker og ulovlig import af hunde til livs. Men hvad står der egentlig i Freyas Lov
Som en del af Dyreværnets kampagne mod import og salg af skadede hvalpe fra Østeuropa er det nu kommet frem, at en anerkendt dyrlæge og tidligere underviser af kommende dyrlæger er en del af problemet
Mandag tager hunden.dk på tur med Dyreværnets Nina Amdi for at opleve hverdagen som udrykningsleder hos Dyreværnet. Hvilke spørgsmål kunne du tænke dig at få svar på
Sidste onsdag fandt Dyreværnet en papkasse på deres trappe. Indholdet chokerede dem
Mellem jul og nytår fik Dyreværnet overdraget 12 chihuahuaer, desværre var de i så dårlig stand, at syv måtte aflives
Da niårige Tøsens ejer gik bort, var der ingen til at tage sig af den efterladte skønne hund. Så tog Dyreværnets personale affære
Fra 14.00 - 15.00 i dag går Dyreværnet live på Facebook og fortæller om deres onlineserie, Langt over grænsen
Der har været snak, om at fire af de 21 hunde skulle retur til hjemmet på Lolland, men Dyreværnets direktør tvivler på, det bliver sådan. I en anden sag oplyser Østjyllands Politi, at der er rejst tiltale mod parret fra Gjerlev ved Randers, der risikerer fængselsdom
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.