Sådan gør du din hund klar til nytåret med lydtræning

21-11-2024 11:09, af Cecilie Friis Amstrup

Nytåret kan være en stressende tid for mange hunde, og derfor kan det være en fordel at starte med lydtræning. Så kan du skabe tryghed for både dig og din hund.

Copyright Ridehesten.com
Det kan være en god idé at lydtræne nytårslydene med sin hund i god tid. Foto: Adobe

Nytårsaften er for mange hunde forbundet med høje lyde og lysglimt, der kan skabe angst og uro. Heldigvis kan du allerede nu begynde at forberede din hund på den store aften gennem lydtræning. Ved at træne din hund til at håndtere høje lyde i små, kontrollerede doser, kan du hjælpe den med at føle sig mere tryg, når det brager løs ved årsskiftet.

Hvad er lydtræning, og hvorfor er det vigtigt?
Lydtræning handler om gradvist at vænne din hund til de lyde, der typisk forbindes med fyrværkeri. Det kan være brag, fløjter eller knald, som langsomt introduceres i hundens hverdag. Målet er, at din hund skal lære at forbinde lydene med noget positivt og dermed reducere dens stressniveau.

Forskning viser, at hunde, der har været udsat for systematisk lydtræning, ofte reagerer mindre voldsomt på fyrværkeri. Ifølge eksperterne fra Dansk Kennel Klub og Netdyredoktor er det vigtigt at starte træningen i god tid.

Har du en hvalp eller unghund, som endnu ikke har stiftet bekendtskab med fyrværkeri, er det en rigtig go idé at komme i gang med lydtræning, så de ikke når at få en dårlig oplevelse. 

Men hvis du har en hund, som allerede oplever angst ved nytårslydene, så er det aldrig for sent at arbejde med at mindske frygten gennem velovervejet lydtræning. 

Sådan kommer du i gang

  • Find relevante lydfiler: På nettet findes der mange lydfiler med fyrværkerilyde, som du kan bruge i træningen. Start med at spille lydene på lav volumen og sørg for, at din hund er i et trygt og roligt miljø.
  • Skab en positiv oplevelse: Giv din hund lækre godbidder eller leg med dens yndlingslegetøj, mens lydene afspilles. Det hjælper hunden med at forbinde lydene med noget positivt. Husk at holde træningssessionerne korte – fem til ti minutter er ofte nok.
  • Øg gradvist intensiteten: Når din hund begynder at vænne sig til lydene, kan du langsomt skrue op for volumen. Hold dog altid øje med din hunds signaler – viser den tegn på ubehag, skal du tage et skridt tilbage.
  • Undgå at presse din hund: Det er vigtigt, at træningen sker i hundens tempo. For hurtig progression kan føre til, at hunden bliver bange i stedet for tryg.

Kombinér lydtræning med andre metoder
Udover lydtræning kan du også bruge feromoner, som findes i sprayform eller som diffusere, der sættes i stikkontakten. Feromoner udsender en beroligende duft, der minder hunden om dens mor og hvalpetid. Du kan også overveje en tætsluttende hundetrøje, som giver hunden en følelse af tryghed og stabilitet.

En stressfri nytårsaften for alle
Jo tidligere du starter lydtræningen, desto bedre er chancerne for, at din hund vil klare nytåret uden stress. Husk, at en tryg hund også betyder en mere afslappet nytårsaften for dig.

Så gå i gang allerede i dag – din hund vil takke dig for det, når champagnepropperne springer, og fyrværkeriet lyser himlen op.

Læs også

Kom med en tur i HUNDENs familiehjørne

I næste nummer af HUNDEN har fået besøg af en helt særlig firbenet medarbejder. Mød James, en glad hund med et meget vigtigt job: Han er nemlig skolehund!

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Overblik: Regler for hunde på fly

16-03-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

Nu dækker Dyrekassen Danmark kæledyr endnu bedre

03-05-2013 13:58, af Tine Luther
Udleveret medicin, arvelige led-og knoglesygedomme, medforsikrede hvalpekuld og genoptræning af katte er blot nogle af de mange nye dækninger, som hunde, katte og deres ejere kan få glæde af, når Dyrekassen Danmark udvider dækningen på sygeforsikringen i maj 2013.

Ny italiensk undersøgelse indikerer, at hunde sørger

04-03-2022 12:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det  er ikke et bevis for en egentlig sorgproces,  men italienske hundeejere fortæller i en rundspørge, at deres hunde sørger, hvis en anden hund i hjemmet dør

Hunde skal berolige flyrejsende

11-12-2013 13:29, af Tine Luther
Hos San Francisco International Airport har man tænkt alternativt og benytter sig nu af hunde i en ” Wag Brigade” til at berolige stressede flypassagerer.

Flere og flere hunde ferie-dopes

18-07-2013 11:50, af Signe Wiese
Flere og flere danske hundeejere bruger beroligende midler til deres hunde, hvis de fx skal med på familiens biltur sydpå

4-benede rottefængere i Slagelse Kommune

14-03-2012 13:47, af Tine Luther
Rottefængerne i Slagelse Kommune har fået et nyt våben til bekæmpelse af rotter: hunde! Se video om hunde på rottefangst via linket i denne nyhed.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker