Søndag den 1. december dannede Mariagers naturskønne omgivelser rammen om en festdag for hundesporten Canicross. Adventsløbet, arrangeret af K9 Runners Mariager, satte ny rekord med hele 165 tilmeldte deltagere. Løbet, som kombinerer løb med hund og teknisk terræn, er vokset eksplosivt siden sin opstart og har cementeret sig som et fast indslag i årets kalender for både nybegyndere og erfarne udøvere. Med perfekt løbevejr, en velorganiseret afvikling og stor opbakning fra både deltagere og publikum blev dagen en succes, der lover godt for sportens fremtid.
– Det gik forrygende og helt fantastisk, fortæller Claes Rehn, en af stævnelederne og aktiv i K9 Runners Mariager. Han fremhæver det stærke fællesskab i klubben som en af hovedårsagerne til succesen.
– Medlemmerne bakker 110 procent op før, under og efter løbet, og det gør det nemt at arrangere. Samtidig får vi stor støtte fra sponsorerne, som gør, at vi kan levere et arrangement af høj kvalitet.
Løbet bød på noget for enhver smag. Deltagerne kunne vælge mellem en lang rute på fem kilometer, en kort rute på tre kilometer, et børneløb på halvanden kilometer og en stafet. Derudover var der mulighed for at deltage i bikejoring og scooterløb, hvor fart og præcision bliver sat på prøve. Stierne i Mariagers skove udgjorde et teknisk udfordrende terræn, der høstede stor ros fra deltagerne.
– Vores ruter er lidt mere tekniske end mange andre steder, og det er der mange, der sætter pris på. For nogle er det meget udfordrende, mens andre finder dem helt perfekte, siger Claes.
Stafet var med for første gang
En af dagens store nyheder var stafetten, som blev afviklet for første gang. Det er en disciplin inspireret af internationale mesterskaber, hvor tre deltagere skiftes til at løbe en rute.
– Det var en kæmpe succes. Der var 13 hold, og vi formåede at afvikle det uden problemer. Det kræver meget planlægning og præcision, men det blev en god oplevelse for både deltagere og publikum, forklarer Claes, som selv var med til at hente inspiration fra stafetløbene ved VM i Italien.
For Claes Rehn har sporten personlig betydning. Han startede selv med Canicross, men er gået over til bikejoring, hvor hans toårige hund, Swea, er hans faste makker.
– Min hund elsker det, og vi har et fantastisk samarbejde. Jeg startede i sporten, fordi jeg deltog sammen med min kone i et testløb i 2017, og siden er jeg blevet hængende. Det er en sport, der kombinerer min kærlighed til cykling og min glæde ved at arbejde med min hund, fortæller han.
Der var også plads til hygge
Dagen var ikke kun en konkurrence, men også en social begivenhed. Ved start- og målområdet havde arrangørerne skabt en hyggelig atmosfære med bålplads, varm suppe og mulighed for at købe kaffe og kage. Omkring 100 besøgende lagde vejen forbi arrangementet, og mange var lokale hundeluftere, der blev draget af de festlige rammer.
– Det var fantastisk at hilse på både kendte og nye ansigter. Der er virkelig plads til alle her, siger Claes.
Med en fordobling af deltagerantallet de seneste tre år og en voksende interesse for sporten ser fremtiden lys ud for Canicross. Claes Rehn håber, at endnu flere får øjnene op for sporten, som forener motion, natur og samarbejde med hunden.
– Det er en sport, der er i vækst, og vi ser allerede frem til at byde endnu flere velkommen næste år.
Canicross Adventsløbet 2024 var ikke blot en fejring af sporten, men også en hyldest til det fællesskab og den glæde, der opstår, når mennesker og deres hunde arbejder sammen om at nå nye mål.
Læs mere om Canicross hos Dansk Canicross Forbund eller følg med hos K9 Runners Mariager på Facebook.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Nordjyllands Politi efterlyser ejeren af en hvalp, som blev fundet i Vadum.
Dyreværnets direktør Rikke Christensen-Lee har oplevet mange ting i sin tid som beskytter af dyr. I fredags fik hun en sag, der var blandt de værste, hun har oplevet
Mange hunde kan finde på at sætte sig foran fjernsynet og stirre, som om de følger med i handlingen, men forstår de overhovedet, hvad der sker på skærmen? Og kan tv have en positiv effekt på deres trivsel, eller er det bare underlig adfærd?
Alle os på denne side har mindst en ting til fælles. Vi elsker hunde, men hvornår går man egentlig for vidt og forkæler hunden for meget. Det vil vi gerne høre jer om
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.