Rekorddag i Mariager for Canicross adventsløb

03-12-2024 13:58, af Cecilie Friis Amstrup

Med 165 tilmeldte satte årets adventsløb ny standard for Canicross i Danmark. Udfordrende ruter, stærkt fællesskab og en debuterende stafet sikrede en dag fyldt med action, glæde og ros fra deltagere og tilskuere.

Copyright Ridehesten.com
Sara Rehn og Randris Electric Lexi var et af de rekord mange tilmeldte til Canicross Adventsløbet den 1. december i Mariager. Foto: Privat

Søndag den 1. december dannede Mariagers naturskønne omgivelser rammen om en festdag for hundesporten Canicross. Adventsløbet, arrangeret af K9 Runners Mariager, satte ny rekord med hele 165 tilmeldte deltagere. Løbet, som kombinerer løb med hund og teknisk terræn, er vokset eksplosivt siden sin opstart og har cementeret sig som et fast indslag i årets kalender for både nybegyndere og erfarne udøvere. Med perfekt løbevejr, en velorganiseret afvikling og stor opbakning fra både deltagere og publikum blev dagen en succes, der lover godt for sportens fremtid.

– Det gik forrygende og helt fantastisk, fortæller Claes Rehn, en af stævnelederne og aktiv i K9 Runners Mariager. Han fremhæver det stærke fællesskab i klubben som en af hovedårsagerne til succesen.
– Medlemmerne bakker 110 procent op før, under og efter løbet, og det gør det nemt at arrangere. Samtidig får vi stor støtte fra sponsorerne, som gør, at vi kan levere et arrangement af høj kvalitet.

Løbet bød på noget for enhver smag. Deltagerne kunne vælge mellem en lang rute på fem kilometer, en kort rute på tre kilometer, et børneløb på halvanden kilometer og en stafet. Derudover var der mulighed for at deltage i bikejoring og scooterløb, hvor fart og præcision bliver sat på prøve. Stierne i Mariagers skove udgjorde et teknisk udfordrende terræn, der høstede stor ros fra deltagerne.
– Vores ruter er lidt mere tekniske end mange andre steder, og det er der mange, der sætter pris på. For nogle er det meget udfordrende, mens andre finder dem helt perfekte, siger Claes.

Copyright Ridehesten.com
Claes Rehn og Swea i fuld fart på bikejoring-ruten til Canicross Adventsløbet den 1. december i Mariager. Foto: Privat

Stafet var med for første gang
En af dagens store nyheder var stafetten, som blev afviklet for første gang. Det er en disciplin inspireret af internationale mesterskaber, hvor tre deltagere skiftes til at løbe en rute.
– Det var en kæmpe succes. Der var 13 hold, og vi formåede at afvikle det uden problemer. Det kræver meget planlægning og præcision, men det blev en god oplevelse for både deltagere og publikum, forklarer Claes, som selv var med til at hente inspiration fra stafetløbene ved VM i Italien.

For Claes Rehn har sporten personlig betydning. Han startede selv med Canicross, men er gået over til bikejoring, hvor hans toårige hund, Swea, er hans faste makker.
– Min hund elsker det, og vi har et fantastisk samarbejde. Jeg startede i sporten, fordi jeg deltog sammen med min kone i et testløb i 2017, og siden er jeg blevet hængende. Det er en sport, der kombinerer min kærlighed til cykling og min glæde ved at arbejde med min hund, fortæller han.

Copyright Ridehesten.com
Stafetten var med for første gang til adventsløbet, hvilket var en stor succes. Foto: Privat

Der var også plads til hygge
Dagen var ikke kun en konkurrence, men også en social begivenhed. Ved start- og målområdet havde arrangørerne skabt en hyggelig atmosfære med bålplads, varm suppe og mulighed for at købe kaffe og kage. Omkring 100 besøgende lagde vejen forbi arrangementet, og mange var lokale hundeluftere, der blev draget af de festlige rammer.
– Det var fantastisk at hilse på både kendte og nye ansigter. Der er virkelig plads til alle her, siger Claes.

Med en fordobling af deltagerantallet de seneste tre år og en voksende interesse for sporten ser fremtiden lys ud for Canicross. Claes Rehn håber, at endnu flere får øjnene op for sporten, som forener motion, natur og samarbejde med hunden.
– Det er en sport, der er i vækst, og vi ser allerede frem til at byde endnu flere velkommen næste år.

Canicross Adventsløbet 2024 var ikke blot en fejring af sporten, men også en hyldest til det fællesskab og den glæde, der opstår, når mennesker og deres hunde arbejder sammen om at nå nye mål.

Læs mere om Canicross hos Dansk Canicross Forbund eller følg med hos K9 Runners Mariager på Facebook.

Læs også

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

5 unikke påskeudflugter: En perle i hver landsdel

Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.

Sommertid kan påvirke din hund

Urene er stillet en time frem, og det betyder, at sommertiden officielt er her. For os mennesker er det blot et tal på en skærm, men for hunden betyder det, at hele dagens rytme pludselig rykker sig. Alt sker nu en time tidligere, end hundens biologiske ur er indstillet til, og det kan kræve lidt tilvænning.

Dansk juniorhandler strålede i Slovenien

24-11-2024 13:57, af Cecilie Friis Amstrup

Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.

Hunde trænes til at opsnuse Covid-19

05-04-2020 08:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundesnuden er fantastisk. Netop nu er man i England ved at træne hunde til at kunne opsnuse Covid-19

Spiser din hund også sokker?

15-02-2022 09:44, af Astrid Gerd Holtet

Spiser din hund også sokker, underbukser eller noget helt tredje? – så er den ikke den eneste. At spise ting, der ikke kan fordøjes, er en almindelig, men potentielt farlig, uvane hos mange hunde. Sætter tingene sig fast, kan det nemlig hurtigt udvikle sig til en livstruende tilstand

Jamen, kan man give hunde zoneterapi og virker det?

16-10-2020 08:58, af Vivian Birlie

Sådan kom jeg i gang med zoneterapi til hunde, og sådan kan du hjælpe din hunds ryg

Dyrlæge advarer mod delinger af ”underholdende” hunde- og kattevideoer

17-11-2022 12:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En stigende tendens til at filme kæledyr i unaturlige og ubehagelige situationer, der deles som underholdning på internettet, får nu en af landets største grupper af dyrehospitaler til at advare mod at optage og dele disse videoer. I mange tilfælde kan situationerne gøre skade på dyrene og føre til manglende tillid til kæledyrsejeren eller ligefrem angst hos kæledyrene, lyder det

Universitetshospital afslutter projekt om gigthunde

05-10-2019 10:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Universitetshospitalet for Familiedyr har nu resultatet af deres undersøgelse om smertestillende medicin til gigtplagede hunde klar

Coronakrise retfærdiggør ikke tyveri

04-04-2020 10:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Man skal være opfindsom i disse dage, når både børn, hunde og voksne skal aktiveres. Østjysk tyv gik dog et skridt for langt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

NYHED: Nathalie Dalmatian Shampoo

01-04-2026 08:30, af Nathalie Dog Care

Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.

5 unikke påskeudflugter: En perle i hver landsdel

Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.