Röskvas rejse

05-12-2017 18:20, af Marie Helene Rigård Rohleder

Den islandske fårehund Surtsey’s R-Röskvas rejse begyndte for 2 ½ år siden i en hvalpekasse på Fyns land. Derefter boede den i en kort periode i Østrig, som endte i et gidseldrama, hvorefter hunden blev hentet tilbage til Fyn, og for en måned siden var hun til parring i Frankfurt

Copyright Ridehesten.com
Foto: Privat

Oprindeligt besluttede ejerne af Kennel Surtsey, Wilfred og Ulrikke Olsen, at beholde Röskva. Men en ivrig familie fra Wien i Østrig havde længe ønsket at købe en islandsk fårehund hos Kennel Surtsey, og det endte med at blive Röskva. For 2 ½ år siden kørte Wilfred og Ulrikke derfor til Østrig for at aflevere Röskva og sikre sig, at det var en ordentlig familie. Turen gik fint, hunden blev afleveret og som sædvanlig lagde de et billede på Kennel Surtsey’s Facebook-side af de nye ejere.

Herefter gik det galt. Wilfred og Ulrikkes hundevenner begyndte at kontakte dem med bange anelse og advarsler om Röskvas nye familie. Alarmklokkerne ringede hos Wilfred og Ulrikke, som skyndte sig at kontakte den østrigske familie, men her blev de forsikret om, at alting gik strygende.

Et gidseldrama
To måneder senere, her er hunden 4 ½ måned, får Wilfred og Ulrikke en mail fra den østrigske familie. Den var helt gal. De skrev, at den ellers så søde lille hundehvalp var blevet et monster, som bed og ikke var til at styre. Den var hyperaktiv, urenlig og gøede hele tiden. Wilfred og Ulrikkes bange anelser om familien var blevet virkelighed, og de forsøgte desperat at finde en passende flyafgang, så de kunne tage ned og hente Röskva hjem til Danmark, men ingen fly passede.  

– Vi var ikke i tvivl om, at vi skulle ned og hente Röskva hjem. Jeg havde rigtig ondt i maven over, at hun bare sad dernede hos mennesker, som ikke ville have hende. Så jeg tog to gode kammerater med, og så kørte vi selv til Østrig og hentede hende, fortæller Wilfred Olsen, Kennel Surtsey.

Men pludselig ville den østrigske familie ikke af med deres påståede monster-hund. Wilfred huskede episoden som en helt grotesk situation, hvor han kørte til Østrig, mens Ulrikke forhandlede med ejeren over telefon om både pris og udlevering. Det var et rent gidseldrama.

Som i en amerikansk actionfilm fandt udvekslingen af hunden og pengene sted på en øde parkeringsplads foran et østrigsk supermarked klokken 7 om morgenen en kold septemberdag. For det var vigtigt for den østrigske familie, at deres datter ikke opdagede, at hunden var væk, før det var for sent.

– Mødet på parkeringspladsen med faren fra den østrigske familie var så koldt og kynisk. Vi skyndte os at få skrevet under på papirerne, og så fik vi den sødeste og dejligste Röskva tilbage. Hun var og er en super skøn og glad hund, og jeg forstår slet ikke deres påstande om, at hun bed og var ustyrlig, fortæller Wilfred Olsen.

En parring i stormvejr
Nu bor Röskva i Danmark, hvor den brillerer i udstillingsringen i både Danmark og udlandet. Men rejsen stopper ikke her. Hvis vi spoler tiden tilbage til slutningen af oktober, en uge inden DKK’s store udstilling i Herning, så begyndte Röskvas rejse på et nyt kapitel. Den kommer helt uventet i løbetid. Ulrikke og Wilfred ønskede at parre Röskva med den tyske herre Fjör Fra Fridarstödum, og så skal det gå stærkt. Hanhunden er i Frankfurt, og Röskva er på Fyn, og var egentlig på vej til udstilling i Herning.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Privat Röskva og Fjör Fra Fridarstödum

– Det var et rent logistisk helvede. Det var alt for dyrt at flyve derned, og lige efter Herning-udstillingen skulle jeg til verdensudstillingen i Leipzig. Hvis det var optimalt, skulle hunden parres i weekenden under Herning-udstillingen, men det var umuligt for os, siger Wilfred Olsen.

Det bliver besluttet, at Ulrikke Olsen skal køre til Flensborg med hunden for at tage toget til Hamborg, og videre til Frankfurt. Men alle odds var imod dem, da vejrguderne pludselig sendte en kæmpe storm over landet og lammede alt togtrafikken.

– Og hvad gør tossede hundefolk i sådan en umulig situation - De kører videre! fortæller Wilfred Olsen med et grin.

Ulrikke ender derfor med at køre til Hamborg, hvorefter at de ringer til hanhundens ejer, som venligt vælger at køre dem i møde. Endnu en udveksling finder sted. Nu på en parkeringsplads i Dortmund, hvor Ulrikke overlader Röskva til den tyske hundeejer, og kører nordpå igen.

Hunden bliver parret, og hanhundeejeren tager Röskva med til Verdensudstillingen i Leipzig for at aflevere den tilbage. Nu er Röskva tilbage på Fyn, hvor maven vokser og spændingen stiger hos Ulrikke og Wilfred. Det har været noget af en rejse med Röskva, men heldigvis med en lykkelig slutning. 

Læs også

Kennel Nordcairn’s modtog DKK’s opdrætterpris

20-01-2025 11:02, af Cecilie Friis Amstrup

Ægteparret bag kennel Nordcairn’s blev hædret for deres dedikerede avlsarbejde og succeser med cairn terriere gennem næsten tre årtier.

Nyhed: Opdrætsjournal til alle opdrættere

07-11-2024 12:33, af Cecilie Friis Amstrup

Opdrætsjournalen er opdrætteren-/tæveejerens bedste værktøj. Det er en bog, du selv skriver/udfylder efterhånden, som ”Projekt hundehvalpe” skrider frem.

Kom til webinar med Royal Canin

21-09-2024 13:25, af Anna Pørtner

I torsdags startede Dansk Kennel Klubs hovedsponsor, Royal Canin, en webinarrække for opdrættere og vil gerne give opdrættere, der er medlem af DKK mulighed for at deltage - ganske gratis

Følg Herninghederne live

02-11-2016 11:27, af Kasper Larsson
Kommer du ikke til Dansk Kennel Klubs udstilling i Herning i weekenden? Så kan du heldigvis følge med hjemme fra sofaen

Fredagsquiz: Hvad ved du om hundeudstilling i Vejen

21-06-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

I dag starter hundeudstillingen i Vejen. Men hvad ved du egentlig om udstillingen i den jyske by

Arrangør af hundedage jubler

22-05-2018 14:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundedagene på Valdemars Slot blev endnu en succesoplevelse for arrangør og idekvinde Lotte Höhrmann Lund, der dog allerede mandag aften betalte prisen for det hårde arbejde

Loke er Årets Politihund

13-11-2021 15:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Schæferhunden Loke modtog i dag prisen som Årets Politihund

Grand danois klubben på tur hver for sig

22-04-2020 15:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse triste tider elsker vi positive nyheder. Nyheder om klubber eller mennesker, der gør noget anderledes for at gøre det hele lidt nemmere. Grand danois klubben er en af de klubber

 

Bornholm: Ringe og racer søndag

25-06-2023 08:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det blevet søndag, og igen i dag skal vi se en masse smukke hunde i Rønne. Her får du en liste over, hvor du finder hundene

Her er dagens vindere

24-09-2022 18:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi ved jo godt, at alle er vindere, men altså der blev fundet nogle vindere i Store Ring i dag, og dem kan du se lige her

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse