DKK aflyser alle arrangementer frem til og med den 31. maj grundet COVID-19
Som resten af verden står vi i Dansk Kennel Klub overfor en ekstraordinær og meget alvorlig situation forårsaget af COVID-19-udbruddet, og vi deler et stort ansvar for at tage alle nødvendige forholdsregler.
Derfor har DKK besluttet at aflyse alle arrangementer frem til og med den 31. maj 2020. Det betyder desværre også en aflysning af den store 3-dages udstilling i Roskilde.
Vi ved, at denne beslutning vil skuffe de mange udstillere fra Danmark, Norden og store dele af Europa, der havde glædet sig til at indtage Dyrskuepladsen den 8. til 10. maj, men intet er vigtigere for Dansk Kennel Klub end vores medlemmers, besøgendes og personales sikkerhed.
Derfor – og set i lyset af udviklingen af COVID-19-udbruddet - betragter vi det ikke som forsvarligt at gennemføre dette års Roskilde-udstilling,” siger Wilfred Olsen, formand for DKK´s udstillingsudvalg.
På trods af, at hensynet til folkesundheden klart overskygger alt andet, var det, at aflyse alle arrangementer frem til og med 31. maj, en vanskelig beslutning at træffe, understreger DKK´s bestyrelsesformand Jørgen Hindse:
– Det påvirker ikke blot DKK´s økonomi, som heldigvis er stærk, men vores beslutning påvirker desuden leverandører, samarbejdspartnere og ikke mindst vore trofaste standlejere på vores store internationale udstillinger, der nu står overfor mistet indtægt. Men der er ingen tvivl om, at dette er den eneste ansvarlige afgørelse set i lyset af den ekstraordinære krise, verden nu står overfor, og vi er taknemmelige for den tillid, støtte og forståelse, vi igennem hele dette ekstraordinære forløb har mødt fra alle sider.I DKK´s bestyrelse har vi allerede for flere uger siden truffet beslutning om at tilbagebetale det fulde tilmeldingsgebyr til samtlige udstillere, der har tilmeldt årets Roskilde-udstilling, hvis det skulle blive nødvendigt at aflyse. Dette løfte honorerer vi naturligvis, siger Jørgen Hindse.
Læs mere om aflysningen i dette opslag fra Dansk Kennel Klub
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.
Mens Folketinget beder frisører og andre om at lukke, er der ikke nogen regler for dyrlæger. Derfor opfordrer dyrlægerne Den Danske Dyrlægeforening om at komme med en klar udmelding
Der er konstateret corona hos tre hunde på minkfarme med smitte, men det er værst for katte
Corona har bragt hundelufterne i knæ i New York, hvor der opleves store fald i antallet af gåture
Corona har fået arrangørerne af Westminster Dog Show til at flytte udstillingen ud af Madison Square Garden. Det er første gang siden 1920, det er sket
Corona-pandemiens hjemmearbejde og isolation fik mange til at beslutte sig for at få hund i 2020. I DKK har det betydet en stigning i antallet af nyregistrerede hunde på ti procent - trods et fald i importer på ni procent. Sammenlagt er det den største stigning siden 2008
Karantæne og hjemsendelse har betydet, at flere danskere end før har anskaffet sig en ny følgesvend. Særligt mange små hunde har fundet nye hjem. Ekspert rådgiver om de små hundes særlige behov og adfærd
Med stigningen i antallet af brugte mundbind er det meget vigtigt, at man husker at lægge dem i skraldespanden. I Norge var et brugt mundbind ved at koste en hund livet
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.