Anemonen er på mange måder indbegrebet af forår, og de er allerede at se rundt omkring i hele landet.
Blomsten, der typisk ses i områder med løvskov, er omkring femten til femogtyve centimeter høj og har 6-8 blomsterblade med mange gule støvdragere i midten og stængler, der er lange, glatte og lysegrønne. Den mest almindelige anemone, er den hvide anemone, men der findes også de noget sjældnere blå og gule varianter.
Anemonen er giftig og kan i sidste ende være dødelig for hunde, hvis de spiser dem. Grunden er, at planten indeholder giftstofferne protoanemonin og anemonin, der påvirker nervesystemet og som i sidste ende kan give dødelige lammelser.
Hvis hunden bliver forgiftet:
Når nervesystemet påvirkes, giver det en række symptomer, herunder blandt andet opkast, svimmelhed, og blod i urinen, og i slemme tilfælde kan man se eksempelvis kramper, kollaps, og lammelse af åndedrættet.
Det er ikke helt klart, hvor mange planter en hund skal spise før den udvikler symptomer, men er uheldet ude og hunden spiser anemoner, bør man straks kontakte sin dyrlæge. Kommer hunden til dyrlæge umiddelbart efter, at den har indtaget planten, kan den få et brækmiddel, der får den til at kaste planten op igen, og dermed undgå at forgiftningen udvikler sig.
Er hunden først blevet syg, findes der ingen egentlig modgift, og det eneste man kan gøre er, at give støttende behandling.
Fra fredag til søndag huser Roskilde Dyrskueplads en rekordstor hundeudstilling, organiseret af Dansk Kennel Klub. I alt er der tilmeldt 10.219 hunde og op mod 266 forskellige racer på hver af udstillingerne. Det er altså en oplagt mulighed for at opleve alverdens spændende hunderacer i alle størrelser og former
Den snart 4-årige bichon frisé Sigurd er en af de hunde, der har været ramt af den dødelige sygdom i Norge. Heldigvis endte det godt. Her får du hele historien
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.
Enkelte racer findes i farven blå, men det er ikke den mest normale farve til hunde. I Rusland har man netop fundet nogle blå hunde, som efter sigende skulle have fået farven fra kemisk affald
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet