Den internationale udstilling i Roskilde har i den grad været på hundenes præmisser. Især må vejret siges at have artet sig godt for hundene, mest tørt og ikke for varmt. Til gengæld kunne de tobenede godt ønske sig lidt mere varme og lidt mindre vind.
Da BIS-feltet løb i ringen søndag klokken 17.15 var både BIS1 fra fredag og BIS1 fra lørdag repræsenteret. Derfor var det spændende om det igen skulle blive norsk eller svensk, eller om en dansker måske endelig kunne komme øverst på det prestigefyldte podium.
Da de fire, der skulle på podiet, blev valgt ud, stod det klart, at både fredagens og lørdagens BIS’er fortsat stod med chancen for sejr. De skulle kæmpe mod en dansk samojedhund og irsk setter fra Danmark.
Den svenske og den norske hund blev henholdsvis nummer fire og nummer tre, og så var finalen helt dansk.
Vinderen blev den irske setter Jay-C og Camilla Struwing, der endte øverst, og det var med stor glæde og tårer i øjnene.
- Jeg prøvede det på Bornholm sidste år, og jeg er bare så glad for at få lov at prøve det igen, lød det efterfølgende fra den glade vinder, der i virkeligheden kunne fejre flere sejre.
- Jeg har en veninde på besøg fra Australien, og hun vandt juniorhandling både lørdag og søndag med min tæve, så det er bare så fantastisk, jublede hun.
STORT TILLYKKE !!!!!!!
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
I weekenden mødte vi Birgit Seloy til Store Hestedag i Roskilde. Her fortalte hun om sagen med de stjålne hvalpe, der heldigvis er hjemme igen
Efter godt to timer af årets hundeudstilling i Roskilde faldt en hund død om
Hvad der plejer at være en pestilens for de sårbare dyr på Roskilde Dyreinternat, er i år blevet til en god oplevelse for alle
På årets Roskilde Dyrskue viser Danmarks eneste certificerede ulvehund, hvordan den bruger sin veltrænede snude til at finde ulvespor
Nu er Store Hestedags program ude, og der er godt nok meget for hundefolket
I oktober forsvandt Maria From Jakobsen fra sit hjem i Frederikssund. Netop nu leder en af politiets hunde efter spor af hende i Roskilde Fjord ved Selsø
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt