En fantastisk konkurrence i Juniorhandling sluttede med to finske sejre. Både i holdkonkurrencen og individuelt tog Finland guldet.
I den individuelle del var det Sanni Pulli, der tog guldet efterfulgt af Irja Sofie Nyheim fra Norge og danske Maya DeAngelis.
Dommer Marina White fra England var meget begejstret for niveauet i konkurrencen og havde svært ved at skulle skære handlere fra i konkurrencen.
– Jeg har dømt mange juniorhandlingkonkurrencer i hele verden, men jeg må sige, at jeg aldrig har dømt en konkurrence med så højt et niveau, lød det efterfølgende fra den britiske dommer.
Tror man, at det blot var venlighed fra Marina, så er det helt forkert. For hun sagde det flere gange under konkurrencen, mens mikrofonen ikke var tændt.
Fantastisk gået
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
For kun anden gang nogensinde hev en gammel dansk hønsehund sejren hjem som BIS, ved søndagens afsluttende konkurrence.
Så er billederne fra udstillingen i Herning kommet på hjemmesiden.
Årets sidste store hundeudstilling, Winter Wonder Show, finder sted den 11. - 12. november 2023 i Messecenter Herning. På mandag er der sidste frist for at tilmelde sig.
Når de unge juniorhandlere træder ind i Store Ring i Herning i weekenden, bliver der trængsel i ringen. Rekordmange har nemlig tilmeldt sig, og det giver lidt logistiske udfordringer
Et møde med den blide kæmpe live til hundeudstilling for to år siden overbeviste Pia Johansen om, at deres næste hund skulle være en engelsk mastiff, og nu udstiller de Fighter til weekendens hundeudstilling i Herning
Oplevede du Store Ring i Herning, så opdagede du sikkert også en rottweiler ført af en meget velklædt mand klare sig helt utroligt godt. I det nye år kommer den velklædte mand til Danmark for at undervise
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.