Den internationale udstilling i Roskilde har i den grad været på hundenes præmisser. Især må vejret siges at have artet sig godt for hundene, mest tørt og ikke for varmt. Til gengæld kunne de tobenede godt ønske sig lidt mere varme og lidt mindre vind.
Da BIS-feltet løb i ringen søndag klokken 17.15 var både BIS1 fra fredag og BIS1 fra lørdag repræsenteret. Derfor var det spændende om det igen skulle blive norsk eller svensk, eller om en dansker måske endelig kunne komme øverst på det prestigefyldte podium.
Da de fire, der skulle på podiet, blev valgt ud, stod det klart, at både fredagens og lørdagens BIS’er fortsat stod med chancen for sejr. De skulle kæmpe mod en dansk samojedhund og irsk setter fra Danmark.
Den svenske og den norske hund blev henholdsvis nummer fire og nummer tre, og så var finalen helt dansk.
Vinderen blev den irske setter Jay-C og Camilla Struwing, der endte øverst, og det var med stor glæde og tårer i øjnene.
- Jeg prøvede det på Bornholm sidste år, og jeg er bare så glad for at få lov at prøve det igen, lød det efterfølgende fra den glade vinder, der i virkeligheden kunne fejre flere sejre.
- Jeg har en veninde på besøg fra Australien, og hun vandt juniorhandling både lørdag og søndag med min tæve, så det er bare så fantastisk, jublede hun.
STORT TILLYKKE !!!!!!!
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Vild med vovser? Så er Roskilde Dyrskueplads en oplagt mulighed for at opleve alverdens hunderacer i alle størrelser og former i den kommende, forlængede, weekend; her konkurrerer knap 3.000 forskellige hunde af 264 forskellige hunderacer fra 21 forskellige lande om din opmærksomhed – alt mens de internt konkurrerer i skønhed såvel som dygtighed
På årets Roskilde Dyrskue viser Danmarks eneste certificerede ulvehund, hvordan den bruger sin veltrænede snude til at finde ulvespor
Fredag blev DKK's tredobbelte udstilling i Roskilde skudt i gang - og selvfølgelig var HUNDEN på pletten!
Udstillerne indtog Roskilde i god tid forud for weekendens DKK-udstillinger. De første ankom allerede ved middagstid fredag for at sikre sig de bedste pladser og gøre klar til et par dage med fællesskab og hundeglæde.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.