Sidste år på dette tidspunkt begyndte en mystisk sygdom at sprede sig blandt norske hunde. Sygdommen tog livet af flere hunde, og som resultat blev norske hunde udelukket fra internationale udstillinger blandt andet i Vejen i Danmark.
I år er det så coronaen , der rammer hele verden, men som er ekstra hård for et land som Norge med sidste års sygdom i erindring.
Derfor er Norsk Kennel Klub desværre tæt på at måtte dreje nøglen om. Klubben, der har hele 72.000 medlemmer lider i den grad under den krise hele verden forsøger at klare lige nu.
Faktisk har coronakrisen kostet Norsk Kennel Klub 23 millioner norske kroner. Det skriver kennelklubben på deres hjemmeside. Og med udsigt til at den norske regerings hjælpepakke kun kan hjælpe med 1,2 millioner norske kroner, så ser det sort ud.
– Kennelklubbens fremtid er afhængig af en hjælpepakke, der hurtigt giver os mere end de 1,2 millioner kroner, udtaler administrerende direktør for NKK Thorbjørn Brenna på klubbens hjemmeside.
Der er allerede gang i diverse hjælpeindsatser for at redde den 120 år gamle klub. Som for eksempel denne fra hundebørnehaven i Østfold.
Vi håber naturligvis på det allerbedste for vores nordiske broderklub. En konkurs ville ikke være til at bære
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
I denne weekend er gæve beagler fra Danmark, Norge og Sverige samlet i Ålbæk for at dyste i spor
Med weekendens nye tilfælde er det samlede antal af syge hunde i Norge oppe på 102. DKK afventer vurdering fra Norge
Det blev finske Sanni Pulli, der løb med sejren i Nordisk mesterskab i Juniorhandling foran Irja Sofie Nyheim fra Norge og Maya DeAngelis fra Danmark
Den enorme sag om sexmisbrug af hunde bliver ved med at chokere. Her får I historien om Raska, der er en af de misbrugte hunde
I Norge er antallet af døde hunde nu opjusteret til 43 hunde. Her kan du se, hvor mange dødsfald og sygdomstilfælde, der er i hver enkel provins
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?